Lėtas pelnas: klaidinimai ir mano finansiniai tikslai

Matau, kad, ypač pradedantiesiems, būna rekomenduojamas Lėtas pelnas. Smagu ir malonu – tikrai ačiū. Skaitykit, džiaukitės, svarbu padeda. Tik dažnai, ypač kai duodama ne tik nuoroda, o ir bandoma paaiškinti, kas čia per projektas, tie paaiškinimai būna labai klaidingi.

Šiandien apie klaidingus paaiškinimus ir kas būtų, jeigu būtų.

Kodėl klaidingi paaiškinimai blogai ?

Ne kartą LP projektą apibūdinančiuose tekstuose/komentaruose skaičiau, jog Lėtas pelnas yra mano kelionė link kažkokių tikslų, kuria atvirai dalinuosi. Tai ne. Čia nėra nei kelionės, nei konkrečių tikslų.

Lėtas pelnas yra griežtai edukacinis projektas, kurio tikslas parodyti galimybių įvairovę žmogui su bent dešimt laisvų eurų per mėnesį. Noriu parodyti, kad galima mažus pinigus ir ten, ir ten, ir va ten padėti. O per pakankamai ilgą laiko tarpą iš tų mažų pinigų gauti apčiuopiamos naudos.

Pirmuose LP įrašuose dalinausi ir kodėl pradedu nuo 110 eurų, ir kaip planuoju mėnesio investicijas didinti ateityje etc. Lėtas pelnas nėra mano investicinė kelionė, tai nėra mano pagrindinis investicinis krepšelis. Tie šimtas kažkiek pinigų per mėnesį skiriami būtent LP skaitytojų švietimui.

Šiame kontekste labai svarbūs keli dalykai:

a) negalvoti, kad jei dėliosit viską pagal tai, ką čia rašau, tai dėliosit savo investicijas taip, kaip aš savo. Tikrai ne.

b) Lėtas pelnas investuoja į daug dalykų tam, kad tie dalykai taptų geri arba blogi pavyzdžiai. Ne tam, kad būtų maksimizuotas grąžos/rizikos santykis per optimalias investicijas. Čia edukacija, kuri turi būti ir įdomi ir pamokanti.

Tad prašau nustokit man rašyti, kad geriau pirkčiau B, o ne A. Ypač crypto gang – chill the fuck out, jūs baisiai įsitempę.

Į crypto dedu po 30 eurų per mėnesį. O crypto žmogeliukai nepailsdami aiškina, kad geriau dėt į tą, o ne į tą. Ramiai. Apie 30 eurų per mėnesį edukaciniam projekte kalbam, ne visus pasaulio pinigus. Būtų labai puiku, jei kažkas iš crypto patrauktų kilimą – turėčiau apie ką rašyti ir pasakoti.

Dar svarbiau – jei naujokui LP pristatomas kaip kažkieno asmeninė kelionė į finansinius tikslus, realu smarkiai suklaidinti potencialų skaitytoją dėl turinio. Paskatinant galvoti, kad dėl kiekvienos investicijos čia atliekama gili analizė.

Kai realybėje LP investicijos atrenkamos ir atsitiktiniu būdu (pvz per Revo perkamos pavienės akcijos su excelio RANDOM funkcija), ir dėl smagumo, ir dėl įdomumo ir galvojant, kad investicija X gali tapti puikiu blogu pavyzdžiu.

Todėl jei kažkas tikės, kad LP krepšelis yra labai optimizuotas, tas kažkas gali bandyti replikuoti ir įvažiuoti į problemas.

Jei rekomenduojat skaityti LP, visada aiškiai sakykit, kad čia yra edukacinis projektas, skirtas sudominti, parodyti, išmokyti. Ne autoriaus pagrindinės asmeninės investicijos. Nes tai nėra tiesa ir gali smarkiai suklaidinti skaitytoją.

Bei liepkit skaityti nuo pirmų įrašų, ten visa ši informacija yra detaliai atskleidžiama. Kaip ir disclaimery, kuris iššoka atėjus į puslapį ir kurį, per sekundę praskrolinę, jungiat lauk.

Kas būtų jeigu būtų ?

Bet klaidingi LP apibūdinimai privertė mane pagalvoti apie tai, kas būtų, jeigu Lėtas pelnas būtų mano pagrindinis investicinis krepšelis. Ar jo užtektų ilgalaikiams tikslams pasiekti ?

Pirmiausia – kokie tie ilgalaikiai tikslai ? Mano pasaulyje pasyvios investicijos į finansines priemones pirmiausia privalo užtikrinti saugią senatvę. Tam iki pensijos reikia sukaupti bent milijoną eurų. Milijonas yra minimali suma mano amžiaus (trisdešimt keli metai) žmogui.

Dar investicijų kontekste galima kalbėti apie FIRE ir ankstyvą pensiją. Bet man ankstyva pensija nėra įdomu. Problema ne pinigai. Dar vis neturiu poreikio nustoti užsiimti veiklomis, kurios man įdomios.

Niekad nesupratau, kodėl žmonės renkasi dirbti jiems nepatinkančius darbus ir taupyti kukliam gyvenimui ateityje, jei galima rinktis mylimas veiklas, jas vykdant gyventi gerą gyvenimą ir, dėl jų vykdymo, susikaupti turtą gerai ateičiai. Savęs kankinimas man nėra pažini teritorija.

Tad apie ankstyvas pensijas nekalbėsim.

Grįžtant prie senatvės pensijos: pasyvios investicijos finansų rinkose pirmiausia man yra kaip planas B, kuris turi užtikrinti ramią senatvę, jei gyvenime nepavyks sukurti įdomių dalykų ir užsidirbti normaliai pinigų. Tam atvejui iki 65 metų reikia sukaupti bent milijoną.

Kadangi LP rašyti pradėjau link trisdešimto gimtadienio, paskaičiavau, kas būtų, jei pradėčiau nuo tų 110 eurų ir investicijas kasmet didinčiau po 10%, o uždirbti pavyktų vidutiniškai 7% per metus, turint 35 metų investicinį horizontą. Įdomu rezultatai ?

Investicinio krepšelio vertė

Tais metais investuojama suma

Skaičiavimai yra grubūs, tingėjau dėlioti kas mėnesį, tad aproksimavau kas metus. Jei pridariau klaidų ir jūs gaunat kitokius skaičius – rašykit, tikrai realu, kad ne iki galo gerai suskaičiuota. Bet vis tiek gaunasi įdomiai: turėčiau iš šito LP projektėlio sukaupti maždaug 700k eurų, o po 30 metų per mėnesį turėsiu investuoti jau po 1.5-2k.

Planas atrodo net labai įgyvendinamas. Ir, pasirodo, vos ne vien šio projekto man turėtų užtekti, kad po 35 metų pasiekčiau tą minimalų milą, reikalingą pensijai. Ypač jei pavyks pasiekti didesnę (pvz 9%) vidutinę metinę grąžą.

O jei palyginsime teoriją su faktu ? Na kol kas atrodo, kad judu pagal planą (šio gruodžio pabaigai primečiau skaičius, nėra tikslu, nes dar gruodžio pabaigos nėra):

Investuota kiek daugiau, nei pagal teorinį planą (pirmas stulpelis). O pinigų yra kiek mažiau, nei pagal planą (antras vs ketvirtas stulpeliai). Bet hey, šiemet pergyvenom pirmą normalią meškų rinką per daugiau nei dešimt metų. Tai viskas normaliai.

Jei prie LP pridėsiu antrą pakopą, kurioj turėtų susikaupti iki pensijos bent 500k (kadangi vis didėjanti dalis pajamų nepatenka po VSD apmokestinimu, labai sunku tiksliau prognozuoti), tai pakaks gyvenime vien šitą tinklaraštį rašyti ir turėsiu pensiją.

Nuoširdžiai netikėta. Kad reikia tiek nedaug.

Dar fun fact apie antrą pakopą: ją heitina labiausiai tie, kuriems jos labiausiai ir reikia. Tai jei heitinat antrą pakopą, geriau joje max dalyvaukit.

Minimalūs tikslai ne mums

Bet būtų per lengva. Todėl, kol dar metų nedaug, periodiškai investuoju gerokai daugiau, nei rodau viešai Lėto pelno kontekste. Nežinau ateities, visko gali nutikti, tad, kol yra galimybių, norisi susidėti minkštesnę pagalvę.

Jei sukaupsiu ne vieną-du, o penkis ar penkiasdešimt mio, galėsiu arba gyventi palaidžiau, arba paaukoti/padovanoti. Bet kol kas dar anksti spręsti. Todėl geriau su atsarga žiūrėti.

Ačiū, kad skaitot. Gerų jums kitų metų. Tčiers.

Šiek šiek šilumos kasdienėj žiemos darganoj.

temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.