Paruošta 2024 metų balandžio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.
Per balandį LP investicijų vertės indeksas krito 5.61%. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 66.70%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra plius 24.70% (investuota 6779.89 EUR, investicijų vertė 8454.81 EUR).
Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 3.18%, MSCI World indeksas krito 3.85%, o S&P 500 užsidarė 4.16% žemiau. Obligacijų indeksai taip pat atrodė prastai: IEAC ETF minus 0.98%, o LQD minus 3.61%.
Dolerio ir euro kursas buvo santykinai stabilus. EUR/USD per mėnesį dolerio naudai pasikeitė 0.73%.
Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų, šis balandis pateko tarp ~9% blogiausių mėnesių.
Balandį pagaliau turėjome kritimą. Tiesa, nedidelį ir nebaisų, bet vis šis tas. Lengvą korekciją lėmė infliacijos duomenys – rinkai tinka vėl ir vėl tolyn stumti palūkanų mažėjimo datą, taip pat koreguoti tikėtiną palūkanų mažėjimo kelią. Higher for longer.
Ketvirtiniai rezultatai JAV, eilinį kartą, buvo geri. Jau ne vieną ketvirtį laukiama, kada įmonių veikla pradės stoti. Nepaisant vis prastėjančių veiklos prognozių – šį ketvirtį virš 50% prognozes skelbusių įmonių jas koregavo į neigiamą pusę – kiekvieną ketvirtį turim gerą ir gražų. Dabar daugiau nei 75% iš paskelbusių savo rezultatus įmonių viršijo analitikų lūkesčius. Vidutiniškai įmonių pelnai per metus augo 5%.
Tiesa, santykiniai rodikliai toliau tolsta nuo ilgalaikių vidurkių. Akcijų kainos auga sparčiau nei pelnai, tad tokie santykiai kaip PE važiuoja viršun. Santykinis akcijų brangumas (ir brangimas) atrodo keistokai higher for longer kontekste. Bet vėl, jei grįžtame prie faktinių rezultatų, įmonės aukštų palūkanų aplinkoje gyvena puikiai. Todėl idėja, kad gyvens dar geriau, kuomet palūkanos bus mažinamos, nėra tokia ir kvaila. Laikas parodys.
Europoje baimės dėl infliacijos mažesnės. EURIBOR į jas nelabai reaguoja ir per balandį net šiek tiek sumažėjo. Sumažėjimas aišku juokingas, bet rinkos nuomonė apie ECB bazę kaip ir aiški. Visi toliau tikisi, kad ECB mažins pirmiau, nei FED. Tą patį lūkestį išreiškia ir jau ketvirtą mėnesį iš eilės prieš eurą brangstantis doleris.
Tikėtina kad artimiausiu metu ir toliau visa informacija medijose suksis aplink palūkanas. Kol link vasaros vidurio eterio pilnai neperims rinkimai. Bet net ir tuomet investuotojams svarbiausiomis temomis išliks makro ir monetarinė politika. O čia aiškumo greitu metu tikėtis nereikėtų.
Lėto pelno Revo krepšelio dalyje padidėjo META pozicija.
Swedbank akcijų fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 2260.62 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 2210.49 EUR; eurų per mėnesį: minus 50.12 EUR.
Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje: 2404.16 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 2340.30 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 63.86 EUR.
Didžiausias mėnesio augimas: GOOGL su +8.92%
Didžiausias mėnesio kritimas: INTC su -31.01%
Rezultatų sezonas visuomet duoda fejerverkų. Dalis pozicijų įkalė labai gerą minusą, kitos šiokį tokį pliusą. Bendrai krepšelio dalis atspindi rinkos tendencijas. Tad geri ir blogi įmonių rezultatai susividurkina.
Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 2291.93 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1885.74 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 406.19 EUR.
Kripto koregavosi kartu su akcijų rinkomis, tik gerokai rimtesne apimtimi. Viskas normalu ir logiška. Kripto turtas turi aukštesnę betą ir dažniausiai teigiamą koreliaciją. Pergyventi nėra labai ko.
NT – Baltic Horizon ir EfTEN. Vertė mėnesio pradžioje: 820.45 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 793.90 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 26.55 EUR.
Kiek įmesi, tiek prarasi. Sėkmės ir bandykite dar kartą !
Fiksuotas pajamingumas – Mintos ir Robur Euro Corp Bond. Vertė mėnesio pradžioje: 1216.68 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1224.37 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 7.70 EUR.
Šioje krepšelio dalyje bus pokyčių. Nors istoriškai LP pokyčiai vykdavo metų pradžioje (nauji metai nauji pinigai), šiemet manevrą susuksiu artėjant metų viduriui. Nuo šių metų pradžios į Mintos nustojau vesti naujus pinigus, tą dalį dedu į Euro Corp Bond. O nuo gegužės mėnesio Mintos platformoje atgautos sumos kas mėnesį bus išvedamos į Swedbank, kur už tuos pinigus pirksiu Swedbank Robur Corporate Bond Europe High Yield.
Kodėl toks sprendimas ?
Mintos paklausa iš mažmenos yra nesąmoningai didelė. Todėl emitentai (įmonės, į kurių paskolas investuojama) pradėjo siūlyti absurdišką kainą už savo skolą ir gerokai padidino siūlomų paskolų vidutinę trukmę. Tie patys vardai obligacijas leidžia su 3-4% premija nuo Mintos platformoje siūlomų paskolų. Kas yra absoliuti nesąmonė. Rizikos ir grąžos santykis tampa kvailas.
Jei LP krepšelyje būtų daugiau kapitalo, už Mintos eurus nupirkčiau tų pačių įmonių obligacijų Nasdaq Baltic. Bet realistiškai taip nesigaus, nes per mėnesį sugrįžta ~100 eurų. Todėl pirksiu Euro Corp High Yield fondą, kurio YTM ~6-7%. Tad generuojama grąža nenutols nuo dabartinės Mintos siūlomos, tačiau vietoj smulkesnių vietinių įmonių rizikos ir nedidelės diversifikacijos gausiu:
a) didesnių įmonių labiau diversifikuotą krepšelį.
b) pilną likvidumą.
c) galimybę uždirbti iš obligacijų kainų pokyčių, jei palūkanos mažės.
Todėl man toks pokytis atrodo logiškas ir net būtinas. Dabar atiduodu savo grąžą įmonėms, kurios naudojasi mažmenos žinių bei patirties spragomis. Nesmagu kažkaip.
Visų rezultatų lentelė: