Photo by Gleb Albovsky on Unsplash

2023 spalio rezultatai

Paruošta 2023 metų spalio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Per spalį LP investicijų vertės indeksas krito 0.85%. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 33.79%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra plius 1.65% (investuota 5927.88 EUR, investicijų vertė 6025.84 EUR).

Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 2.69%, MSCI World indeksas krito 2.97%, o S&P 500 užsidarė 2.20% žemiau. Obligacijų indeksai pasirodė skirtingai: IEAC ETF plius 0.47%, o LQD minus 2.79%.

Doleris silpnėjo prieš eurą. EUR/USD kursas per mėnesį euro naudai pasikeitė 0.24%.

Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų, šis rugpjūtis pateko tarp ~20% blogiausių mėnesių.

Spalį korekcija tęsėsi. Bet kintamumas, tiek realizuotas, tiek implied, didelis nebuvo. Kainų pokyčiai tikrai ne dramatiški. Gal tik US treasuries yield’ai pajudėjo rimčiau. O be jų – lengva korekcija.

Įmonės skelbė Q3 veiklos rezultatus, dauguma jų buvo nuobodūs. Kas geriau, kas blogiau, bendrai neblogai. Tik guidance (ateities veiklos prognozės ir planai) liūdino: didžiausios įmonės nebesitiki ekonomikos augimo, planuoja mažinti veiklos apimtis, uždirbti mažiau pinigų.

Bet kai recesijos tikimasi jau du metus, nieko keisto.

Rezultatų sezono apibendrinimas iš FactSet:

Labai nuobodus earnings sezonas. Kuris parodė turbūt vienintelį įdomesnį faktą: nepaisant visokių palūkanų su infliacijom, vartojimas išlieka labai stiprus. Per pandemiją sukaupti lašiniai dar neištirpo. Tad laukiam toliau.

Laukiam ne tik mes, laukia ir įmonės. Įmonių ateities prognozės sako, kad ekonomika bei rinka turėtų minkštėti, nes santaupos į pabaigą:

Bet žiūrėsim, kaip bus, kai bus. Apie santaupų pabaigą ir stojantį vartojimą kalbama bemaž du metus. O realybė su tomis kalbomis vis dar nieko bendro neturi.

Išėjo naujas JPM gidas į rinkas, galit nueit paskaityti. Ten taip pat matysit, kad visi valuations sukasi aplink vidurkius, nieko sukrečiančio nevyksta. Man tik įdomu vis pažiūrėti į šitą dramblį kambary:

Atrodo labai netvaru. Bet gal tik atrodo.

Iš aukštesnių padangių, vienas svarbiausių žmonių pasaulyje, FED šefas J. Powell, pranešė apie monetarinės politikos pokyčius JAV. Jeronimo kalbų visada laukia visi. Publika neliko nusivylusi ir šį kartą, nes direktorius pasiuntė klimato aktyvistus, kurie sutrukdė jo kalbą, nx:

O kalbant apie nuobodžią monetarinę politiką, JAV centrinis bankas nusprendė vėl nedidinti palūkanų normų. Per spaudos konferenciją ištransliuota žinutė rinkoms nuskambėjo kaip pranešimas apie palūkanų didinimo ciklo pabaigą. Investuotojai nusprendė, kad dabar FED laikys palūkanas vietoje iki kitų metų antro-trečio ketvirčio, kuomet prasidės jų mažinimas.

Nors pats klausiau visą konferenciją ir išgirdau nebūtinai tą patį, rinkos po FED posėdžio sužaliavo, S&P500 augo ~6% per savaitę. Optimizmą gali išmušti makro duomenys: FED vadovas ne kartą kartojo, kad palūkanos dar gali didėti, visi sprendimai priklausys tik nuo faktinių duomenų. Tad jei turėsim mažesnį, nei prognozuota, nedarbą ar aukštesnę infliaciją, ateities lūkesčiai keisis, o su jais ir kainų judėjimo kryptis.

Sekantis FED posėdis gruodžio vidury, šiuo metu rinka palūkanų didėjimui suteikia vos 9% tikimybę:

Sekit kol kas makro ir bijokit FED’o.

Lėto pelno krepšelyje padidėjo MSFT pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 1631.98 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1565.19 EUR; eurų per mėnesį: minus 66.79 EUR.

Abiejų Swed fondų palyginimas:

Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje: 1833.68 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1765.03 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 68.65 EUR.

Rezultatas atspindi rinkas. Į viršų šiek tiek patempė geras MSFT ir INTC performansas. Bet šiaip Revo krepšelis važiuoja kartu su indeksais.

Didžiausias mėnesio augimas: MSFT su +6.88%

Didžiausias mėnesio kritimas: TSLA su -19.38%

Antro mėnesio kritimo nominacijos verti ir naftininkai, kurie pačiuožė po ~10%. Nors dar prieš mėnesį-du visi prognozavo, kad WTI stosis ant 150 ir Oil&Gas bus rojus žemėj. Taip ir būna.

Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 968.90 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1018.21 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 49.30 EUR.

Antrą mėnesį iš eilės kripto tempia krepšelį į viršų. ETH vėl yra tarp geriausiai pasirodžiusių aktyvų su plius 5.14%.

Su visais ETF’ų planais, kripto rinkose tikrai jaučiasi pagyvėjimas. Pradžioj išvalius svertines pozicijas, vėliau iš rinkos pabėgus turistams, o dar nuteisus tuntą vagių, turim žymiai racionalesnį žetonų kainų judėjimą. Labai paprastą, bet logišką, grįstą lūkesčiais.

NT – Baltic Horizon ir EfTEN. Vertė mėnesio pradžioje: 680.52 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 709.30 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 28.78 EUR.

Opa ! Viskas žemyn, real estate dalis LP krepšely aukštyn. Magija ir stebuklai.

Panašu radom bent trumpalaikį dugną, paremtą lūkesčiais dėl nustojusių augti palūkanų. Jei lūkesčiai nebus sulaužyti, įvairūs per pastaruosius metus nusiritę NT fondai gali tikrai pradėti gaudyti paklausą.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 959.41 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 967.11 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 7.70 EUR.

Nieko naujo, viskas ok.

Visų rezultatų lentelė:

Bendrai – hodl.


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.