Categories
Mėnesio apžvalga

2022 birželio rezultatai

Paruošta 2022 metų birželio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Birželis buvo labai raudonas. Daug kintamumo, daug veiksmo, daug kritimo. Tokie mėnesiai mažiau patirties turinčius investuotojus priverčia galvoti, kad finansų rinkos tėra bankų apgavystė, skirta atimti mažmenos pinigus.

Bet tčill. Nieko labai naujo ar baisaus rinkose nevyksta.

Per birželį LP investicijų vertės indeksas krito nuo 1.51 iki 1.34. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 33.84%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 3.72% (investuota 3450.91 EUR, investicijų vertė 3579.28 EUR)

Atsakymas, kodėl indeksuota grąža ir skirtumas tarp investuotų bei turimų pinigų gerokai skiriasi: https://letaspelnas.lt/2020/05/12/krepselio-optimizacija-grazos-skaiciavimas/

Per balandį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 8.82%, MSCI World indeksas krito 8.77% , o S&P 500 užsidarė 8.36% žemiau. Obligacijų indeksai taip pat krito – IEAC ETF krito 3.47%, o LQD pigo 3.85%.

Turėjom tikrai nesmagų mėnesį. Jei tikėsime R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų pradžios, blogesnių nei šis birželis mėnesių viso per 150 metų istoriją (tiksliau 1817 mėnesius) buvo tik 44, arba 2.42%. Tad toks mėnesio kritimas stebimas kartą per tris-keturis metus.

Kodėl taip krito dabar ? Nes priežastys.

Pirmiausia oficialus atsakymas – rinkos dalyviai buvo nuvertinę centrinių bankų, o ypač FED, palūkanų augimo grafiką ir dar prieš mėnesį tikėjosi 3% bazės šių metų pabaigoje. Tačiau per birželį tapo aišku, kad bazė bus artimesnė 4%, o infliacija vis dar nepradėjo stoti augti (labai svarbu visiems). Nors rinka jau to tikėjosi. Todėl įvyko visko perkainavimas (aka išsipardavimas).

Antra, neoficialus atsakymas – nereikia ieškoti mažai likvidžioje ir įsitempusioje rinkoje per daug priežasčių kainų kritimui. Per birželį didžiausių ir populiariausių ETF (pvz SPY ar QQQ) apyvartos mažėjo 10-20%. Vasara. Priimti sprendimą parduoti ir palaukti rudens yra lengviau, nei ieškoti, ką pirkti iš atostogų. Ypač tiek neapibrėžtoje ir įtemptoje aplinkoje. Kai likvidumas mažas, kainos vaikšto daugiau, nei įprasta. Tiek krenta, tiek kyla. Šį kartą krito.

Kažkur skaičiau, jog turėjome blogiausią pirmą metų pusę akcijoms nuo 1970 metų. Tad turbūt gera proga aptarti fundamentalius dalykus, ne tik mėnesio pokyčius.

Krentam jau pusmetį. Atrodo kartais surandam lokalius dugnus, o tada vėl įvyksta lūkesčių pokyčiai ir vėl neriam žemyn. Vidutinį žmogų tokie reikalai turėtų erzinti, pykdyti, neraminti. Šios emocijos natūralios.

Bet visas dabartinis veiksmas yra investavimo proceso dalis. Kritimų bijoti nereikia. Korekcijos ir meškų rinkos vyksta nuolat. Dar neretai vyksta recesijos, kartais įvyksta gilesnės likvidumo ar ekonominės krizės. Visi šie dalykai yra proceso dalis.

Dažna klaida laikotarpius vertinti per emocinę pusę. Krentam pusmetį – OHO KAIP ILGAI ! Tikrai ? Nes kylam jau gerus tris šimtus metų. Per kuriuos būna pusmečių ar metų, kai kažkas krenta. Bet bendra tendencija viršun išsilaiko šimtmečius.

Šimtų metų kontekste vertinti kelis mėnesius ir iš to daryti toli vedančias išvadas tolygu vadovautis emocijomis ir atmesti faktus. Stop. Iš emocijų nieko gero investavime nebūna. Investuojate dešimtmečiams, tad ko čia pergyventi dėl kelių blogų mėnesių ?

Štai Lėtas Pelnas prasidėjo prieš du su puse metų. Palyginti labai artima praeitis. Per tą laiką į projekto krepšelį sudėjau ~3.5k eurų ir šiuo metu turiu ~3.5k eurų plius minus keli centai. Po pandemijos, karo, infliacijos, blogiausio pusmečio nuo 1970 metų ir dar velnias žino ko, turiu tiek pat pinigų, kiek įdėjau.

Blogai ? Nėr labai gerai, bet tikrai nieko čia blogo.

Dar pastebėsiu, kad dėjau nemažą pinigų dalį į crypto ir pagal excelio RANDOM funkciją atrenkamas akcijas. Nepaisant to, vis tiek turiu tiek pat, kiek įdėjau. Suprantat ? Net RANDOM funkcija ir 50% per mėnesį krentantys aktyvai nenuvarė Lėto Pelno į minusą tokioje baisioje rinkoje.

Tai yra puikus įrodymas, kad investavimo bijoti nereikia. Nuo Lėto Pelno pradžios turėjom: (i) kartą per penkiasdešimt-šimtą metų pasitaikančią pandemiją, (ii) pirmą karą Europoje nuo WWII laikų, (iii) didžiausią infliaciją JAV ir Europoje per kelis dešimtmečius. Ir vis tiek gyvenam su pelnu.

Laikas praleistas rinkoje yra esmė. Kantrybė, disciplina, nuoseklumas visada laimi. Kartais gali būti laikotarpių, per kuriuos bus patiriamas nominalus nuostolis. Visiškai realu, jog per ateinančius kelis mėnesius LP krepšelis panirs po vandeniniu. Bet tai nėra problema. Nuostoliai yra proceso dalis.

Vėliau ateis laikai, kai viskas vėl pradės augti. Kaip ir po kiekvienos meškų rinkos, kaip ir po kiekvienos recesijos, kaip ir po kiekvienos krizės. Tik į tą augimą LP jau ateis su suformuotu krepšeliu.

Nežinau, kiek kartų šis projektas dar turės atsakinėti į tą standartinį klausimą O KAS BUS JEI KRIZĖ IR TEN VISKAS KRIS ??? nes man atrodo visata atsiuntė tikrai pakankamai atsakymų: viskas bus gerai, tčill.

EUR/USD kursas per mėnesį keitėsi stipriai. Doleris stiprėjo 3.04%.

Lėto pelno krepšelyje padidėjo MSFT pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 927.89 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 867.64 EUR; eurų per mėnesį: -60.25 EUR.

Abu Swedbank fondai vis dar juda kartu su rinka ir pilnai atlieka savo funkciją Lėto pelno krepšelyje.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje:: 1111.40 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1033.10 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -78.30 EUR.

Apie Revo daug rašyti taip pat nėra ką. Krenta visa rinka, daugiausiai koregavosi naftininkai ir tam tikros pavienės įmonės, kurios paskelbė kažkokias investuotojams nepatikusias žinias apie savo veiklą. Naftininkai buvo labai aukštai užkilę, tad jiems techninė korekcija sveika. Na o visi, kas tokioje aplinkoje skelbia apie save kažką negero – patys kalti. Blogas žinutes reikia skelbti geroje rinkoje.

Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 721.96 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 423.37 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -298.59 EUR.

Kripto yra geriausia turto klasė edukaciniam projektui. Kas daug kyla, tas daug ir krenta. Į egzotines rizikingas turto klases galima dėti tik tuos pinigus, kuriuos tikrai galite prarasti. Visos klasikinės pamokos puikiai veikia ir atsiskleidžia praktikoje.

#mood

Būtent ši turto klasė jau kelis mėnesius iš eilės lemia didžiąją dalį krepšelio vertės kritimo. Bet žinot, ką dar ji lėmė ? Didelę dalį krepšelio vertės augimo. Veikia į abi puses. VISAD.

NT – Baltic Horizon. Vertė mėnesio pradžioje: 758.87 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 734.71 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -24.16 EUR.

BHF savų vienetų supirkimus pradėjo paskutinėmis birželio dienomis. Realų supirkimų efektą pamatysime jau liepą. Kol kas visiškai neaišku, kaip fondas valdys supirkimus ir likvidumą. Jei pavyks kažką įdomaus pastebėti rinkoje, parašysiu kito mėnesio apžvalgoje. Kol kas galima tik laukti ir spekuliuoti apie galimus scenarijus.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 514.20 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 518.21 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +4.01 EUR.

Apie Mintos net nėra ką pasakyti. Standartinis mėnesio rezultatas. Kaip koks indėlis – kapsi kas mėnesį ir ramu.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
J&J0.81%
Mintos0.81%
Baltic Horizon Fund-3.22%
Walmart-3.61%
Google-3.85%
Microsoft-4.68%
Cisco-5.73%
Swedbank Robur Access Edge Global-5.76%
Apple-6.70%
Swedbank Fondų Fondas 100-7.00%
Home Depot-8.88%
Exxon Mobil-10.70%
Wells Fargo-11.52%
JPM-12.38%
Berkshire B-12.94%
Intel-17.58%
Facebook-17.86%
Chevron-18.06%
TSM-19.27%
Cardano-25.61%
Solana-28.31%
Polkadot-32.74%
Ethereum-46.61%

Bendrai – raudonas ir baisus birželis. Bet tikrai neišskirtinis. Tokių mėnesių yra buvę, tokių mėnesių bus ateityje. Jei viskas vyks pagal klasikinį meškų rinkos scenarijų, dugną pasieksime rugsėjį-spalį, kuomet S&P 500 bus ties 3000-3500. Bet visos meškų rinkos būna skirtingos, tad tikėtis klasikinio scenarijaus naivoka.

Ką galėčiau patarti ? Nieko naujo.

Tčill.