Categories
Mėnesio apžvalga

2022 spalio rezultatai

Paruošta 2022 metų spalio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Spalis buvo vertės mėnesis. Nors visoms akcijoms nebuvo blogai, bet senos ir nuobodžios įmonės augo ypatingai. Dow Jones Industrial Average (jūsų senelio indeksas) fiksavo vieną geriausių rezultatų per šimtmetį – solidžius plius trylika.

Per rugsėjį LP investicijų vertės indeksas augo nuo 1.33 iki 1.39. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 38.89%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 6.62% (investuota 3982.17 EUR, investicijų vertė 4245.78 EUR)

Atsakymas, kodėl indeksuota grąža ir skirtumas tarp investuotų bei turimų pinigų gerokai skiriasi: https://letaspelnas.lt/2020/05/12/krepselio-optimizacija-grazos-skaiciavimas/

Per rugpjūtį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo plius 9.02%, MSCI World indeksas augo 7.11% , o S&P 500 užsidarė 8.01% aukščiau. Obligacijų indeksai šiek tiek krito – IEAC ETF pigo 0.08%, o LQD krito 1.07%.

Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų pradžios, spalis ir vėl pateko tarp top ~2% mėnesių. Tik šį kartą geriausių. Šie metai tikrai taps rekordiniais pagal top 3% kintamumo mėnesius.

Spalį rinka vėl nusprendė, kad centriniai bankai jau padarė didžiąją dalį savo juodo darbo, ateityje bus mažiau agresyvūs, o infliacija jau turi trauktis. Jei skamba kažkur girdėtai – taip ir yra. Tokios pačios nuotaikos ir kalbos rinkose sukosi liepą-rugpjūtį. Kol jų nenušovė J. Powell savo Jackson Hole kalboje.

Aišku, kiekvieną kartą su tokiais lūkesčiais rinka būna vis arčiau momento, kai tie lūkesčiai bus teisingi. Bet kol kas optimizmas vis dar per ankstyvas. Centriniai bankai nei pauzių daryti, nei juo labiau sustoti neketina. Monetarinė politika vakarų pasaulyje ir toliau griežtės, pinigai brangs, jų kiekis mažės.

Per lapkričio pradžioje vykusį FED valdybos posėdį buvo aiškiai iškomunikuota, kad bazinės palūkanos JAV kitais metais labai tikėtina perlips per 5%. O kažkokių stabdelėjimų verta laukti geriausiu atveju kitais metais. Nes sustoti ir apsižiūrėti, ar ne per daug greitai didinamos palūkanos, dabar kainuotų gerokai brangiau, nei kainuos dabar stabdžius užspausti per stipriai ir atsukinėti viską jau vėliau.

Kalbant paprasčiau – FED sutinka nuvaryti ekonomiką į recesiją, nes įprastos recesijos kaina yra mažesnė, nei iš esmės pasikeitusių ilgalaikės infliacijos lūkesčių kaina. Ir jis, skirtingai nei aiškina pavyzdžiui verkianti C. Wood, yra visiškai teisus.

Niekada nereikia eiti prieš FED. Niekada. Centrinis bankas visada bus teisus, nes turės daugiau pinigų nei jūs (nes juos gali spausdinti). Todėl reikia klausyti, ką sako centrinis bankas, o ne koks randomas Twitteryje. Jei centrinis bankas sako, kad bus jums žopa, tai žopa ir bus. Ruoškitės geriau, o ne tikėkitės, kad gal apsivalgos, gal pasigailės.

Vis dar esame meškų rinkoje. Bulių raliai meškų rinkos metu labai įprasti. Atidžiau panagrinėkite kiekvieną krizę ir pamatysite, kad kol viskas nukrenta nuo piko iki dugno, 10-20% siekiančių atšokimų būna nuo kelių iki keliolikos. Todėl pradėti džiūgauti kiekvieno iš atšokimų metu neverta. Tčill.

Meškų rinka baigsis, tada kai baigsis. Pirma viskas turi išsivalyti, visi turi gerai išsigąsti, spjauti į finansų rinkas ir investavimą. Kai jūs nebeskaitysit Lėto pelno, nes būsit visai nusivylę finansų rinkomis, investavimo ir apgavikais bankininkais – tada ir turėsim dugą bei naują bulių rinkos pradžią.

Aišku, Lėtam pelnui viskas vienodai. Investavimo horizontas siekia bent kelis dešimtmečius, todėl važiuojam pagal įprastą strategiją, per daug negalvodami. Taktinė alokacija ir sprendimai ne mums. Mes perkam ir pamirštam, kol vėl reikia pirkti.

EUR/USD kursas per mėnesį vėl keitėsi ženkliai. Doleris silpnėjo 1.7%.

Lėto pelno krepšelyje padidėjo Berkshire pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu pavienių pozicijų rezultatų lentelę.

Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 972.60 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1003.96 EUR; eurų per mėnesį: 31.37EUR.

Iš grafiko pradeda aiškėti tendencija – Robur dirba geriau, nei Savings 100. Žinoma, šiuos metus gyvename labai specifinėmis rinkos sąlygomis ir toli siekiančias išvadas daryti anksti. Bet kol kas sprendimas pasirinkti Robur džiugina. Geras daiktas, gerai veikia.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje: 1154.76 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1245.90 EUR; eurų pokytis per mėnesį: 91.14 EUR.

Revo labai gražiai atrodė vertės akcijos, o augimo kiek prasčiau. Didžiausią neigiamą rezultatą sugeneravo META, bet jos kritimą labiau nei atsvėrė naftininkai. Bendrai Revo krepšelio mėnesio grąža labai panaši į S&P 500 grąžą. Diversifikacija veikia – valio.

Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 645.76 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 717.35 EUR; eurų pokytis per mėnesį: 71.59 EUR.

Kripto dalį ištraukė eteriukas. Kadangi jo šioje krepšelio dalyje daugiausia ir jis kilo nevaikiškai, tai ir efektas puikiai jaučiamas. Bet dabartinėje aplinkoje kripto yra visiškai nenuspėjamas reikalas – ten daug kaubojų, mažai reguliacijos ir likvidumo. Todėl +-50% per mėnesį yra visiškai normalu ir tikėtina.

NT – Baltic Horizon ir EfTEN. Vertė mėnesio pradžioje: 693 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 687.87 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -5.13 EUR.

Apie BHF surašiau visą opusą, kurį galite paskaityti čia. Prie BHF pridėjau EfTEN fondą, kad NT krepšelis būtų geriau diversifikuotas – paskaityti galite čia. Spalį EfTEN rezultatai buvo geresni, nei BHF, bet po tokio trumpo periodo lyginti ir daryti išvadas būtų tiesiog kvaila. Paliekam ilgesniam laikui ir pažiūrėsim, kas bus.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 613.63 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 618.03 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +4.74 EUR.

Kol kas čill. Bet širdelėj nelabai ramu.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Chevron28.29%
Exxon Mobil27.62%
JPM21.89%
Ethereum18.00%
Wells Fargo16.41%
Cisco13.28%
Nvidia13.03%
Berkshire B10.32%
Intel10.10%
Walmart9.66%
Apple9.25%
Home Depot6.82%
J&J5.49%
Swedbank Robur Access Edge Global4.63%
Polkadot2.20%
Swedbank Fondų Fondas 1002.17%
Mintos0.74%
Baltic Horizon Fund-0.82%
Microsoft-2.39%
Solana-2.87%
Google-4.04%
Cardano-7.83%
TSM-9.52%
Facebook-28.61%

Bendrai – toliau gyvename tipinėje meškų rinkoje. Nieko labai įdomaus nevyksta, buvo eilinis meškų rinkos bulių ralis, kuris tikėtina jau pasibaigė. O gal ir ne. Gal prasidės nauja bulių rinka: niekas negali žinoti.