Categories
Mėnesio apžvalga

2022 gegužės rezultatai

Paruošta 2022 metų gegužės investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Gegužę veiksmo ir garso buvo daug, bet realiai nieko rimto neatsitiko. Na nebent kripto rinkoje – joje viskas crashino labai gerai (#WAGMI #LUNAtics). O konvencinės finansinų priemonės baigė mėnesį maždaug ten, kur jį ir pradėjo.

Per gegužę LP investicijų vertės indeksas krito nuo 1.64 iki 1.51. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 50.86%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 17.961% (investuota 3312.55 EUR, investicijų vertė 3895.96 EUR)

Per balandį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 0.36%, MSCI World indeksas krito 0.16% , o S&P 500 užsidarė 0.01% aukščiau. Obligacijų indeksai gegužę bendros krypties neturėjo – IEAC ETF krito 1.06%, o LQD augo 1.63%.

Infliacija. Palūkanos. Rekordinė infliacija. Didžiausias palūkanų didėjimas. Aukščiausia infliacija per dešimtmetį. Palūkanų normos bus keliamos sparčiausiai per tris dekadas. Infliacijos dydis šalyje paskutinį kartą tiek siekė, kai Cezaris lipo į Rubikoną. FED nesiruošė taip ženkliai didinti palūkanų nuo Yucatano meteoro laikų !

Jau įpratot prie tokių antraščių ? Turėjot. Nes medijos stengiasi varžytis, kas parašys kuo labiau iššaukiančią antraštę. Kontekstas nesvarbu. Svarbu, kad būtų skaitomumo ir emocijos. Vaibelis, žinai seneliumbai.

Faktiškai antraštės teisingos. Bet taip pat teisingas ir pasakymas, kad XYZ storosios žarnos vėžio tikimybę didina 2 kartus. Pamirštant pasakyti, kad nuo 0.12% iki 0.24%

Taip ir su palūkanomis bei infliacija be konteksto. Bet nėra prasmės apie tai kalbėti. Nes isterija jau įgavo rimtą pagreiti ir faktais geros istorijos nebesugadinsi. Juo labiau, ta gera istorija yra išsisukusi į normalų naratyvą, kuris pats save skatina. Tad važiojem su visais:

OMIGOD DIDŽEUSE INFLECIJA KA DARITI SU PINIGELEIS NUVERTES JIE MAN DEVULEU DEVULEU PADEK !!!

Rinkos tiesa viską vertina kiek kitaip. Didelis neapibrėžtumas dėl palūkanų ir infliacijos vidutiniu laikotarpiu, karo kontekste, išlieka. Dėl šių metų viskas visiems daugmaž aišku. Turbūt techninė recesija, turbūt palūkanos JAV ~3%, o Europoje čiut virš 0%. Vsio jasna.

Bet kas bus 24-36 mėnesių laikotarpyje nelabai aišku. Nes neaišku, kiek kacapai dar dusins Ukrainą. Kiek neleis eksportuoti maisto ir žaliavų. Kiek gandonas putleris su savo svita dar bus gyvas. Būtent negalėjimas nustatyti šių įvykių tikimybių kelia didžiausią neapibrėžtumą ir neleidžia normaliai vertinti aktyvų kainų.

Tačiau lokalūs dugnai finansų rinkose panašu susiformavo ar formuojasi. Iki nebus naujo netikėto neigiamo šoko, nebūtų kvaila tikėtis, kad tie dugnai laikys. Tik dabar su tais šokais problema – gali nutikti per minutę ir apsisaugoti tuomet tikrai nespėsi. Tad rinka šiandien tik stipriems.

Bet nerimo vis mažiau. Palyginti su kovu, rinkose visiška ramybė.

EUR/USD kursas per mėnesį keitėsi mažai. Doleris silpnėjo 1.64%.

Lėto pelno krepšelyje padidėjo JPM pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Swedbank fondai. Vertė mėnesio pradžioje: 925.77 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 897.89 EUR; eurų per mėnesį: -27.89 EUR.

Abu Swedbank fondai juda kartu su rinka ir pilnai atlieka savo funkciją Lėto pelno krepšelyje. Pusė kritimo atėjo iš EUR/USD pokyčių – fonduose dauguma pozicijų denominuota doleriu, kuris pigo 1.6%.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė mėnesio pradžioje:: 1090.60 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 1081.40 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -9.20 EUR.

Revo krepšelyje išsiskyrė nebent naftininkai ir WMT – pirmieji po +15%, pastaroji -15% per gegužę. Bet bendrai Revo krepšelis puikiai atspindi tai, kad per mėnesį JAV finansų rinkose neįvyko nieko. Viskas pajudėjo aukštyn žemyn ir grįžo ten, kur buvo balandžio pabaigoje.

Kriptovaliutos. Vertė mėnesio pradžioje: 1007.28 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 691.96 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -315.32 EUR.

Kas daug kartų buvo sakyta ? Kas greit kyla, tas greitai ir kristi gali. Kripto kintamumas kosminis – į abi puses. Nustebti atsibudus su -30% per mėnesį nei kiek neverta. Jei bijote prarasti pinigus, kuriuos įdėjote į kripto, tai reiškias sudėjot ten ne tuos pinigus.

Būtent ši turto klasė jau kelis mėnesius iš eilės lemia didžiąją dalį krepšelio vertės kritimo. Bet žinot, ką dar ji lėmė ? Didelę dalį krepšelio vertės augimo. Veikia į abi puses. VISAD.

NT – Baltic Horizon. Vertė mėnesio pradžioje: 715.65 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 730.51 EUR; eurų pokytis per mėnesį: 14.86 EUR.

BHF pagaliau padavė gerų naujienų – fondas pradės supirkinėti savo vienetus rinkoje (nebent akcininkai nepritars, kuo abejoju). Kadangi fondo vertė rinkoje yra ~20% žemesnė nei turto vertė, fondui apsimoka supirkinėti savo vienetus ir tiesiog uždirbti 20% grąžą. Būtent tai ir bus daroma.

Remiantis viešai pateikiama informacija, fondo valdytojas ateinančius tris metus per mėnesį galės atlikti pirkimų už ~250k eurų, kol BHF vieneto vertė rinkoje bus mažesnė už turto vertę. Tokio dydžio paklausa tikrai neliks nepastebėta.

Na ir prie viso to gėrio dar kaina niekur nenukrito bei buvo išmokėti 1.17% ketvirtinės išmokos. Geras mėnesis BHF’ui.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė mėnesio pradžioje: 489.48 EUR; vertė mėnesio pabaigoje: 494.20 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +4.72 EUR.

Apie Mintos net nėra ką pasakyti. Standartinis mėnesio rezultatas. Kaip koks indėlis – kapsi kas mėnesį ir ramu.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Exxon Mobil16.16%
Chevron15.14%
JPM8.06%
Wells Fargo3.52%
TSM2.27%
Home Depot2.08%
Mintos1.01%
Intel0.96%
Baltic Horizon Fund0.65%
J&J-1.51%
Berkshire B-1.88%
Google-2.02%
Microsoft-2.23%
Swedbank Fondų Fondas 100-2.81%
Facebook-3.19%
Swedbank Robur Access Edge Global-3.57%
Apple-5.93%
Cisco-8.11%
Walmart-16.79%
Cardano-21.62%
Ethereum-30.86%
Polkadot-32.96%
Solana-47.16%

Bendrai – ne itin įdomus mėnuo. Pajudėjo tik kripto ir tai iš esmės dėl atakos prieš stable coin’us. Fundamentaliai niekas nepasikeitė, tik atsirado daugiau ramybės. Tiesa ramybės atsirado, rinkose, o ne medijose.

Ką galėčiau patarti ? Nieko naujo.

Tčill.