2024 gegužės rezultatai

Paruošta 2024 metų gegužės investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Per gegužę LP investicijų vertės indeksas augo 9.63%. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 82.75%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra plius 32.84% (investuota 7011.85 EUR, investicijų vertė 9314.80 EUR).

Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo plius 1.19%, MSCI World indeksas kilo 423%, o S&P 500 užsidarė 4.80% aukščiau. Obligacijų indeksai atrodė taip: IEAC ETF plius 0.24%, o LQD plius 1.81%.

Dolerio ir euro kursas keitėsi gana ženkliai. EUR/USD per mėnesį euro naudai pasikeitė 1.25%.

Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų, šis balandis pateko tarp ~9% geriausių mėnesių.

Gegužę tęsėsi bulių rinka. Atgrota didžioji dalis balandžio kritimo, didieji JAV indeksai vėl sukasi aplink visų laikų aukštumas. Nors aukštumos baisu, keli įdomūs paveiksliukai apie jas iš JPM AM:

*Market floor is defined as an all-time high from which the market never fell more than 5%. (Right) **”Invest on any day” represents average of forward returns for the entire time period whereas “Invest at a new high” represents average of rolling forward returns calculated from each new S&P 500 high for the subsequent 3-months, 6-months, 1-year, 2-year and 3-year intervals, with data starting 1/1/1988  through 12/31/2023.

Kadangi nieko labai rimto rinkose nevyko, tai prašau šiek tiek filosofijos. Apie bulių rinkas, ir ypač einamąją. Apie rizikos šaltinius ir triukšmą.

Mano ilgą tekstą šia tema galite rasti šio mėnesio Investuok žurnale. Čia pateiksiu kelias ištraukas iš jo ir papildomus komentarus:

Tikėtinų problemų ir įvairių finansinės ar ekonominės situacijos blogėjimo ženklų galima rasti visuomet. Ne vienas viešoje erdvėje daug kalbantis asmuo iš krizių prognozių pasistatė neblogą karjerą – pavyzdžiui R. Kiyosaki, kuris išpranašavo 25 iš pastarųjų 2 meškų rinkų.

Tačiau statistika negailestinga. Vidutinė meškų rinka trunka 12-18 mėnesių, jos metu akcijų kainos krenta beveik 30%. Tuo tarpu vidutinė bulių rinka trunka 50-70 mėnesių, jos metu akcijų kainos bent dvigubėja.

Viskas priklauso nuo to, kokį kurios šalies (ar pasaulio) indeksą pasirenki, nuo kada pradedi skaičiuoti (nuo 1900 ar nuo 1960) ir taip toliau. Todėl panaudokime vidurkius: 5 metų trukmė, 150% augimas nuo dugno ir 45% grąža per pirmus metus.

S&P 500 pastarosios meškų rinkos dugną pasiekė 2022 metų rudenį, po daugiau nei 25% kritimo nuo piko. Per pirmus metus atšokimas nuo dugno buvo dvigubai mažesnis nei istoriškai įprasta ir siekė 22%, iki šios gegužės pabaigos S&P 500 augo 48%. Tad kol kas buliai bėga lėčiau.

Jei einamosios bulių rinkos metu S&P 500 augimas bus vidutinis, tuomet S&P 500 pasieks 9000 punktų.

Ar esu garantuotas, kad būtent taip bus ? Ne, esu per senas, kad galėčiau dar būti kažkuo užtikrintas. Visada gali būti visaip. Visada gali nutikti dar viena krizė. Visada gali nutikti pasaulio pabaiga. Ta tema dar viena citata iš to paties teksto:

Krizės visuomet nutinka netikėtai. Jei kažkas sako, kad krizes galima numatyti ir jiems tai pavyksta, tegul parodo visus uždirbtus pasaulio pinigus. Jei to negali, reiškiasi meluoja. Būtent todėl krizes prognozuoti yra beviltiška ir praktiškai nenaudinga. Tenka vadovautis statistika, gyventi pagal labiausiai tikėtiną statistinį scenarijų ir prisiimti bet kada ateiti galinčios meškų rinkos riziką. Kitaip neįmanoma.

Bet bazinį scenarijų turėti reikia. Remiantis kuriuo priimtum sprendimus. Visas investavimo žaidimas remiasi scenarijais ir labiau ar mažiau tikėtinais variantais. Labiausiai tikėtini variantai niekuomet negali būti garantuoti, bet rinkose niekas garantijų neduoda niekada. Nuo rizikos nepabėgsi.

Šiandien pavyzdžiui didelį nerimą kelia tai, kad didžioji dalis obligacijas išleidusių JAV ir Europos įmonių per šiuos ir kitus metus privalės jas refinansuoti. Todėl jų įsipareigojimų aptarnavimo sąnaudos ženkliai augs – vidutinė investicinio reitingo obligacija buvo leidžiama ~6-7 metams, tad 2024-2025 bus išperkamos 1-3% palūkanų skolos ir leidžiamos naujos su 3-6% kuponais.

Taip pat neramina rinkos koncentracija bei santykiniai įverčiai, čia va dar paveiksliukų iš JPM AM:

Visi šie dalykai yra rizikos šaltiniai, kurie gali materializuotis. Bet ilgalaikio investuotojo tikslas vadovautis labiausiai statistiškai tikėtinais scenarijais, nesukti galvos dėl trumpalaikio triukšmo ir nepriiminėti emocijomis grįstų sprendimų. Rizika yra ir visuomet bus investavimo dalis.

Todėl į vasarą einam ramiai ir be streso. Kils – gerai. Kris – nėr blogai. Nėra čia ko apie tas rinkas sukt galvos, kai galima geriau ant terasėlės aliuko atsidaryt, cigariuką ramiai sudaužyt. Tčill.

Lėto pelno Revo krepšelio dalyje padidėjo INTC pozicija.

Swedbank akcijų fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 2260.49 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 2304.92 EUR; eurų per mėnesį: plius 44.42 EUR.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje: 2370.30 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 2482.70 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 112.40 EUR.

Didžiausias mėnesio augimas: NVDA su +26.61%

Didžiausias mėnesio kritimas: TSLA su -3.38%

Nvidia toliau rodo stebuklus. Man jau kvepia burbulo teritorija. Bet pamoką, jog važiuoti prieš sentimentą yra visiškai kvaila, išmokau (ir ne kartą) skaudžiuoju būdu. Todėl vateva, burbulas, tai burbulas. Ne mano reikalas.

Visos kitos pozicijos iš esmės tiesiog atšoko nuo dugnų. Nieko labai reikšmingo neįvyko, didžioji dalis įmonių krepšelyje pabrango.

Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 1915.74 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 2441.50 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 525.76 EUR.

Mėnesio eigoje rinkos nuotaikas smarkiai pagerino JAV politiniai procesai ir SEC sprendimas leisti ETH ETF. Akivaizdu, kad politinis sentimentas JAV kripto turto atžvilgiu smarkiai keičiasi iš neigiamo į teigiamą (ypatingai demokratų stovykloje). Dėl ko vis auga ir stiprėja su kripto turtu susijusi infrastruktūra, daugėja verslų atrandančių kripto naudą kasdieniuose procesuose. Džiugu.

NT – Baltic Horizon ir EfTEN. Vertė mėnesio pradžioje: 823.86 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 814.45 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 9.41 EUR.

Tik mažiau nei 10 eurų nukrito – VALIO !

Fiksuotas pajamingumas – Mintos, Robur Euro Corp Bond ir SEB mikro investavimas. Vertė mėnesio pradžioje: 1264.37 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1133.24 EUR (plius 138 EUR grynais); eurų pokytis per mėnesį: plius 6.86 EUR.

Prieš mėnesį rašiau, kad iš Mintos vyks cash out’as ir pinigai keliaus į Swed Robur High Yield fondą. Iš esmės strategija nesikeičia, tik pinigus sudėjau į naują SEB mikro investavimo produktą. Kadangi LP yra skirtas rodyti kuo platesnes galimybes, džiugu jog vietinių bankų konkurencija dėl mažmenos su šimtu eurų auga.

Per mėnesį Mintos sugrįžo 138 eurai grynais, kuriuos pervedžiau į SEB bei, naudodamas nauju mikro investavimo įrankiu, sudėjau į iShares EUR High Yield Corpo Bond ESG UCITS ETF. Procesas buvo paprastas ir atrodė taip:

Investavimas -> Mikro investavimas

Trumpas proceso aprašymas: išsirenkam, spaudžiam pirkt, perkam

Sąraše radau High Yield Corp Bond ETF, paspaudžiau pirkti, suvedžiau sumą:

Gavau dar pasuktinį info patikrinimą ir confirmą:

Vat ir viskas. Tapau šito ETF savininku. Dabar kiekvieną mėnesį iš Mintos parsipūstą cashą dėsiu į šitą fonduką ir paliksiu jį ten marinuotis. Ataskaitose jis atsispindės nuo birželio.

Visų rezultatų lentelė:


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.