Categories
Mėnesio apžvalga

2022 sausio rezultatai

Paruošta 2022 metų sausio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Sausis buvo vienas blogiausių sausių iš visų sausių, kurie yra kada nors buvę. Technologijos ėjo į korekciją, SPX vos išsilaikė ant korekcijos ribos, agresyvaus augimo įmonės pramušė visus dugnus ir nėrė dar giliau. Medijose kilo panika, youtuber’iai išsipardavinėjo dugnuose ir bendrai buvo daug veiksmo.

Per sausį LP investicijų vertės indeksas krito nuo 1.86 iki 1.68 (tai yra praeito rugsėjo lygių). Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 68.35%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 37.54% (investuota 2742.53 EUR, investicijų vertė 3772.08 EUR)

Per sausį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 1.9%, MSCI World indeksas krito 7% , o S&P 500 užsidarė 5.26% žemiau. Obligacijų indeksai sausį taip pat nėrė žemyn – IEAC ETF krito 1.99%, o LQD prarado 3.59% vertės.

Gerai skirtumus tarp smarkiai ir mažai rizikingų akcijų (agresyvaus augimo ir senos vertės) rodo skirtumai tarp ARKK ir Eurostoxx pasirodymo per sausį. Pirmasis, pilnas new tech, per mėnesį krito 22.2%, tuo tarpu antrasis, pilnas old boring value, tik 1.9%. Augančios palūkanų normos ir griežtėjanti monetarinė politika didžiausią grėsmę kelia įmonėms, kurių finansinė padėtis yra prasčiausia, kurių santykiniai vertės rodikliai aukščiausi, o akcininkai – mažiausiai patirties turintys krizių nematę investuotojai. Klasika.

Bet krepšelių rotacija jau daug kartų aptarta tema. Juo labiau, panašu, kad ji baigėsi. Rinkose sentimentas keistis pradėjo trečią sausio savaitę (leisiu sau pacituoti save iš sausio 25 dienos ryto:

Žiūrint į vakar dienos veiksmą panašu, kad pradedame gaudyti dugnus. Tai nereiškia, kad kritimas sustojo ar juo labiau prasidės staigus augimas (teoriškai gali būti, bet nebūtinai). Tiesiog, pagal apyvartas, akivaizdu, kad užsipirkinėjo ne jaunimėlis iš kiemo lygos.

Pavyzdžiui AAPL vidutinė apyvarta nuo metų pradžios siekė 60-90 mio. Tuo tarpu penktadienį apyvarta pasiekė 124, o vakar jau 164 mio. Tad 2-3x daugiau, nei įprasta. AMZN apyvarta siekdavo 2-3 mio, o penktadienį ir vakar 8 mio. MSFT siekdavo 30-40, o penktadienį 58, vakar 86. Vardinti galima ilgai, bet esmė – visur apyvartos ženkliai didesnės, nei įprasta.

Įvertinus, kad turėjom ~5-10% rėžį nuo dienos piko iki dugno didžiausiose pasaulio įmonėse, o viskas užsidarė galiausiai žaliai, pirkimų buvo daugiau, nei pardavimų. Prie tokių apyvartų kainos judesiai nuteikia pozityviai.

Ši savaitė turėtų būti labai įdomi. Afteris nuvarė į minusą, fjūčeriai kol kas taip pat minuse. Bet jei dugnai pradėjo formuotis, tikrai tai pajusime. Nes ties vakarykštėmis žemumomis (plius minus keli procentai) stovės ir daugiau pirkimo pavedimų.

Kas visai pasitvirtino tos pačios savaitės eigoje, kai Nasdaq suformavo antrą (jau aukštesnį) dugną ir nuo jo atsispyrė viršun, kirsdamas trumpalaikę tendenciją:

Nors nesu techninės analizė mėgėjas, būna situacijų, kai kainos veiksmas labai gerai atspindi padėtį. Sausio korekcija buvo viena iš jų – dažniausiai, bent jau mano patirtis sako, technines korekcijas analizuoti per techninę analizę gaunasi neblogai.

O pastaroji korekcija buvo techninė. Dėl 2% palūkanų augimo per kelis metus fundamentalios korekcijos nevyksta. Fundamentalios korekcijos vyksta, kai būna rimti fundamentalūs pokyčiai. Šiuo metu tokių nėra ir nenusimato – jei manote, kad monetarinės politikos nuosaikūs tikėtini pokyčiai yra fundamentalūs pokyčiai, tai owhhh kiek dar jums teks gyvenime naujo pamatyt, my sweet summer childs.

Žinoma, jei sekate visokius youtuberius, tai turbūt viskas baisiau atrodė – ne tik fundamentali korekcija, o ir pasaulio pabaiga buvo. Nes medijose (ypač socialinėse) jaunimas baisingai pergyveno: OMAIGAD PALŪKANOS INFLIACIJA. Aha, niekas nežinojo, jau kokius metus laiko, kad centriniai bankai monetarinę politiką griežtins ir palūkanas kels. Tikrai NE-TI-KĖ-TA. Sensacija, net galima pasakyti.

O infliacija tai iš vis kosmosas, KAS GALĖJO TIKĖTIS ? KAIP SENELIUMBAI, KAIP TU MAN PASAKYK ????

Išduosiu paslapatį, kurią ekonomistai saugo nuo paprastų žmonių ir už kurios atskleidimą galiu būti nužudytas. Egzistuoja toks labai slaptas ir visuomenei jokiais būdais neprieinamas grafikas, kuris leidžia labai gerai prognozuoti, kada infliacija praeis ir ar ji didės:

Tą slaptą grafiką galite rasti čia: https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5350859&span=3

Tai tiek apie infliaciją. Kitą rudenį turėsim defliaciją.

Vienas populiariausių asmeninių finansų ir investavimo guru internete, kuris šiaip apie rinkas nieko nesupranta, nes visas jo turtas uždirbtas iš skolintais pinigais ekonomikos pakilimo metu pirkto nekilnojamo turto bei YT kanalo, todėl dabar turi visas reikiamas kompetencijas pasakoti apie asmeninių finansų ir investicijų finansų rinkose valdymą, išsipardavė pačiame dugne:

Negražu lazdavotis, aišku. Bet Kevin’as yra tarp TOP 5 mane labiausiai erzinančių jūtūberių. Tarp kurio arogancijos ir realaus ekspertiškumo finansų srityje tarpas didesnis, nei nuo Žemės iki Restorano Visatos Pabaigoje. Na bent tiek, kad jam tie keli pradirbti mln USD nelabai rūpi: greitai iš reklamų atgros ir galės vėl sudarinėti įspūdį, kad čia dėl investavimo jis toks turtingas.

Vasaris bus įdomus. Nors pavasariop viskas sužaliuoja, rizikos faktorių turim ne vieną. Tad visai ramybės jausti nereikėtų. Bet bijoti palūkanų didinimo ar infliacijos yra lol.

EUR/USD kursas per mėnesį iš esmės neblogai pajudėjo. Doleris stiprėjo ~1.5%.

Lėto pelno krepšelyje padidėjo JPM pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Swedbank fondai. Vertė gruodžio pabaigoje: 895.56 EUR; vertė sausio pabaigoje: 826.41 EUR; eurų per mėnesį: -69.15 EUR.

Abu Swedbank fondai labiau orientuoti į JAV, tad jų vertės kritimas visiškai logiškas. Fondai juda kartu su rinka ir pilnai atlieka savo funkciją Lėto pelno krepšelyje.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė gruodžio pabaigoje: 984.10 EUR; vertė sausio pabaigoje: 1002.59 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +18.49 EUR.

Revo krepšelio teigiama grąža lengvai paaiškinama tuo, kad į jį eina tik TOP 30 didžiausių JAV įmonių akcijų. Kurios yra senos vertės akcijos, su stipriais balansais ir nuobodžiu lėtu augimu. Tai yra būtent tos akcijos, kurias sausio mėnesio korekcija palietė mažiausiai. Na o pagrindinį augimą tarp Revo esančių vardų generavo naftininkai ir nuobodus mažmeninis bankas – per sausį XOM šovė +32%, CVX +15%, WFC +16%.

Kriptovaliutos. Vertė gruodžio pabaigoje: 1215.43 EUR; vertė sausio pabaigoje: 869.94 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -345.48 EUR.

Kripto krepšelį žemyn tempia jau antrą mėnesį iš eilės. Bet su tuo nieko blogo, nes optimistiniais laikais kripto viską tempia viršun. Tad bendrai kripto žetonai LP krepšeliui tiesiog prideda kintamumo – kas, skirtingai nei sako visokios dochlos knygutės, ilgalaikiam investuotojui, su tolimu horizontu, yra tik privalumas.

NT – Baltic Horizon. Vertė gruodžio pabaigoje: 684.75 EUR; vertė sausio pabaigoje: 669.85 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -14.91 EUR.

Viskas grįžo į normalumą – BHF ir vėl generuoja minusą. Kaip ir turi būti.

Nors BHF paskelbta grynųjų aktyvų vertė rodo, kad vienetas vertas 1.09, rinkai kol kas tai neįdomu. Kaina sukasi apie 1.04-1.06, tad ~4% žemiau realios vertės. Tai nėra kažkoks stebuklas, bet situacija su BHF jau darosi visai juokinga bei iracionali.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė gruodžio pabaigoje: 396.57 EUR; vertė sausio pabaigoje: 399.68 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +3.11 EUR.

Apie Mintos net nėra ką pasakyti. Standartinis mėnesio rezultatas. Kaip koks indėlis – kapsi po centą kas mėnesį ir ramu.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Exxon Mobil32.03%
Wells Fargo15.84%
Chevron14.99%
Berkshire B4.29%
Coca-Cola1.94%
TSM0.97%
Mintos0.83%
J&J-0.72%
Baltic Horizon Fund-2.22%
Apple-2.56%
Walmart-2.69%
Intel-5.60%
Swedbank Robur Access Edge Global-5.62%
Google-5.99%
Facebook-6.03%
Swedbank Fondų Fondas 100-8.40%
Microsoft-9.09%
Home Depot-11.53%
Cisco-12.84%
Cardano-21.00%
Ethereum-26.36%
Polkadot-32.64%
Solana-36.61%

Bendrai – nieko baisaus neatsitiko. Investicijų vertė pakrito ? Pakrito. Na ir kas iš to ? Niekas nepasikeitė. LP krepšelyje tiek pat pinigų, kiek buvo prieš 3-4 mėnesius. Tad korekcija realiai buvo visiškai bereikšmė.

Visos korekcijos yra absoliučiai bereikšmės. Nebent tuo metu reikia pinigų – tada ne.