2023 rugsėjo rezultatai

Paruošta 2023 metų rugsėjo investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Per rugsėjį LP investicijų vertės indeksas krito 0.47%. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 34.94%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra plius 2.59% (investuota 5767.96 EUR, investicijų vertė 5917.57 EUR).

Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 2.88%, MSCI World indeksas krito 4.45%, o S&P 500 užsidarė 4.87% žemiau. Obligacijų indeksai taip pat krito: IEAC ETF minus 0.92%, o LQD minus 3.90%.

Doleris stiprėjo prieš eurą. EUR/USD kursas per mėnesį dolerio naudai pasikeitė 2.52%.

Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų, šis rugpjūtis pateko tarp ~7% blogiausių mėnesių.

Rugsėjį tęsėsi rugpjūčio korekcija. Rugsėjis rinkose dažnai būna šlykštus ir nesmagus. Tad kaip ir nieko labai naujo. Grafikas, tiesa iš gana trumpo 30 metų laikotarpio pieštas, apie sezoniškumą:

Dažniausias teigiamas mėnesis, per pastaruosius 30 metų, buvo balandis: daugiau nei 80% balandžių buvo teigiami. Rečiausiai teigiamas rezultatas stebėtas rugsėjo mėnesį – rudens pirmąjį mėnesį S&P 500 teigiamą rezultatą sugeneruodavo tik 51% laiko.

Patys geriausi indeksui mėnesiai yra liepa bei lapkritis. Nes maždaug 40% abiejų šių mėnesių S&P 500 fiksavo didesnę, nei 3.15% grąžą. Tuo tarpu blogiausi istoriškai buvo rugpjūčiai bei rugsėjai. Beveik kas ketvirtos vasaros pabaigoje/rudens pradžioje S&P 500 istoriškai praranda daugiau nei 3.57% vertės.

Tad turėjome tiesiog istoriškai įprastus rugpjūčio ir rugsėjo mėnesius.

Aišku, galime kalbėti apie įvairius katalizatorius – griežti centrinių bankų tonai, neraminantys makro duomenys, per kelis mėnesius trečdaliu brangusi nafta ir t.t. Visa tai be abejonių turėjo reikšmės pastarųjų mėnesių korekcijai. Į vieną vietą sumesti baisūs naratyvai, skelbiami per visas medijas, lemia tam tikrus investuotojų sprendimus.

Tačiau lygiai taip pat istorija sako, kad panašūs naratyvai po vasaros sukasi ir korekcijas lemia dažnai. Juk reikia po atostogų visiems kažką veikti, su nauja jėga grįžti į darbą. Tai ir suki baisias istorijas, darai veiksmą.

Pagrindo didelei krizei vis dar nematau (gal akys aišku prastos). Nebent skaitysite twitterio doomerių parašymus, kurie jau tris metus (ar ilgiau) vardina priežastis, dėl kurių S&P 500 turėtų krisi 50-80%, per pastaruosius mėnesius niekas labai nesikeitė. Situacija nėra gera, brangūs pinigai skauda, ekonomikose natūraliai auga nemokumai ir t.t. Bet tai nėra pakankamas pagrindas naujai likvidumo krizei.

Vienas gerų manipuliacijos baimėmis ir skaičias pavyzdžių, nuolat atsirandantis mano naujienų sraute, JAV skolos augimas – vis kartojama, kad jūs tik pažiūrėkit, JAV per dieną/savaitę/mėnesį pasiskolino XYZ mlrd. USD. TAIP DAR NIEKADA NEBUVO !!!!!11!!!!!1

Tai čia toks janutienės vaibelis. Nes skola pati iš savęs yra bereikšmė. Jei paimsim tos skolos santykį su BVP, gausim:

Nuo pandemijos turim nuoseklų mažėjimą. Kuris, su bangavimais, tikėtina tęsis. Jei ne ruzzkių pradėtas karas, įskaitant energetinį karą, JAV skolos ir BVP santykis turbūt būtų labai arti tų lygių, kuriuose atsirado po 2009 krizės.

Grįžtant prie žemiškesnių LP reikalų, nupiešiau naują grafikėlį:

Grafikas apie tai, kaip LP atrodo teoriniame kontekste. Tą patį grafiką iš esmės matote ataskaitose, kur LP indeksas lyginamas su SPX. Bet naudosiu dabar ir šitą. Jis tiesiog švariau rodo, ar LP strategija generuoja tą grąžą, apie kurią kalbėjau projekto pradžioje. Tai yra maždaug 7-10%.

Kol kas generuoja. Nors per įdėtus/turimus eurus to nesimato. Nes skaičiuojant grąžą paprastuoju būdu (kiek įdėjau ir kiek turiu) vaizdas išsikreipia.

Kritimas didesnei sumai turi didesnį nominalų efektą: jei tris metus ant 1k generuoji po 10%, tai uždirbi 330 eurų. Jei ketvirtais pridedi dar 2k eurų ir tada nutinka -10%, tai prarandi 330 eurų – realiai viską, ką uždirbai iki tol. Nors tavo strategija 3 metus generavo +10%, o ketvirtais -10%.

Panašiai, nors ne tiek dramatiškai, vyksta su LP. Jei būčiau įdėjęs 100 eurų projekto pradžioje ir palikęs, vidutinė metinė jų grąža būtų ~8%. Bet dėl periodinio investavimo ir to, kad dideli kritimai vyko per pastaruosius metus, indeksuota grąža smarkiai skiriasi nuo faktinio skirtumo tarp įdėtų ir turimų eurų.

Tiek pamokų šiandienai.

Lėto pelno krepšelyje padidėjo TSM pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Prieš einant į pavienes turto klases, iš kart parašau, kad šį mėnesį viską ištraukė EUR/USD. Jei ne kurso pokytis, rezultatas būtų ženkliai blogesnis.

Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 1618.98 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1581.98 EUR; eurų per mėnesį: minus 37 EUR.

Abiejų Swed fondų palyginimas:

Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje: 1809.60 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1803.68 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 5.92 EUR.

Radau klaidą – kelis mėnesius neapskaičiau naujai nupirktų INTC akcijų (pinigų išlaidas apskaičiau, akcijų kiekio nepadidinau). Todėl šio mėnesio rezultatas šiek tiek išsikreipė, bet kitą mėnesį jau bus ok.

Didžiausias mėnesio augimas: XOM su +3.36%

Didžiausias mėnesio kritimas: NVDA su -10.19%

Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 874.92 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 938.90 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 63.98 EUR.

Per rugsėjį ETH buvo geriausiai pasirodžiusiu aktyvu visame krepšelyje su plius 6.93%. Va prašau ir neigiama koreliacija su rizikingais aktyvais ar ten panašiai. Ok juokauju, nesu dar tiek libertaras pro kripto, kad kartočiau tikinčiųjų tiesas. Realiai tiesiog iš kripto pabėgo visi turistai, todėl natūralus grąžos correl sumažėjimas su klasikiniais rizikingais aktyvais. Kripto liko pagrinde tikintieji, kurie neparduoda, nes medijos kažką rašo. Jie visai netiki mass medijomis, kuriose lizardai ir iliuminačiai meluoja.

NT – Baltic Horizon ir EfTEN. Vertė mėnesio pradžioje: 704.67 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 650.60 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 54.07 EUR.

Nieko naujo, net nėra prasmės komentuoti.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 930.47 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 939.41 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 8.94 EUR.

Stabilus augimas, mano pasirinktos draugų įmonės moka man eurus, nes draugus apgaudinėt negražu. Tai va jums paprasta investavimo per Mintos strategija: duokit pinigus tik draugams.

Visų rezultatų lentelė:

Bendrai – ketvirtas ketvirtis istoriškai rinkoms būna geras. Nebent nutinka krizė, kaip Dot-Com ar Didžioji Finansų Krizė. Tais atvejais būtent per ketvirtą ketvirtį nutinka didžiausias šūdas su -50 ar -70%. Tai to ir tikėkitės: akcijų kainos artimiausiu metu gali kilti, o gali ir kristi.


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.