Paruošta 2023 metų kovo investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.
Pirmą pavasario mėnesį sproginėjo bankai. Na labiau antraštės ir soc tinklai sproginėjo, nei realūs bankai. Bet vis tiek buvo smagu. Daug naujienų, daug kintamumo ir galiausiai vis tiek žalias mėnesis indeksams.
Per kovą LP investicijų vertės indeksas nesikeitė ir liko 1.35. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 34.83%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra plius 3.25% (investuota 4772.27 EUR, investicijų vertė 4927.42 EUR).
Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo plius 1.81%, MSCI World indeksas augo 2.83%, o S&P 500 užsidarė 3.82% aukščiau. Obligacijų indeksai taip pat augo – IEAC ETF plius 1.74%, o LQD +3.48%.
Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų, šis kovas pateko tarp ~18% geriausių mėnesių.
Pradėkim nuo dramblio kambary – visi indeksai augo, o LP krepšelio vertė krito. Kodėl taip nutiko ? Atleist valdytoją iš darbo !
Realus atsakymas: nes taip nutinka. Nes čia rinkos ir kartais jos tau kažką gero, kartais kažką blogo padaro. Mažiau galvot reikia, kodėl kažkas per mėnesį nukrito ar pakilo ir daugiau su draugais būti, pavasariu džiaugtis. Pinigai yra tik skaičiukai ekrane, tčill.
Bet aišku jums reikia ne realaus atsakymo, o tokio, kurį kokia kalbanti galva ar baisiai gudriai norintis atrodyti analitikas per ekraną pasakytų. Tai galiu ir šitą susukti.
Pirmiausia turėjom neigiamą dolerio efektą krepšeliui – per mėnesį USD prieš eurą prarado 2.4% vertės, o didelė dalis LP krepšelio denominuota būtent USD. Todėl konvertuojant atpigusį dolerį į eurus, gaunam nuostolį.
Antra priežastis yra alokacija. Kaip matysit lentelėje teksto apačioje, pvz INTC per mėnesį brango 30%, o didžiausią kritimą serviravo WFC su -20%. Atrodytų, kad 30 yra daugiau už 20 ir bendras rezultatas turėtų būti teigiamas. Bet INTC vertė 2023-02-28 buvo 33 USD, o WFC 95 USD. Todėl, pinigine išraiška, iš INTC uždirbta 10 USD, o iš WFC pradirbta 20 USD.
Galit pereiti per mėnesio rezultatų PDF’ą ir pamatysit, kad ne tik su šitom dviem pozicijom taip nutiko. Bankai ir BHF suvalgė tech’o gerą pasirodymą. Nes BHF dar 8% nukrito – bet šito kaina artėja link nulio, tai tuoj nebedarys pokyčiai jokio efekto bendram rezultatui, viskas ok.
Kita tema, apie kurią nėra ko kalbėti, bet turbūt tikitės, kad kažką pasakysiu, tai bankų krizė. Kaip jau rašiau FB, nėra ten nieko rimto. Buvo prasidėjęs JAV klasikinis bank run’as ant smulkesnių regioninių bankų. Bet per kelias savaites viskas išblėso.
Daug labai, ypač fintwito, svaigsta apie rimtas bankų problemas dėl nuvertėjusių JAV obligacijų jų balansuose. Tai jei matot taip šnekantį, žinokit, kad yra du variantai: (a) žmogus nesupranta apie finansus ir bankus; (b) žmogus suinteresuotas kelti paniką.
Bankų balansuose gulinčios JAV obligacijos neturi kredito rizikos. Jų rinkos kaina nukrito dėl padidėjusių palūkanų, kas ir turėjo įvykti pagal vadovėlį. Daugelis bankų pilnai ar iš dalies palūkanų normų riziką buvo apsidraudę, todėl jiems realių problemų nėra.
Kas nebuvo aspidraudę, FED (JAV centrinis bankas) padarė lengvą triuką ir de facto sutinka visas JAV valstybines obligacijas iš bankų išpirkti anksčiau laiko už nominalą. Techniškai tai vyksta kiek kitaip – komercinis bankas ateina pas centrinį banką ir įkeičia jam visas turimas saugias obligacijas, už ką gauna 100% tų obligacijų nominalios vertės paskolą, kurią turės grąžinti tų obligacijų terminui suėjus. Bet čia techninės detalės, praktiškai tiesiog išpirkimas anksčiau laiko.
Todėl bankai nebeturi problemų dėl JAV obligacijų nuvertėjimo balansuose. Tik FED likvidumo į sistemą turėjo įpūsti ir privertė visą fintwito bendruomenę rėkt, kad naujas kiekybinis skatinimas prasidėjo:
Bet čia nėra naujas skatinimo etapas. Čia tiesiog bankų atneštos ir įkeistos valstybinės obligacijos. Aprimus panikai ir žmonėms nustojus masiškai traukti indėlius iš smulkesnių bankelių, kris ir šitas. Kas jau pradeda matytis.
Tai va, nieko su tais bankais nevyksta. Taip, bus nuostolių iš blogai pridalintų paskolų – taip nutinka per kiekvieną ekonominį skrėtimą. Taip, bus patirta nuostolių iš keistų investicijų. Taip, dar koks nors bankas sugrius ar bus nupirktas. Bet čia yra normali gyvenimo eiga, ne pasaulio pabaiga. Tčill.
O kad Credit Suisse bankrutavo, tai nieko per daug netikėto. Pats dar turėjau vilčių, kad bankas išsivairuos. Nes labai jau didelis, senas ir bandytas už visų ausų iš pelkės traukti. Va mano tikėjimas net taip atrodė:
Bet viltys liko nepateisintos, call’ai beverčiai ir ilgiausiai trunkanti traukinio katastrofa istorijoje pagaliau pasibaigė.
RIP CS
Pats šia tema daugiau nerašysiu. Jei norit apie CS išsamiau pasiklausyti, siūlau čia pažiūrėti:
O šiaip visos krizės, ypač bankinės, yra labai smagios. Man patinka bankai, man patinka krizės, tai per kovą turėjau gerą laiką su asmeniniais, o ne Lėto Pelno pinigais:
Bet mes Lėtam pelne tokiais reikalais neužsiimam. Čia ne degenerato spekulianto, o normalaus investuotojo krepšelis formuojamas. Kuriam įtakos laikini neramumai jokios neturi. Tiesiog dedam kiekvieną mėnesį į iš anksto nustatytus aktyvus ir tikim kapitalizmu bei sudėtinėm palūkanom.
Paskutinis momentas, kurį noriu pastebėti, tai US indeksų kainų pokyčiai per paskutines tris ketvirčio sesijas. Visą mėnesį SPX sukosi ant minus nulio. Bet nuo 28 iki 31 dienos sugeneravo +3.5%, kas yra realiai visa mėnesio grąža. Taip jau būna, kai užsidarinėja ketvirtis ir reikia rezultatus parodyt. Bet šitai nieko nekeičia, tiesiog fun fact.
EUR/USD kursas per mėnesį vėl keitėsi ženkliai. Doleris silpnėjo 2.41%.
Lėto pelno krepšelyje padidėjo CVX pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.
Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 1243.16 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1223.95 EUR; eurų per mėnesį: minus 19.21 EUR.
Swedbank fondai krito dėl kelių priežasčių:
i) dėl USD įtakos;
ii) nes nėra overweight į tech’ą;
iii) nes duomenys paiimti savaitgalį, kuomet dar nebuvo apskaityta paskutinės mėnesio prekybinės sesijos įtaka fondų vienetams, kurios metu indeksai generavo +1.5%.
Abiejų Swed fondų palyginimas:
Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje: 1367.64 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1361.81 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 5.83 EUR.
Dėl ko čia susidarė nuostolis aprašiau jau teksto pradžioje, tai nesikartosiu. Bet bendrai apie nulį rezultatas nėra labai blogas.
Didžiausias mėnesio augimas: INTC su +30.97%
Didžiausias mėnesio kritimas: WFC su -20.08%
Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 833.01 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 879.02 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 46.02 EUR.
Čia viską traukia ETH, kuris per mėnesį padarė +9%. Labai įdomu buvo stebėti, kad, prasidėjus bankų likvidumo krizei, bitukas su kitais kripto varė net geriau, nei auksas. Kaip daug kartų sakiau – kripto tikrai yra jaunimo auksas. Emocijomis grįstas realios vertės neturintis aktyvas, į kurį visi bėga iš tikėjimo.
NT – Baltic Horizon ir EfTEN. Vertė mėnesio pradžioje: 745.60 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 696.04 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 49.56 EUR.
BHF yra memas. Tiesiog. Tikiuosi per balandį refinansuos savo 50 mio ir bent kiek apramins rinkas. Nes dabar BHF visas vertės pokytis yra ~ crypto. Polkadot sudegino 47% investuotų eurų, BHF sudegino 46% investuotų eurų.
Bet įkvėpiam, išpučiam ir važiuojam toliau. Per penkis ar dešimt metų viskas čia bus normaliai. Tčill.
Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 745.23 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 764.20 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 18.97 EUR.
Sugrįžo gabalas vėlavusių paskolų, todėl rezultatas atrodo labai geras. Bet čia one-off.
Susivokiau, kad labai prastai Mintos’e diversifikuoju (realiai tik vienai įmonei viską dedu), nes investuota suma maža ir tingėjau rinktis paskolų providerius. Tada prisiminiau, kad čia edukacinis projektas ir reik bišk atsakingiau žiūrėt, nes dar nuleisiu visus 700 oirų (15% LP krepšelio) šiknon su tokiu požiūriu. Tai pradedu labiau diversifikuoti Mintos. Reik tikėtis dar ne vėlu.
Visų rezultatų lentelė:
Bendrai – kovas buvo visai smagus ir įdomus. Balandį prasidės rezultatų skelbimo sezonas, tad irgi gal gausiu veiksmo.