Categories
Mėnesio apžvalga

2022 vasario rezultatai

Paruošta 2022 metų vasario investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Vasaris prasidėjo visai neblogai. Rinkos pajudėjo aukštyn, rizikos šaltiniai pradėjo blėsti. O tuomet atėjo psichas huilo ir nusprendė pradėti žudyti žmones.

Per vasarį LP investicijų vertės indeksas krito nuo 1.68 iki 1.62. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 62.5%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 30.87% (investuota 2891.86 EUR, investicijų vertė 3784.46 EUR)

Per vasarį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 7.11%, MSCI World indeksas krito 0.92% , o S&P 500 užsidarė 3.14% žemiau. Obligacijų indeksai sausį taip pat nėrė žemyn – IEAC ETF krito 1.64%, o LQD prarado 2.32% vertės.

Didieji indeksai į Ukrainos okupaciją sureagavo pagal tai, kiek arti bei kiek priklausomos tuos indeksus sudarančios įmonės nuo Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos. Natūralu, jog Europa reagavo žymiai stipriau, nei JAV, o JAV technologijų įmonės laikėsi visai neblogai.

Bendrai, laisvai cituojant UBS GWM Chief Economist Paul Donovan, investuotojai, o ypač smulkieji, geopolitines rizikas vertina itin prastai. Žmonės yra emocionalūs gyvūnai ir į bet kokį šoką vidutiniu atveju reaguoja perteklinai (https://en.wikipedia.org/wiki/Cumulative_prospect_theory) – tiek į teigiamą, tiek į neigiamą. Taip nutiko su CoViD-19, taip nutinka kiekvieną kartą.

Ypač tai aktualu mums. Kai šiandien grėsmę jaučiame žymiai geriau, nei Vokietijos ar JAV gyventojai. Kai Ukrainos žmonės yra mums artimi ir savi. Kai rusijos grėsmė gyvenime nuolatinė. Kai suprantame, koks urodas valdo rusiją.

Bet visi mūsų jausmai rinkose nepadeda. Šiuo metu, jei norite kažką daryti su finansais, tam momentui arba turite labai ciniškai išjungti jausmus, arba nekišti nagų prie rinkų. Tai nereiškia, kad siūlau pirkti atpigusias gazpromo akcijas – priešo finansuoti nesiūlau bei nesiūlysiu niekada: pусский корабль, иди нахyй.

Bet jei ateisite į rinkas su tomis emocijomis, kurių apstu vietinėse medijose, tarp mūsų nuomonės formuotojų ir bendrai viešoje erdvėje, baigsis blogai. Tos emocijos yra jūsų, ne pasaulio.

Gerai tai ar blogai parodys ateitis, bet likęs pasaulis į rusijos agresiją reaguoja gerokai ramiau, nei mes. Todėl ir rinkos pasaulio pabaigos, branduolinio karo ir kitų mega dramatiškų įvykių nesitiki.

Šiaip rinkos yra ciniškos:

https://www.reuters.com/markets/stocks/live-markets-geopolitical-shocks-what-next-markets-2022-02-15/

Todėl, jei konfliktas netaps globaliu – o beveik visi pasaulio lyderiai to šiuo metu aktyviai siekia, tad greičiausiai šiam kartui netaps – finansų rinkoms žudynės Ukrainoje įtaką darys tik trumpą laiką. Tai yra viena tų labai neskanių piliulių, kurią teks nuryti.

Bet karas neprognozuojamas. Nutikti gali bet kas. Kaip bebūtų, yra du pagrindiniai scenarijai:

  1. konfliktas išliks lokalus – tuomet rinkos, kaip ir pasaulis, jį greitai pamirš (kiek jūsų prieš dvi savaites dar vis gailėjotės Afganistano ?)
  2. prasidės pilnos apimties WW3 – tuomet labai tikėtinas branduolinis karas ir visiems bus tiek blogai, kad nei rinkos, nei pinigai nerūpės.

Žinot, kuo panašūs abu scenarijai ? Abiem iš jų racionalus sprendimas yra periodiškai investuoti toliau.

Izoliuojant karinį konfliktą, pagrindinės JAV rinkos akivaizdžiai rado dugnus ir juos laiko. Čia Nasdaq pavyzdys, bet galima naudoti ir kitą didesnį JAV indeksą:

Pagrindinės ateities rizikos dabar yra žaliavų kainos, rusijos izoliacijos įtaka įvairiems sektoriams, įmonėms ir bendrai ekonominių sankcijų įtaka verslų augimui. Pirmajam karo sukeltam šoktui slopstant, visi pradės skaičiuoti bei vertinti būtent šiuos dalykus, pagal tai atlikinės krepšelių rotaciją. Tiksliau, užjūris jau skaičiuoja bei atlikinėja.

Karinės agresijos sukeltas neapibrėžtumas yra labai didelis. Todėl ateitį prognozuoti dabar yra beprasmiška. Tačiau bazinis scenarijus yra besitęsiantis lokalus konfliktas ir jo fone augančios rinkos, ties naujais, gerokai aukštesniais, lygiais besistabilizuojančios žaliavų kainos, su iš to kylančiomis rizikomis susijusi krepšelių strateginė realokacija.

Aplinka sudėtinga ir šlykšti, jei nesi sociopatas cinikas. Bet nieko nepakeisi.

EUR/USD kursas per mėnesį iš nelabai keitėsi. Doleris silpnėjo ~0.39%.

Lėto pelno krepšelyje padidėjo FB pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Swedbank fondai. Vertė sausio pabaigoje: 856.41 EUR; vertė vasario pabaigoje: 826.65 EUR; eurų per mėnesį: -29.76 EUR.

Abu Swedbank fondai juda kartu su rinka ir pilnai atlieka savo funkciją Lėto pelno krepšelyje.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė sausio pabaigoje: 1032.59 EUR; vertė vasario pabaigoje: 971.98 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -60.62 EUR.

Revo krepšelyje vasarį didžiausią neigiamą darė FB kaina, kuri per mėnesį, dėl nenusisekusio earnings call’o, krito 34%. Taip pat gerai nusivožė HD (-14.96%) bei TSM (-10.81%). Kitos pozicijos judėjo labai panašiai, kaip rinka – minus keli procentai. Tik CVX išsiskyrė su dar 8.03% šuoliu aukštyn.

Kriptovaliutos. Vertė sausio pabaigoje: 899.94 EUR; vertė vasario pabaigoje: 887.60 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -12.35 EUR.

Kripto krepšelis stabilizavosi. Iš miškų dar neišėjom, tačiau po itin stiprių kritimų kelis mėnesius iš eilės ir dalies žmonių noro karo fone dalį savo fizinių aktyvų perkelti į virtualius kripto aktyvus, pagrindinių kripto žetonų kainos smarkiai nekrito. Įdomi tendencija, nes kripto dažniausiai į risk-off reaguodavo stipriau, nei akcijos. Bet tikėtina daliai jaunumo suveikė modernaus aukso teorija.

NT – Baltic Horizon. Vertė sausio pabaigoje: 699.23 EUR; vertė vasario pabaigoje: 675.18 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -24.05 EUR.

BHF kaina nukrito žemiau 1 euro. Valio blet.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė sausio pabaigoje: 419.68 EUR; vertė sausio pabaigoje: 422.94 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +3.26 EUR.

Apie Mintos net nėra ką pasakyti. Standartinis mėnesio rezultatas. Kaip koks indėlis – kapsi po centą kas mėnesį ir ramu.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Chevron8.03%
Berkshire B2.64%
Coca-Cola2.58%
Ethereum0.92%
Mintos0.82%
Cisco0.47%
Google-1.44%
Exxon Mobil-2.22%
Intel-2.75%
Swedbank Robur Access Edge Global-2.95%
Microsoft-3.08%
Walmart-3.37%
J&J-3.72%
Swedbank Fondų Fondas 100-3.78%
Polkadot-3.85%
Baltic Horizon Fund-5.26%
Apple-5.48%
Wells Fargo-5.49%
Cardano-9.98%
Solana-10.63%
TSM-10.81%
Home Depot-14.69%
Facebook-34.21%

Bendrai – jei neprasidės aktyvus WW3, finansų rinkos, ypač JAV, sėkmingai augs, ignoruodamos rusijos žudynes ir okupaciją Ukrainoje. Šūdas, bet tiesa.