2022 gruodžio rezultatai

Paruošta 2022 metų gruodžio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Gruodis buvo įdomus. Nors Kalėdų ralio nesulaukėme, o indeksai užsidarė gerai raudoni, vis tiek buvo įdomu. Visad yra įdomu, kai yra veiksmo. O jei tarp veiksmo dar ir šventės, per kurias skaniai pavalgyti gauni, kaip gali būti blogas mėnesis ?

Per gruodį LP investicijų vertės indeksas krito nuo 1.32 iki 1.23. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 22.57%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra minus 7.96% (investuota 4287.16 EUR, investicijų vertė 3946.10 EUR).

Pagaliau turim minusą !

Per gruodį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 4.32%, MSCI World indeksas krito 4.34% , o S&P 500 užsidarė 5.90% žemiau. Obligacijų indeksai taip pat krito – IEAC ETF minus 1.68%, o LQD 2.16%.

Reamiantis R. J. Shiller surinktais duomenimis apie S&P 500 kainų pokyčius nuo 1871 metų pradžios, gruodis pateko tarp top ~6% blogiausių mėnesių.

Gerokai įdomiau, nei pats kritimas, yra tai, kad visus metus stebime indeksų kainų pokyčius, patenkančius į ~ TOP 5% blogiausių/geriausių mėnesių per 150 metų. Per 2022 kainų pokyčiia rinkose buvo ypatingai dideli, įvairūs šaltiniai skaičiuoja, kad pagal vieną ar kitą metriką didžiausi istorijoje.

Bet didelis kintamumas nėra problema ar anomalija. Rimtesni kainų pokyčiai korekcijų ir meškų rinkų metu visiškai įprastas reikalas. Kas nėra taip normalu bei įprasta, tai šitai:

CBOE

Grafike žalia linija yra realizuotas 6 mėnesių kintamumas: kiek faktiškai juda S&P 500 vertė. Juoda linija yra tikėtinas kintaumas: kiek išvestinių finansų pardavėjai tikisi, kad judės S&P 500 vertė.

Beveik visada tikėtinas kintamumas būna didesnis, už realizuotą. Nes tikėtinas kintamumas yra draudimo kaina, o draudimo kainodara yra tokia pati kaip kazino kainodara: uždirba draudimo pardavėjas, ne pirkėjas.

Ypač retai skirtumas tarp realaus ir tikėtino kintamumo neigiamas išsilaiko ilgesnį laiką. Dažniausiai taip nutinka po rimtesnio sukrėtimo – pirmiausia į jį reaguoja išvestinės finansinės priemonės (aktyviai perkamas draudimas, tad jo kainos auga), o tada jau rinkos realiai krenta. Bet 2022 buvo kitokie, tendencija laikėsi visus metus:

CBOE

Ką tai reiškia ? Nežinau. Galima pasakyti tik tiek, kad paklausa draudimo produktams yra maža, todėl jų kainos laikosi žemumose. Nepaisant labai didelių svyravimų, niekas draudimo neperka.

Kodėl ? Turbūt todėl, kad neapibrėžtumo yra tiek daug, jog neaišku, nuo ko tiksliai draustis. Žymiai geriau tiesiog vengti būti rinkoje arba būti joje vykdant aktyvią turto alokaciją.

Norėčiau sakyti, kad rinkoje kintamumas didelis dėl likvidumo trūkumo. Bet antrą 2022 pusmetį apyvartos buvo tikrai didelės. Tad lieka tik aktyvesnės, nei įprasta, alokacijos teorija. Spekuliantai tapo aktyvesni, o strateginiai pirkėjai ateina tik ties tam tikrais lygiais.

Bet tai tik teorija.

Kodėl tiek daug apie tai rašau ? Nes situacija, kai profesionalūs draudimo pardavėjai negali pelningai parduoti draudimo nėra gera. Nei kiek. Tai nėra įprastos rinkos sąlygos. Tokio didelio neapibrėžtumo erdvėje visi gyvena be draudimų, kas leidžia daryti prielaidą, kad rimtesnis šokas gali sukelti didelį sprogimą.

Galiausiai, nors negalima lyginti, bet palyginkime. Nes minčių kyla įvairių:

CBOE

Grįžtant prie žemiškesnių dalykų, Europa per žiemą nemirė nuo šalčio, kaip prognozavo pro-teroristiniai fašistukai:

THE ICE: TTF dujų kaina

Normalizuojasi tiek žaliavų, tiek energetikos rinkos. Infliacija eina į antrą planą. Vis daugiau dėmesio ir kalbų apie recesiją, įmonių rezultatus, nemokumus ir kitus realios ekonomikos aspektus. Viskas logiška – reali ekonomika šokus pajaučia su uždelsimu.

Labai įdomu bus stebėti įmonių rezultatų skelbimą bei forward guidance. JAV įmonių ketvirto ketvirčio sezonas prasidės sausio viduryje ir iš esmės tęsis iki vasario vidurio. Vos per mėnesį veiklos rezultatus bei ateities prognozes (planus ateičiai) skelbs daugelis didžiausių pasaulio įmonių.

Tikėtina, kad per tas savaites bus užduotas tonas ateinančiam pusmečiui. Jei rezultatai bus prasti, lauksime liūdesėlio. Aišku, prasti rezultatai turėtų paskatinti naivuolius tikėti, jog FED skubės atsukinėti monetarinę politiką ir gelbėti ekonomiką. Bet nieko panašaus FED nedarys, todėl gal net sulauksime praeito rugpjūčio Jackson Hole pakartojimo. Kuomet po pirminio euforijos impulso, dėdė Jeronimas visus skaudžiai nuleis ant žemės.

Lėto pelno investicijų ir turto santykis nuvažiavo į neigiamą pusę. Nors indeksuota vertė vis dar piešia 7.22% IRR, faktiškai pinigų turiu mažiau, nei turėčiau, jei būčiau dėjęs į indėlį. Ar tai blogai ?

Tikrai ne. Istoriškai trumpų laikotarpių, per kuriuos fiksuojama neigiama grąža pasitaiko daug. Bet kuo laikotarpis ilgėja, tuo nuostolio tikimybė statistiškai mažėja:

Tikėtina grąža vs išlaikymo laikotarpis, asmeniniai skaičiavimai

Kuomet aktyvų kainos sumažėja, o investuojama ne į pavienius abejotinos kokybės aktyvus, bet gerai diversifikuojant krepšelį, trumpalaikiai kritimai tampa ilgalaikės vertės kūrimo katalizatoriais. Paprasčiau: perki pigiau, parduosi brangiau.

Todėl prasmės pergyventi nėra jokios. Eina tik treti LP metai, iki meškų rinkos viskas buvo gražu ir tvarkinga. Pasibaigus meškų rinkai vėl viskas bus gerai. Pamatysit, tam ir rašau. Kad faktiškai pamatytumėt, kaip pasaulis veikia.

EUR/USD kursas per mėnesį vėl keitėsi ženkliai. Doleris silpnėjo net 2.79%.

Lėto pelno krepšelyje padidėjo Alphabet pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu pavienių pozicijų rezultatų lentelę.

Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 1089.17 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1024.79 EUR; eurų per mėnesį: minus 64.38 EUR.

Swedbank fondų kritimas visiškai sutampa su indeksų kritimu, bendras 5.77% nuostolis. Robur fondas panašu tiesiog turi aukštesnę beta (apie tai ateityje bus galima pakalbėti plačiau), tad tiek į viršų, tiek į apačią juda smarkiau. Bet vis dar lenkia savings.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje: 1344.50 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1219.41 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 125.09 EUR.

Revo krepšelio vertė kriot 8.64%. Jei panaikinsim 2.79% USD įtaką, gausim ~5.9% pozicijų vertės kritimą. Kas yra tiek, kiek SPX. Tad ir čia jokių stebuklų, viskas labai logiška ir nuoseklu.

Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 558.98 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 490.50 EUR; eurų pokytis per mėnesį: minus 68.48 EUR.

Crypto dalis jau nukrito tiek, kad ir 11.47% kritimas per mėnesį nebedaro ženklios įtakos. Vos 500 eurų belikęs pozicijos dydis, gerais laikais siekęs 3 kart daugiau, yra puikus alternatyvoms sudėtingu laikotarpiu. Į crypto metami 30 eurų per mėnesį turi rimtesnę perkamąją galią, o net ir 50% visos rinkos kritimas ženklios įtakos visam investiciniam krepšeliui neturės.

Sakiau – viskas galiausiai visada būna gerai. Svarbu nusiraminti ir išpūsti.

NT – Baltic Horizon ir EfTEN. Vertė mėnesio pradžioje: 673.09 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 622.44 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -50.65 EUR.

BHF toliau yra užtikrintumo simboliu – kas benutiks, prisijungęs prie e-banko visada pamatysi, kad BHF vertė yra žemesnė, nei buvo vakar. Per mėnesį dar -8.64%. Amen. O EfTEN toliau stovi vietoje. Realiai per tris mėnesius kaina visai nepasikeitė.

Tikrai stabilus tas NT. Nekeista, kad visi nori pinigėlius į mūrelį sukišti.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 667.92 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 671.96 EUR; eurų pokytis per mėnesį: plius 4.04 EUR.

Vienintelis pliusas per mėnesį. Nors mažesnis, nei įprasta (tik 0.6%), bet vis tiek pliusas. Bent kol kas.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Facebook1.90%
Mintos0.62%
EfTEN United Property Fund0.21%
J&J-0.76%
Exxon Mobil-0.93%
Chevron-2.08%
Home Depot-2.51%
JPM-2.95%
Berkshire B-3.04%
Cisco-4.18%
Swedbank Fondų Fondas 100-4.63%
Microsoft-6.00%
Swedbank Robur Access Edge Global-7.34%
Ethereum-7.36%
Baltic Horizon Fund-8.64%
TSM-10.23%
Intel-12.11%
Apple-12.23%
Google-12.54%
Nvidia-13.64%
Wells Fargo-13.89%
Walmart-16.21%
Polkadot-19.52%
Cardano-22.18%
Solana-29.00%

Bendrai – nieko geresnio artimiausiu metu nesitikiu. Labai realu, jog artimiausioje ateityje bus fiksuoti dar ženklesni neigiami skirtumai tarp investuotos sumos ir investicijų vertės. Bet tai yra normalu. Rinkos kartais kyla, kartais krenta. Nuostolio bijoti nereikia.

Viskas bus gerai.


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.