Paruošta 2023 metų vasario investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.
Vasarį rinkose buvo šiek tiek korekcijos. Prieš 4 metus tokie judesiai būtų ties 1.5 standartinio nuokrypio ir keltų daug diskusijų. Bet šiemet taip atrodo visiškai nuobodus mėnesis. Minus 2.5-3% per mėnesį nebėra dėmesio vertas pokytis.
Per vasarį LP investicijų vertės indeksas augo nuo 1.34 iki 1.35. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 35.04%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra plius 3.53% (investuota 4613.86 EUR, investicijų vertė 4776.53 EUR).
Praeitą mėnesį buvau padaręs šiek tiek klaidų krepšelio skaičiavimuose, šio mėnesio ataskaitoje viskas sutaisyta.
Per sausį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo plius 1.80%, MSCI World indeksas krito 2.53%, o S&P 500 užsidarė 2.68% žemiau. Obligacijų indeksai taip pat krito – IEAC ETF minus 2.02%, o LQD -4.46%.
Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų pradžios, vasaris pateko tarp ~18% blogiausių mėnesių.
Vienintelis įdomus ir dėmesio vertas dalykas per vasarį, iš kainų pokyčio/sentimento pusės, tai divergencija tarp Europos ir JAV. Kol pastarosios akcijos krito, namuose viskas žaliavo. Nuo metų pradžios Europos akcijų grąža gerokai lenkia JAV.
Vokietijos DAX vs JAV SPX
Be to, vis geriau jaučiama vėl grįžtanti neigiama koreliacija tarp saugių obligacijų ir akcijų. Bent momentiškai trūkinėja per pastarąjį penkmetį įtvirtintas sąryšis: kai krenta, krenta viskas, o kai kyla, tai kyla viskas.
Tai yra normalių palūkanų ir su jomis grįžusios kokybinės diskriminacijos, galimybės diversifikuoti per turto klases pasekmė. Taip turi veikti rinka. Nulinės palūkanos (nemokami pinigai) yra nesąmonė. Palūkanos turi būti ties 3-5%. Būtent tai yra normali, sveika ir įprasta aplinka.
Labai norisi tikėtis, jog šioje aplinkoje pabūsime bent 5-10 metų (ar ilgiau). Jog šiemet pasieksime ~6% palūkanas JAV, tuomet jos pradės mažėti ir normalizuosis ties 3-4% iki 2026-2027 metų. Panašiai nori ir FED, tad tikiuosi mūsų norai išsipildys:
https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/files/fomcprojtabl20221214.pdf
Kodėl to noriu ? Nes finansų pasaulis normaliai veikia tik pinigams turint kainą. Per pastaruosius dešimt metų susiformavo daugybė disbalansų (nuo zombių įmonių iki lokalių turto klasių burbulų), kuriuos reikia išvalyti, siekiant tvaraus ilgalaikio augimo. Tad reikia normalizacijos.
Juo labiau, normalioje rinkoje atsiranda ir galimybių paskolinti JAV keliems mėnesiams už 4.75%:
Asmeninis albumas
Lėto pelno krepšeliui aukštesnių palūkanų aplinka nėra gerai, nes šis orientuotas į agresyvaus augimo ir bendrai didesnės rizikos aktyvus. Kurie didesnę grąžą generuoja nulinių palūkanų aplinkoje. Bet ką dabar darysi. Strategija dėl to nesikeičia, gal kitais metais įmesiu kokį obligacijų ETF į rotaciją.
Žemiau detaliau aprašau BHF, kurio valdytoją aplankiau prieš kelias savaites. O kitą mėnesį papasakosiu daugiau apie bankrutuojančius JAV bankus. Bet apie vasarį užteks. Nuobodus mėnesis, nereikia jam daugiau dėmesio.
EUR/USD kursas per mėnesį vėl keitėsi ženkliai. Doleris stiprėjo 1.98%.
Lėto pelno krepšelyje padidėjo HD pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.
Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 1189.05 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1193.16 EUR; eurų per mėnesį: plius 4.11 EUR.
Swedbank fondų vertė per vasarį keitėsi mažai. Iš vienos pusės juos žemyn traukė US rinka, iš kitos aukštyn JAV doleris. Tad finale gavosi plius nulis. Dvikovoje Robur toliau laimi prieš Savings, o atotrūkis tarp jų po truputį didėja.
Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje: 1325.56 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1337.64 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 12.10 EUR.
Revo pelnas atėjo iš JAV dolerio ir euro kurso pokyčio. Krepšelį sudarančios akcijos judėjo į visas puses. Dalis, pvz META ar NVDA, šoko viršun. Kita dalis, pvz INTC ar GOOG, vožėsi žemyn. Dar kitos, pvz BRK, stovėjo vietoje. Tad bendrai nieko dėmesio verto neįvyko.
Didžiausias mėnesio kritimas: INTC su -10.90%
Didžiausias mėnesio augimas: NVDA su +18.30%
Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 791.80 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 803.01 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 11.20 EUR.
Ant tiek nuobodus mėnesis, kad net crypto nejudėjo.
NT – Baltic Horizon ir EfTEN. Vertė mėnesio pradžioje: 706.60 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 717.19 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 10.59 EUR.
Nors NT krepšelio dalies pokytis vėl teigiamas, realiai tiek BHF, tiek EfTEN fondų vienetų rinkos kaina jau kelis mėnesius nesikeičia. BHF stovi ties 0.6 EUR, o EfTEN ties 9.5 EUR. Būna lengvų pajudėjimų, bet vis tiek sugrįžtam prie minėtų kainų. Iki nesulauksime teigiamų arba neigiamų katalizatorių, tikėčiausi čia ir likti.
Kaip žadėjau, kiek daugiau apie BHF. Buvau Taline, susitikau su Tarmo, aptarėm gyvenimą, gavom 42. Detalių visų nepasakosiu, darbinis, o ne žurnalistinis susitikimas, bet trumpai:
a) planai, kaip tiksliai veikti didesnių palūkanų aplinkoje, įvertinus fondo dabar turimus finansinius įsipareigojimus, yra sudėlioti. Mano akimis tai yra geri ir teisingi plani. Būtent taip daryčiau pats ir daugelis mano pažįstamų institucinių investuotojų.
b) ateinantis obligacijos refinansavimas (50 mio EUR) yra prioritetas, todėl ties juo dirbama aktyviausiai. Panašu rimtesnių trikdžių/problemų su refinansavimu nebus.
c) kaip leista suprasti, vidutinio laikotarpio prioritetas bus ne kuo aukštesnis dividendų pajamingumas, o kuo stipresnis balansas su visomis iš to išplaukiančiomis geromis bei liūdnesnėmis pasekmėmis.
Punktas (c) gali nepatikti smulkiesiems investuotojams, tačiau džiugina ir šildo institucijų širdeles. O būtent šias dabar ir privalo užkariauti BHF. Po to ateis laikas rūpintis mažmena – neliūdėkit, toks gyvenimas.
d) galima tikėtis sveiko nuomos indeksavimo, augančių srautų iš kertinių objektų, mažėjančių laisvų plotų (ypač aktualu viename name Vilniuje).
Tai va tiek, linkėjimai iš saulėto pavasariškio Talino ir BHF.
Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 720.91 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 725.23 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 4.32 EUR.
Mintos kaip visad pliusuoja. Kol nėra defaultų, tol veikia kaip laikrodukas. Good.
Visų rezultatų lentelė:
Bendrai – vėl nuobodu. Bet per kovą keli bankai sugrius, tai gal bus daugiau veiksmo ir apie ką pasakoti.