Photo by Tina Hartung on Unsplash

2022 gegužės rezultatai

Paruošta 2022 metų gegužės investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Gegužę veiksmo ir garso buvo daug, bet realiai nieko rimto neatsitiko. Na nebent kripto rinkoje – joje viskas crashino labai gerai (#WAGMI #LUNAtics). O konvencinės finansinų priemonės baigė mėnesį maždaug ten, kur jį ir pradėjo.

Per gegužę LP investicijų vertės indeksas krito nuo 1.64 iki 1.51. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 50.86%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 17.961% (investuota 3312.55 EUR, investicijų vertė 3895.96 EUR)

Per balandį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 0.36%, MSCI World indeksas krito 0.16% , o S&P 500 užsidarė 0.01% aukščiau. Obligacijų indeksai gegužę bendros krypties neturėjo – IEAC ETF krito 1.06%, o LQD augo 1.63%.

Infliacija. Palūkanos. Rekordinė infliacija. Didžiausias palūkanų didėjimas. Aukščiausia infliacija per dešimtmetį. Palūkanų normos bus keliamos sparčiausiai per tris dekadas. Infliacijos dydis šalyje paskutinį kartą tiek siekė, kai Cezaris lipo į Rubikoną. FED nesiruošė taip ženkliai didinti palūkanų nuo Yucatano meteoro laikų !

Jau įpratot prie tokių antraščių ? Turėjot. Nes medijos stengiasi varžytis, kas parašys kuo labiau iššaukiančią antraštę. Kontekstas nesvarbu. Svarbu, kad būtų skaitomumo ir emocijos. Vaibelis, žinai seneliumbai.

Faktiškai antraštės teisingos. Bet taip pat teisingas ir pasakymas, kad XYZ storosios žarnos vėžio tikimybę didina 2 kartus. Pamirštant pasakyti, kad nuo 0.12% iki 0.24%

Taip ir su palūkanomis bei infliacija be konteksto. Bet nėra prasmės apie tai kalbėti. Nes isterija jau įgavo rimtą pagreiti ir faktais geros istorijos nebesugadinsi. Juo labiau, ta gera istorija yra išsisukusi į normalų naratyvą, kuris pats save skatina. Tad važiojem su visais:

OMIGOD DIDŽEUSE INFLECIJA KA DARITI SU PINIGELEIS NUVERTES JIE MAN DEVULEU DEVULEU PADEK !!!

Rinkos tiesa viską vertina kiek kitaip. Didelis neapibrėžtumas dėl palūkanų ir infliacijos vidutiniu laikotarpiu, karo kontekste, išlieka. Dėl šių metų viskas visiems daugmaž aišku. Turbūt techninė recesija, turbūt palūkanos JAV ~3%, o Europoje čiut virš 0%. Vsio jasna.

Bet kas bus 24-36 mėnesių laikotarpyje nelabai aišku. Nes neaišku, kiek kacapai dar dusins Ukrainą. Kiek neleis eksportuoti maisto ir žaliavų. Kiek gandonas putleris su savo svita dar bus gyvas. Būtent negalėjimas nustatyti šių įvykių tikimybių kelia didžiausią neapibrėžtumą ir neleidžia normaliai vertinti aktyvų kainų.

Tačiau lokalūs dugnai finansų rinkose panašu susiformavo ar formuojasi. Iki nebus naujo netikėto neigiamo šoko, nebūtų kvaila tikėtis, kad tie dugnai laikys. Tik dabar su tais šokais problema – gali nutikti per minutę ir apsisaugoti tuomet tikrai nespėsi. Tad rinka šiandien tik stipriems.

Bet nerimo vis mažiau. Palyginti su kovu, rinkose visiška ramybė.

EUR/USD kursas per mėnesį keitėsi mažai. Doleris silpnėjo 1.64%.

Lėto pelno krepšelyje padidėjo JPM pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 925.77 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 897.89 EUR; eurų per mėnesį: -27.89 EUR.

Abu Swedbank fondai juda kartu su rinka ir pilnai atlieka savo funkciją Lėto pelno krepšelyje. Pusė kritimo atėjo iš EUR/USD pokyčių – fonduose dauguma pozicijų denominuota doleriu, kuris pigo 1.6%.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje:: 1090.60 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1081.40 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -9.20 EUR.

Revo krepšelyje išsiskyrė nebent naftininkai ir WMT – pirmieji po +15%, pastaroji -15% per gegužę. Bet bendrai Revo krepšelis puikiai atspindi tai, kad per mėnesį JAV finansų rinkose neįvyko nieko. Viskas pajudėjo aukštyn žemyn ir grįžo ten, kur buvo balandžio pabaigoje.

Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 1007.28 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 691.96 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -315.32 EUR.

Kas daug kartų buvo sakyta ? Kas greit kyla, tas greitai ir kristi gali. Kripto kintamumas kosminis – į abi puses. Nustebti atsibudus su -30% per mėnesį nei kiek neverta. Jei bijote prarasti pinigus, kuriuos įdėjote į kripto, tai reiškias sudėjot ten ne tuos pinigus.

Būtent ši turto klasė jau kelis mėnesius iš eilės lemia didžiąją dalį krepšelio vertės kritimo. Bet žinot, ką dar ji lėmė ? Didelę dalį krepšelio vertės augimo. Veikia į abi puses. VISAD.

NT – Baltic Horizon. Vertė mėnesio pradžioje: 715.65 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 730.51 EUR; eurų pokytis per mėnesį: 14.86 EUR.

BHF pagaliau padavė gerų naujienų – fondas pradės supirkinėti savo vienetus rinkoje (nebent akcininkai nepritars, kuo abejoju). Kadangi fondo vertė rinkoje yra ~20% žemesnė nei turto vertė, fondui apsimoka supirkinėti savo vienetus ir tiesiog uždirbti 20% grąžą. Būtent tai ir bus daroma.

Remiantis viešai pateikiama informacija, fondo valdytojas ateinančius tris metus per mėnesį galės atlikti pirkimų už ~250k eurų, kol BHF vieneto vertė rinkoje bus mažesnė už turto vertę. Tokio dydžio paklausa tikrai neliks nepastebėta.

Na ir prie viso to gėrio dar kaina niekur nenukrito bei buvo išmokėti 1.17% ketvirtinės išmokos. Geras mėnesis BHF’ui.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 489.48 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 494.20 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +4.72 EUR.

Apie Mintos net nėra ką pasakyti. Standartinis mėnesio rezultatas. Kaip koks indėlis – kapsi kas mėnesį ir ramu.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Exxon Mobil16.16%
Chevron15.14%
JPM8.06%
Wells Fargo3.52%
TSM2.27%
Home Depot2.08%
Mintos1.01%
Intel0.96%
Baltic Horizon Fund0.65%
J&J-1.51%
Berkshire B-1.88%
Google-2.02%
Microsoft-2.23%
Swedbank Fondų Fondas 100-2.81%
Facebook-3.19%
Swedbank Robur Access Edge Global-3.57%
Apple-5.93%
Cisco-8.11%
Walmart-16.79%
Cardano-21.62%
Ethereum-30.86%
Polkadot-32.96%
Solana-47.16%

Bendrai – ne itin įdomus mėnuo. Pajudėjo tik kripto ir tai iš esmės dėl atakos prieš stable coin’us. Fundamentaliai niekas nepasikeitė, tik atsirado daugiau ramybės. Tiesa ramybės atsirado, rinkose, o ne medijose.

Ką galėčiau patarti ? Nieko naujo.

Tčill.


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.