Categories
Mėnesio apžvalga

2022 liepos rezultatai

Paruošta 2022 metų liepos investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Liepa buvo nuostabi. Sakiau prieš mėnesį, kad tčill, viskas bus gerai ? Sakiau. Tai ir reikėjo būti tčill. Nieko naujo ar baisaus nevyko. Pajudėjom birželį gerai žemyn, liepą gerai aukštyn. Rinkos kartais kyla, kartais krenta.

Per liepą LP investicijų vertės indeksas augo nuo 1.34 iki 1.47. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 47.02%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 12.85% (investuota 3592.24 EUR, investicijų vertė 4053.93 EUR)

Atsakymas, kodėl indeksuota grąža ir skirtumas tarp investuotų bei turimų pinigų gerokai skiriasi: https://letaspelnas.lt/2020/05/12/krepselio-optimizacija-grazos-skaiciavimas/

Per balandį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo plius 7.33%, MSCI World indeksas augo 6.43% , o S&P 500 užsidarė 9.07% aukščiau. Obligacijų indeksai taip pat augo – IEAC ETF kilo 4.71%, o LQD brango 4.16%.

Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų pradžios, birželis pateko tarp top ~2% blogiausių mėnesių, o liepa tarp ~1% geriausių. Todėl po dviejų mėnesių vidutiniškai turim nulį.

Čia rinkų žavesys. Jei nuolat skaitėt naujienas ir stebėjote savo investicijas birželį-liepą, tikėtina pergyvenot labai daug įvairių emocijų, ne kartą galvojot, kad nafik viską ir tas investavimas tikrai ne jums. O jei nuo vasaros pradžios iki dabar niekuo nesidomėjot – atsidarę investicinį krepšelį pamatėt, kad niekas nepasikeitė. Tad galimai galvojat, kad turim labai ramią vasarą.

Į rinkas reikia žiūrėti ramiai ir iš tolo. Jei pradedi pergyventi dėl kiekvienos dienos, savaitės pokyčių – tave ištaškys. Anksčiau ar vėliau, bet ištaškys. Emocijos pražudo dažniausiai. Nors pastarieji du mėnesiai buvo tikrai išskirtiniai kritimo/augimo prasmėmis, bet vidutiniam investuotojui nuo to rezultatas tiesiog nulis. O dėl nulio pergyventi nelabai racionalu.

Kodėl liepą taip viskas kilo ? Dėl tų pačių priežasčių, dėl kurių birželį viskas krito: jei būčiau trylikos, atsakyčiau bbž – koks realiai skirtumas ? Bet man jau trisdešimt, tad atsakysiu oficialiai.

Per liepą paskelbti JAV BVP, nekilnojamo turto, darbo rinkos, vartotojų sentimento duomenys bei žaliavų ir krovinių gabenimo kainų pokyčiai per pastaruosius kelis mėnesius skatina rinkos dalyvius tikėtis, kad FED sumažins palūkanų didinimo tempą, o kitais metais net pradės jas mažinti. Nes, remiantis išvardintais duomenimis, galima visai pagrįstai spręsti, kad ekonomika stoja ir infliacija piką jau pasiekė:

Bloomberg Commodity Index: https://www.bloomberg.com/quote/BCOM:IND
Freightos Baltic Index (FBX): Global Container Freight Index: https://fbx.freightos.com/

Kadangi FED svarbiausia infliacija, visi galvoja, kad jai pradėjus mažėti, FED irgi aprims. Tačiau tokie lūkesčiai labai pavojingi. FED atstovai ne kartą, ypač per liepą, sakė kad rinkų dalyvių lūkesčiai nėra pagrįsti realybe. FED neketina stabdyti. FED reaguoja ne į pavienius duomenis, o į tendencijas. FED dėl vieno prastesnių duomenų mėnesio neapsuks monetarinės politikos.

Juo labiau FED ne kartą pabrėžė – ekonomikos sulėtėjimas nėra problema. Techninė recesija nėra problema. Investicinių aktyvų kainų korekcija nėra problema. Svarbiausia normalizuoti realią ekonomiką: sumažinti perkaitimą darbo rinkoje bei nužudyti infliacijos lūkesčius.

Todėl rugsėjo 20-22 dienomis (o tikėtina ir iki jų) gali labai gerai pakratyti. Kuomet išsitaškys rinkos dalyvių svajonės apie ramesnį FED, mažesnes palūkanas ir kitus širdims mielus reikalus.

Bet tai ateitis. Dabar rugpjūtis. Dabar atostogos.

EUR/USD kursas per mėnesį keitėsi neblogai. Doleris stiprėjo 1.82%.

Lėto pelno krepšelyje atsirado NVDA pozicija, nes gavau insaido iš N. Pelosi taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu pavienių pozicijų rezultatų lentelę.

Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 897.64 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 984.32 EUR; eurų per mėnesį: +86.79 EUR.

Abu Swedbank fondai juda kartu su rinka ir pilnai atlieka savo funkciją Lėto pelno krepšelyje.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje:: 1063.10 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1165.83 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +102.74 EUR.

Revo gerai pataikiau nusipirkti NVDA. Bendrai Revo krepšelis kiek lagino S&P 500: iš 17 pozicijų tik 5 outperformino SPX. Bet praeitą mėnesį taip pat mažiau nei pusė pozicijų krito daugiau nei SPX. Ir čia neįskaičiuojant dividendų. Panašu, jog Revo krepšelis turės <1 beta. Kas yra gerai, įvertinus crypto poziciją.

Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 453.37 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 632.52 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +179.14 EUR.

Prieš kurį laiką teigiau, kad kripto yra egzotinė aukštos betos quasi equity turto klasė. Dabar coininu šitą apibrėžimą – kai ateities vadovėliuose skaitysit, kad crypto yra high beta quasi equity asset class, tai prisiminkit, kad apie tai pirmiausia perskaitėte čia.

Atsižvelgiant į sujudimą JAV, aktyvius valstybės veiksmus, institucinį judėjimą link crypto, norėčiau net padidinti alokaciją į šią turto klasę. Bet LP deja ne tam skirtas. Tad užteks pasidžiaugti, jog padidinau šių metų pradžioje.

NT – Baltic Horizon. Vertė mėnesio pradžioje: 766.04 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 725.03 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -41.01 EUR.

BHF savų vienetų supirkimą mačiau vieną dieną. Nežinau, ar tiesiog neskubama su programos vykdymu dėl strateginių planų, ar dėl to, kad vasara. Bet efekto supirkimas kol kas neturi jokio. BHF mano galvoje jau tapo stabilia fiksuoto pajamingumo turto klase – su neigiamu fiksuotu stabiliu pajamingumu kas mėnesį.

Nors viso LP krepšelis, dėl periodinių investicijų, daug ant BHF neprasileido: sudėjau 895 eurus, turiu 725 eurus. Ne tragedija.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 538.21 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 545.70 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +7.49 EUR.

Mintos perėjo nuo paskolų prie pseudo obligacijų (patys vadina NOTES). Todėl investuoti į vieną paskolą dabar galima tik nuo 50 eurų. Kadangi vedu ten po 20 kas mėnesį ir seniau juos iš karto dėdavau, susidaro cash dragas. Svarstau, ar persikelti iš Mintos į kokią kitą platformą, ar nesukti galvos dėl tokių detalių. Nes bendra grąža vis dar atrodo visiškai tinkama.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Ethereum52.35%
Solana24.45%
Nvidia21.91%
Polkadot17.42%
Apple16.08%
TSM11.63%
Cardano11.61%
Swedbank Fondų Fondas 10010.05%
Home Depot9.46%
Chevron9.45%
Swedbank Robur Access Edge Global9.07%
Wells Fargo8.43%
Walmart7.93%
Exxon Mobil7.51%
Microsoft6.88%
Berkshire B6.68%
Cisco6.55%
Google5.36%
Intel1.62%
Mintos1.45%
JPM0.04%
Facebook-0.24%
J&J-3.09%
Baltic Horizon Fund-5.35%

Bendrai – po baisaus birželio buvo graži liepa. Dabar labai tiktų nuobodus ir ramus rugpjūtis.

Gerų atostogų.