Vasarą reikia ilsėtis

2024 birželio rezultatai

Paruošta 2024 metų birželio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Per gegužę LP investicijų vertės indeksas augo 0.38%. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 83.44%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra plius 26.85% (investuota 7469.45 EUR, investicijų vertė 9474.94 EUR).

Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 1.70%, MSCI World indeksas kilo 1.93%, o S&P 500 užsidarė 3.47% aukščiau. Obligacijų indeksai atrodė taip: IEAC ETF plius 0.68%, o LQD plius 0.22%.

Dolerio ir euro kursas keitėsi gana ženkliai. EUR/USD per mėnesį dolerio naudai pasikeitė 1.35%.

Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų, šis balandis pateko tarp ~12% geriausių mėnesių.

Indeksai teoriškai ir toliau auga, bet praktiškai gyvenam taip:

Be nuostabiojo septyneto JAV (Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, NVIDIA, Tesla) beveik niekas nebrangsta. Išminusavus vos 7 akcijų grąžą, S&P 500 indeksas nuo metų pradžios stovi vietoje. Vien iš indekso išėmus NVDA, SPX grąža šiemet būtų trečdaliu mažesnė.

Kaip jau rašiau ir rodžiau prieš mėnesį, situacija neatrodo tvari. Paskutinį kartą bent panaši, nors ir gerokai mažesnė, didžiausių įmonių koncentracija pagrindiniame JAV indekse matyta prieš/per Dot-Com burbulą. Tuomet TOP 10 įmonių, vertinant rinkos kapitalizaciją, sudarė ~25-28% viso SPX. Dabar TOP 10 įmonių kapitalizacija sudaro 35-40% viso SPX.

Tokioje situacijoje esminė problema yra paprasta: kai kažkas greitai ir daug auga, tas pats gali greitai ir daug kristi. Jei bet koks trigeris ves prie didžiausių akcijų kritimo, tai gali lemti priverstines likvidumo kaskadas (su svertu ar per išvestines priemones pirktos pozicijos uždaromos priverstiniu būdu) ir žemyn nusitempti visą indeksą. Ne dėl to, kad visiems verslams bus blogai, o dėl to, kad 40% koncentracija praras 25% vertės ir visą indeksą numes 10% žemyn.

Nereiškia, kad taip nutiks. Bet tokio įvykio rizika, didėjant TOP akcijų koncentracijai, taip pat didėja. Tai yra papildoma galimo kintamumo padidėjimo rizika. Kuri ilgalaikiam investuotojui menkai svarbi, bet baimės įvaryti gali.

Tiesa, didelis kritimas nėra vienintelis scenarijus. Pavyzdžiui TLSA nuo 2016 iki 2020 pabaigos (keturi metai) augo po ~100% per metus. Akivaizdu, kad toks augimas negalėjo tęstis amžinai. Daug kas sakė, kad TSLA yra burbulas, kuris turi sprogti. Tačiau burbulas nesprogo, tik pakankamai ramiai išsileido.

Tiesiog nuo 2020 pabaigos iki 2024 vidurio TSLA fiksavo neigiamą augimą, dėl ko akcijos kainos vidutinis metinis augimas nuo 2016 pabaigos iki 2024 vidurio sumažėjo iki 30-40% per metus. Dar keli metai stovėjimo vietoje arba lengvo augimo TSLA akcijų vidutinę metinę grąžą prives prie įprastų 10-20%.

Taip pat gali nutikti ir su indeksų koncentracija. Didžiausių įmonių akcijos nebūtinai turi staiga prarasti daug vertės. Galime pergyventi periodą, kurio metu TOP 10 akcijų stagnuos, o visos likusios jas vysis. Kas būtų itin palanku pasyviems ilgalaikiams mažmeniniams investuotojams.

Lėto pelno Revo krepšelio dalyje padidėjo AAPL pozicija.

Swedbank akcijų fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 2354.92 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 2446.10 EUR; eurų per mėnesį: plius 91.18 EUR.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje: 2512.70 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 2654.14 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 141.43 EUR.

Didžiausias mėnesio augimas: TSMA su +14.65%

Didžiausias mėnesio kritimas: WFC su -5.91%

Revo krepšelis atspindi visas tendencijas. Kadangi per jį investuoju tik į didžiausias pagal kapitalizaciją JAV įmones, rezultatas puikus. Bet net ir jame kiek mažesnės įmonės smarkiai atsilieka nuo pačių didžiausių.

Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 2471.50 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 2258.70 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 212.80 EUR.

Kas greit ir daug kyla, gali greit ir daug kristi.

NT – Baltic Horizon ir EfTEN. Vertė mėnesio pradžioje: 844.41 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 795.16 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 49.25 EUR.

Dovana, kuri nenustoja dovanoti.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos, Robur Euro Corp Bond ir SEB mikro investavimas. Vertė mėnesio pradžioje: 1311.24 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1125.54 EUR (plius 195.31 EUR grynais); eurų pokytis per mėnesį: plius 9.62 EUR.

Pirmi pinigai, sudėti per SEB mikro investavimą, jau dirba. Jei kažkam įdomu, kuris tiksliai fondas buvo pirktas, tai šitas: IE00BJK55C48

Iš Mintos sugrįžtantys pinigai toliau keliauja į SEB, už praeitą mėnesį gavosi 195.31 euras. Ši suma bus investuota į tą patį Euro High Yield fondą.

Daugiau esminių pokyčių čia nėra. Fiksuoto pajamingumo krepšelis gyvena savo ramų gyvenimą. Mintos prieš naujas pozicijas kol kas laimi tik dėl to, kad dar turiu daugybę seniau pirktų investicijų su 10%+ grąža. Kurios šiandien platformoje jau vaikšto po 7-9%.

Visų rezultatų lentelė:


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.