Photo by Aditya Vyas on Unsplash

2021 gruodžio rezultatai

Paruošta 2021 metų gruodžio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Gruodis buvo labai teigiamas didesnėms ir saugesnėms įmonėms, tačiau sudėtingas kelionių bei agresyvaus augimo bendrovėms. Investuotojai rotuoja iš augimo į vertės akcijas, ruošdamiesi palūkanų didėjimo ciklui.

Per gruodį LP investicijų vertės indeksas krito nuo 1.94 iki 1.86. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 86.48%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 55.02% (investuota 2637.38 EUR, investicijų vertė 4088.34 EUR)

Per gruodį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo plius 5.79%, MSCI World indeksas augo 4.19% , o S&P 500 užsidarė 4.36% aukščiau. Obligacijų indeksai gruodį neparodė nieko įdomaus ar gero – IEAC ETF augo 0.08%, o LQD prarado 0.41% vertės.

Bendrai 2021 metai didiesiems akcijų indeksams buvo puikūs. S&P 500 investuotojams sugeneravo 26.89%, Eurostoxx 50 visus 20.56%, o MSCI World 20.14%. Nasdaq 100 kiek lenkė SPX su 28.5% metine grąža.

Sunkiau sekėsi 2020 žvaigždei ARKK. Šis ETF puikiai reprezentuoja agresyvaus augimo technologijų akcijas. Per 2021 metus jo vertė, nepaisant puikaus TSLA pasirodymo (+45%), krito 24%. Tad metai buvo geri ne visiems.

Dėl infliacijos lūkesčių ir tikėjimo, jog pereiname į ilgalaikį palūkanų didėjimo ciklą, per trečią ir ypač ketvirtą 2021 metų ketvirčius stebėjome augimas -> vertė krepšelių rotaciją. Įvairūs tyrimai rodo, jog būtent vertės akcijos su stipriais balansais generuoja didesnę grąžą aukštesnės infliacijos aplinkoje. Tad investuotojų elgesys logiškas.

Šiuo metu bazinis daugumos scenarijus – infliacija nuosaikiai mažės per 2022 metus, tačiau vidutiniu-ilguoju laikotarpiu pasieks centrinių bankų tikslus ir laikysis ties 2-4%. Dėl to centriniai bankai bazines palūkanas 3-5 metų bėgyje didins iki 2-3% zonos.

Jei bazinis scenarijus pildysis, didesnė alokacija vertės akcijose ir mažesnė augimo yra logiška. Juo labiau, po didžiosios finansų krizės vertės akcijos tapo santykinai pigios:

Šaltinis: https://am.jpmorgan.com/content/dam/jpm-am-aem/global/en/insights/market-insights/guide-to-the-markets/mi-guide-to-the-markets-us.pdf

Nereikia pamiršti ir dar vieno aspekto – santykinių kainos rodiklių. Aišku, šiais laikais niekam jie neįdomūs. Bet istoriškai prasmę ir vertę tokie skaičiai kaip PE turi. Remiantis JPM (ir kitų) tyrimais, kuo aukštesnis PE, tuo tikėtina ateities grąža mažesnę:

Šaltinis: https://am.jpmorgan.com/us/en/asset-management/adv/insights/market-insights/guide-to-the-markets/

O PE vertės šiuo metu pasiskirsčiusios tikrai nevisai vienodai. Augimo akcijų vidutinis PE yra ženkliai aukštesnis, nei vertės akcijų, taip pat gerokai atitrūkęs nuo istorinių vidurkių:

Šaltinis: https://am.jpmorgan.com/us/en/asset-management/adv/insights/market-insights/guide-to-the-markets/

Todėl visi faktoriai sako tą patį – jei tikimės bazinio scenarijaus, tai yra infliacijos ir palūkanų didėjimo, investicinį krepšelį reikia rotuoti iš augimo į vertę. Bėda tik tokia – baziniai scenarijai turi tendenciją nesipildyti bei keistis.

Ateinantys metai bus įdomūs. Didžiausias dėmesys teks monetarinei politikai, infliacijai, pandemijos pabaigos tolimesniam laukimui, žalumui ir tvarumui. Visos šios temos bus ypatingai svarbios bei aktualios kiekvienam investuotojui.

Aišku, visi kalbės ir apie naują krizę/kritimą. Bet jei investuojame 10 metų ar ilgesniam laikotarpiui, tai 20-50% pakritimai trumpuoju-vidutiniu laikotarpiu mums bereikšmiai. Tiesiog kurį laiką tas pačias pozicijas pirksime pigiau. Tad LP krepšelis toliau gyvens kaip gyveno, grynųjų pozicija nebus didinama, jokie kiti risk off veiksmai nebus daromi. Nematau tame jokios prasmės.

EUR/USD kursas per mėnesį iš esmės nesikeitė. Doleris stiprėjo ~0.3%, tad reikšmingos įtakos LP krepšeliui nebuvo.

Lėto pelno krepšelyje padidėjo JNJ pozicija, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Swedbank fondai. Vertė lapkričio pabaigoje: 844.98 EUR; vertė gruodžio pabaigoje: 865.56 EUR; eurų per mėnesį: +20.57 EUR.

Swedbank Savings 100 sugeneravo +2.22% pelną, o Swedbank Robur augo 3.48%. Abiejų grąža visiškai atitinka ir net viršija lūkesčius. Fondai juda kartu su indeksais, o indeksai juda gerai.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė lapkričio pabaigoje: 945.89 EUR; vertė gruodžio pabaigoje: 954.10 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +8.22 EUR.

Lapkritį skaičiuojant Revo krepšelį buvau padaręs klaidą ir netyčia padidinęs AAPL poziciją 30 eurų. Gruodį klaida ištaisyta, tai atsispindi ir rezultatuose. Bendrai per gruodį Revo akcijų krepšelis atrodė puikiai – visos pozicijos pliuse. Mažiausiai augo WFC su 0.1% grąža, o daugiausiai brango CSCO (+15.86%) bei KO (+13.04%). Fun fact – berods pirmoji krepšelio pozicija KO, po beveik dviejų metų gulėjimo po vandeniu, pagaliau tapo pliusine. Valio.

Kriptovaliutos. Vertė lapkričio pabaigoje: 1489.89 EUR; vertė gruodžio pabaigoje: 1234.64 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -255.25 EUR.

Kripto rinka gerai nucrashino kartu su viskuo, kas rizikinga ir patrauklu jaunimui. Nieko keisto. BTC vertė sumažėjo 15.86%, o ETH 17.62%. Būtent dėl kripto dalies LP krepšelis bendrai per gruodį ir fiksavo nuostolį. Tik abu kripto žetonai sugeneravo minusą, visiškai visos kitos pozicijos kažkiek uždirbo.

NT – Baltic Horizon. Vertė lapkričio pabaigoje: 642.66 EUR; vertė gruodžio pabaigoje: 655.11 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +12.45 EUR.

BHF pagaliau turėjo teigiamą mėnesį. Sakyčiau Kalėdų stebuklas. Arba norintys iki naujų metų išsipardavė savo BHF vienetus ir kaina pagaliau stabilizavosi ties GAV. Iki bendro pozicijos pelningumo dar liko nemažai (BHF turėtų pasiekti ~1.12-1.25), bet bent trumpam sustojęs kritimas suteikia ramybės.

Taip pat atkreipiau dėmesį, kad ne visai korektiškai skaičiavau investicijas į BHF – kelis kartus pridėjau dividendus prie savų investicijų, kas nėra visai teisinga, pagal mano skaičiavimą. Ištaisiau ir ateityje skelbsiu teisingai. Sorry už klaidas.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė lapkričio pabaigoje: 374.24 EUR; vertė gruodžio pabaigoje: 376.57 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +2.33 EUR.

Apie Mintos net nėra ką pasakyti. Standartinis mėnesio rezultatas. Kaip koks indėlis – kapsi po centą kas mėnesį ir ramu.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Cisco15.86%
Coca-Cola13.04%
Apple8.96%
J&J8.78%
Berkshire B7.56%
Intel4.77%
TSM3.64%
Swedbank Robur Access Edge Global3.48%
Facebook3.43%
Chevron3.15%
Home Depot3.11%
Walmart2.57%
Swedbank Fondų Fondas 1002.22%
Baltic Horizon Fund1.98%
Exxon Mobil1.76%
Google1.52%
Microsoft1.34%
Mintos0.66%
Wells Fargo0.10%
Bitcoin-15.86%
Ethereum-17.62%

Bendrai – praeiti metai buvo geri. Linkiu ne blogesnių ir šių !


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.