Paruošta 2023 metų gegužės investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.
Per gegužę LP investicijų vertės indeksas šiek tiek paaugo ir pasiekė 1.37. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 36.99%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra plius 4.71% (investuota 5067.85 EUR, investicijų vertė 5306.58 EUR).
Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 3.24%, MSCI World indeksas krito 1.25%, o S&P 500 užsidarė 0.31% aukščiau. Obligacijų indeksai gyveno skirtingai – IEAC ETF plius 0.10%, o LQD minus +2.10%.
Doleris ženkliai sustiprėjo prieš eurą. EUR/USD kursas per mėnesį dolerio naudai pasikeitė 2.71%.
Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų, šis gegužė buvo vidutinis ir pateko tarp ~54% geriausių mėnesių.
Gegužę stebėjome JAV skolos limito dramą. JAV turi praktiką nustatyti limitą, kiek ji gali skolintis. Pasiekus limitą, valdžia turi pritarti limito padidinimui. Toks procesas yra kiek kvailas, nes nustatomas USD limitas, o ne pvz BVP ir skolos santykis ar kažkas panašaus. Todėl limitas natūraliai nuolat pasiekiamas ir natūraliai nuolat didinimas.
Per visą istoriją, nuo skolos lubų (limito) įvedimo, JAV šios didintos daugiau nei šimtą kartų. Dažniausiai tai yra visiškai techninis ir nereikšmingas procesas. Bet kartais, kaip pavyzdžiui šiemet, skolos lubos tampa politinių žaidimų dalimi.
Tokių žaidimų pasekmės galėjo būti liūdnos. Remiantis JAV iždu, jei lubos nebūtų padidintos iki birželio 5 dienos, valstybei grėstų nemokumas. Oficialiai šį kartą lubos buvo padidintos likus vos kelioms dienoms iki lemtingos datos. Todėl kelias paskutines gegužės savaites finansų rinkose buvo neramu.
Bijota, jog kraštutiniai politikai laikysis savo pozicijų ir nepritars lubų didinimui be tam tikrų specifinių sąlygų. Kadangi abiejų partijų kraštutiniai politikai, prieš padidinami skolos limitą, norėjo labai skirtingų dalykų, visi laimingi, pasiekus bet kokį susitarimą, būti negalėjo. Todėl buvo bijoma, kad atsiras stabdžių, kurie tiesiog iš principo blokuos lubų didinimą. Bet galiausiai buvo pasiektas niekam nepatinkantis susitarimas, skolos lubos vis tiek padidintos.
Tad viskas baigėsi gerai. Jei susitarimas nebūtų buvęs pasiektas, akcijų kainos dabar būtų bent 20% žemiau. Na ir bendrai visame pasaulyje vyrautų didelis chaosas, galimai kiltų likvidumo krizės. Todėl reikia tik džiaugtis, kad nerimo dienos pasibaigė.
Dar praeitą mėnesį vyko AI revoliucija. Nors pačios technologijos svarba neabejoju, bet noriu priminti, kad gyvenime dalykai nevyksta taip greitai, kaip daugelis norėtų. Nors, aišku, šį kartą viskas bus kitaip – kaip man daugelis žmonių per pandemiją aiškino apie ARKK fondą. Kuris atrodo taip:
O AI reikalai šiandien atrodo taip:
Bet, aišku, gi šį kartą viskas bus kitaip. Šį kartą revoliucija bus kitokia.
Tiek apie AI. Daiktas geras, tik reikia palaukti, kol rinka išsivalys nuo pranašų, apgavikų ir šiaip velnių. Tada bus galima žiūrėti. Kol kas smagu tik lubas pagaudyti per kokius meškiškus vertical spreads.
Šį mėnesį laukia tiek ECB, tiek FED valdybų susitikimai. Abu vyks mėnesio viduryje, per abu tikėtina palūkanos bus padidintos. Ypač smarkiai tikėtina, kad 0.25% bazines didins ECB. Rinka iš FED didinimo tikisi kiek mažiau:
Tokie lūkesčiai grįsti praeito mėnesio pabaigoje paskelbtomis paskutinio FED valdybos susitkimo minutėmis. Kurios atskleidė, jog JAV centrinis bankas tikrai ruošiasi, bent kuriam laikui, padaryti pauzę ir nustoti didinti palūkanas.
Tačiau su tokiais lūkesčiais šiek tiek kertasi JAV darbo rinkos duomenys – šio mėnesio pradžioje paskelbti skaičiai eilinį kartą nustebino: darbo rinka išlieka per daug stipri. Dabar rinka laukia infliacijos duomenų, kurie galimai pridės aiškumo ir apibrėžtumo dėl tikėtinų FED veiksmų ateityje.
Vieni kalba apie recesiją, kiti kalba apie grįžusį augimą, dar kiti bijo palūkanų, yra ir teigiančių, kad įmonių pajamos už šį ketvirtį parodys baisią verslo padėtį. Kas yra labai gerai – kuo daugiau nuomonių, tuo daugiau prekybos. Pirkti ir parduoti galima tik tada, kai yra galvojančių labai skirtingai.
Nors Lėtam pelnui tie galvojimai mažai rūpi. Perkam kas mėnesį ir gerai.
Lėto pelno krepšelyje padidėjo GOOGL pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.
Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 1320.32 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1367.50 EUR; eurų per mėnesį: plius 47.17 EUR.
Didžioji dalis grąžos atėjo iš to, kad EURUSD pabrango beveik 3%. Visa kita dalis, kaip įprasta, pagal rinką.
Abiejų Swed fondų palyginimas:
Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje: 1452.27 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1531.04 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 78.77 EUR.
Jei ne EURUSD pokytis LP naudai, Revo dalies grąža būtų neigama. Smarkiai krito didesnės pozicijos, ypač prieš tai gerai brangę naftininkai. Tuo tarpu gegužę brangusios įmonės arba prieš tai buvo kritusios, arba alokacija į jas buvo mažesnė.
Didžiausias mėnesio augimas: NVDA su +31.80%
Didžiausias mėnesio kritimas: XCOM su -11.11%
Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 926.23 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 943.04 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 16.82 EUR.
Kripto didieji išsipardavimai ir hype’ai apstojo. Turistai iš rinkos dingo arba buvo išvalyti per margin calls. Neatsirandant gražių pelno istorijų meme ir shit koinų terpėje, smulkusis retailas pinigus kala į AI. Todėl koreliacija su akcijomis mažėja. Įdomu, ar taip bus ir ateityje. Bet man patinka, ypač ETH.
NT – Baltic Horizon ir EfTEN. Vertė mėnesio pradžioje: 735.75 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 639.84 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 95.91 EUR.
BHF toliau juda link nulio. Siūlau peržiūrėti jų naują prezentaciją, susipažinti su strategijos ir taktikos pokyčiais: https://view.news.eu.nasdaq.com/view?id=b369c6c3cfc9ad3e56db5ce75e5975a26&lang=en&src=listed
Bendrai, dabar BHF man vėl pradeda patikti. Ypač už dabartines kainas. Kurios, mano subjektyvia nuomone, jau nebėra pagrįstos. Suprantu, kodėl mažmenai nepatinka dabartiniai reikalai. Viskas ok. Bet, LP kontekste, galvoju iš EfTEN pirkimus vėl kelti atgal į BHF. Pranešiu, ką nusprendžiau kitą mėnesį.
Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 812.55 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 824.66 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 12.11 EUR.
Toliau tęsiu diversifikaciją Mintos. Kitą mėnesį manau pradėsiu kelti pyragą iš Mintos puslapio su tikslia alokacija, idant būtų įdomiau. Šį mėnesį dar palauksiu, nes noriu diversifikuoti kiek daugiau. Idant aiškiai nesimatytų favorito, į kurį, iki balandžio, buvo dedami visi pinigai. Bet šiaip su Mintos viskas toliau ok.
Visų rezultatų lentelė:
Bendrai – eikit džiaugtis vasara.