Categories
LP krepšelio sudėtis

Nauja investicija: EfTEN fondas

Įprastai Lėto pelno investicinis krepšelis keičiasi naujų metų pradžioje, kuomet pridedu dar kelis eurus prie mėnesio investicijų. Tačiau padarysiu išimtį ir pristatysiu naują investiciją metų eigoje.

EfTEN United Property Fund

Nuo spalio į EfTEN fondą keliaus įprastai Baltic Horizon Fund skirti ~30 eurų. BHF parduoti neketinu, laikysiu ir toliau, pamatinės tezės nepasikeitė (tik rinka ir aplinka pasikeitė), todėl BHF niekur nedings. WAGMI.

Bet. Lėtas pelnas yra edukacinis projektas ir jis turi būti įdomus. Tuo įdomiau, kuo daugiau ką gali palyginti ir aprašyti. Be to, diversifikuoti, jei tai nekainuoja daug pinigų, visada tinkama. Tad EfTEN fondas prideda visko: įdomumo, naujumo, diversifikacijos, galimybių palyginti produktus.

Kas tai per fondas ?

EfTEN yra fondų valdymo įmonė iš Estijos, kuri valdo su nekilnojamu turtu susijusius fondus. Įmonė valdo virš jardo turto, veikia nuo 2008 metų ir turi investicijų visose Baltijos šalyse.

Konkrečiai EfTEN United Property Fund yra sąlyginai naujas fondas, kuris investuoja į nekilnojamą turtą per kitus fondus, taip pat SPV arba su NT susijusią skolą. Fondas buvo sukurtas būtent mažmeniniams investuotojams: iki šio fondo į EfTEN produktus galėjo investuoti tik profesionalūs investuotojai bei turtingi asmenys (HNWI).

Prieš kelis mėnesius EfTEN fondą listingavo Talin’o Nasdaq, todėl dabar per įprastus kanalus, kaip Swedbank, šį galima pirkti ir parduoti be komisinių. Tad pirkimas/pardavimas nesiskiria nuo BHF, tik vieneto denominacija dešimt kartų didesnė: vienas EfTEN vienetas kainuoja ~9-10 eurų. Todėl kartais galimai investuosiu trisdešimt kelis eurus, vietoj trisdešimties, idant nupirkčiau lygiai tris vienetus.

Su fondu geriau susipažinti galite čia: https://eftenunitedpropertyfund.ee/en/

Vienintelis didesnis minusas, kurį kol kas radau, tik estų kalba išleistas prospektas. Nors šiuo atveju man tai esminių problemų nesukelia, tačiau į produktus, kurių prospekto perskaityti negalite, geriau neinvestuoti.

Fondo investicijos

Remiantis viešai prieinama informacija, didžioji dalis fondo turto investuota į kitus EfTEN valdomus fondus. Aha sakysit, cash grabina iš retailiuko: deda žalčiai į savo fondus ir ima dvigubus mokesčius ! Tčil, nebe 95 metai rinkoje:

Per pirmą šių metų pusmetį fondo total operating expenses sudarė 133k eurų, kurių 42k buvo valdymo mokestis. Fondo turtas per šį laikotarpį augo nuo 16 iki 27 mio, tad sakykim buvo ~23 mio vidurkis. Tai reiškia, kad viso išlaidos per pirmą pusmetį sudarė ~0.58% vidutinio fondo turto vertės, o valdymo mokestis ~0.18% vidutinio fondo turto vertės. Viskas atrodo gerai ir tvarkingai (jei surasit, kad ne, rašykit).

Fondo investicijos birželio pabaigoje atrodė taip:

Plius dar ~10 mio EUR gulėjo Swed’o sąskaitoje.

Ko tikiuosi iš šios investicijos ?

Nieko stebuklingo. Iš esmės to paties, ko iš BHF – exposure į Baltijos šalių nekilnojamo turto rinką ir nuolatinių periodinių išmokų. Standartinė srautus generuojanti investicija.

Kol kas išmokėti dividendai atrodo nedideli, liepą atliktas 8.53 cento mokėjimas vienetui, kas sudaro <1% vieneto rinkos kainos. Tačiau fondas visai naujas, ne iki galo suinvestuotas, tad apie dividendų pajamingumą spręsti dar anksti.

Nuo veiklos pradžios fondo oficiali vieneto vertė (skaičiuojama pagal grynųjų aktyvų vertę) auga, o kaina rinkoje krenta. Todėl rugpjūtį fondo valdytojas kreipėsi į priežiūros tarnybą su prašymu leisti pradėti vykdyti vienetų supirkimus, jei jų kaina rinkoje krenta žemiau oficialios vertės. Toks sprendimas džiugina.

Per kitą kelionę į Taliną pasistengsiu rasti laiko užsukti į EfTEN ofisą ir pasikalbėti tiek apie šį, tiek apie kitus jų fondus. Tuomet pasidalinsiu ir su jumis gal kažkuo įdomiu.

Fondas labai šviežias, todėl labai įdomus. Smalsu, kaip jam seksis ir kokie bus rezultatai, ypač lyginant su BHF. Nemanau, kad skirtumai ilguoju laikotarpiu bus ženklūs. Bet pažiūrėsim.

TAI NEREIŠKIA, KAD Į EFTEN TURIT INVESTUOTI IR JŪS. LĖTAS PELNAS YRA GRIEŽTAI EDUKACINIS PROJEKTAS. ČIA APRAŠYTOS FINANSINĖS PRIEMONĖS IR SANDORIAI DĖL JŲ NĖRA REKOMENDACIJA PIRKTI/PARDUOTI/LAIKYTI. AUTORIUS UŽ JŪSŲ AKTYVIUS VEIKSMUS NEATSAKO, NIEKO NESIŪLO IR NIEKO NEREKOMENDUOJA.