Photo by Daniele Franchi on Unsplash

2021 lapkričio rezultatai

Paruošta 2021 metų lapkričio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Lapkritis prasidėjo teigiamai ir ramiai. Visi pamiršo Kinijos nekilnojamo turto rinkos problemas, infliaciją ir net virusą. Tačiau mėnesio viduryje pradėjo iš naujo suktis kalbos apie infliaciją, o tuomet kalė omikronas. Tad rinkos gerokai nukrito.

Per lapkritį LP investicijų vertės indeksas augo nuo 1.92 iki 1.96. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 96.10%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 65.10% (investuota 2530.89 EUR, investicijų vertė 4178.47 EUR)

Per lapkritį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 4.19%, MSCI World indeksas krito 2.30% , o S&P 500 užsidarė 0.83% žemiau. Obligacijų indeksai lapkritį atrodė skirtingai – IEAC ETF augo 0.24%, o LQD prarado 0.31% vertės.

Didžiausios mėnesio temos – infliacija ir covidėlis. Kurios į mūsų gyvenimą sugrįžo tik antroje lapkričio pusėje.

Vis auganti infliacija kelia didelę baimę tarp investuotojų. Ypatingai kenčia technologijų, agresyvaus augimo sektoriai. Tai yra tie sektoriai, kurie ypatingai gerai gyvena žemų palūkanų erdvėje, tačiau gali susidurti su tam tikromis likvudmo problemomis joms augant.

Kadangi JAV centrinio banko vadovas pasakė, jog jau laikas į pensiją išleisti “transitory inflation” terminą ir susitaikyti, kad infliacija liks, visi pametė galvas. Nors tiek FED, tiek ECB, tiek LB jau senokai prognozuoja, kad vidutinio-ilgo laiko infliacija turėtų siekti 2-3%.

Tad labai įdomi tiek FED vadovo, tiek rinkos pozicija – ekonomistai diskutuoja nebent dėl infliacijos dydžio (pvz pats nemanau, kad ji liks 10% ribose, o kris iki 0-3% rėžio jau kitais metais). Bet visi sutaria, kad dar kurį laiką tam tikrą infliaciją turėsim – forced savings ir fiskaliniai stimulai ateina į realią ekonomiką. Todėl nelabai yra kuo stebėtis.

Bet centrinių bankų veiksmų sulaukti galime jau kitais metais. O augančios palūkanos agresyvaus augimo įmonėms yra blogas ženklas.

Omikronas, tuo tarpu, rimtesnis nežinomasis. Kol kas niekam neaišku, ar ši atmaina tikrai sukels rimtą šoką, ar pasirodys ne tokia baisi. Duomenų teks laukti dar kurį laiką. Jei išaiškės, kad pergyventi nebuvo ko, turėsime rinkose daug žalumos. Ypač staigiai žemyn nuvažiavusiame kelioniniame sektoriuje.

Galiausiai nereikia pamiršti ir Kinijos temos. Nors ją kol kas užgožia kiti blogi dalykai, labai tikėtina, kad artimu metu Kinija vėl gąsdins rinkas. Ypač žaliavų. Situacija ten tik blogėja, sprendimų gerų nelabai yra, valdžia bando atrasti balansą, kuris per daug užskolintoms vystymo įmonėms nebus geras. Tad bent trumpalaikis šokas tikėtinas.

Bendrai – rizikų pakankamai. Todėl rinkos ir neramios. Tokios jos tikėtina išliks dar kurį laiką.

EUR/USD kursas per mėnesį pajudėjo žemyn (USD naudai) 2.42%. Dolerio stiprėjimas LP krepšeliui turėjo teigiamą įtaką.

Lėto pelno krepšelyje atsirado Intel, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Swedbank fondai. Vertė spalio pabaigoje: 820.70 EUR; vertė lakpričio pabaigoje: 814.98 EUR; eurų per mėnesį: -5.71 EUR.

Swedbank 100 pasikeitė į Savings 100 ir sugeneravo -1.94% nuostolį (su pasikeitimu nesusiję), o Swedbank Robur augo 1.19%. Kelis mėnesius pirmavo 100, kitus kelis jį aplenkė Robur. Jokios aiškios tendencijos. Bet po dar kelių mėnesių jau pradėsiu daryti grafiką, kuris leis geriau sekti, kaip keičiasi šių dviejų fondų vertės.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė spalio pabaigoje: 890.47 EUR; vertė lapkričio pabaigoje: 915.89 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +24.42 EUR.

Lapkritį visą Revo krepšelį viršun tempė sąlyginai didelė AAPL pozicija – akcijos kaina augo 9.1% per mėnesį. Taip pat puikiai pasirodė HD su 8% grąža. Daugiau labai rimtų pliusų nebuvo, didžioji dalis Revo akcijų per lapkritį krito nuo 0 iki 7%.

Kriptovaliutos. Vertė spalio pabaigoje: 1395.30 EUR; vertė lapkričio pabaigoje: 1479.89 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +84.59 EUR.

Kripto rinka laikosi pakankamai gerai. Nors gruodžio pradžioje žetonų vertės gerokai krito, bendrai turto klasė man vis labiau patinka. Nuo naujų metų planuoju pokyčius šioje LP krepšelio dalyje, bet apie juos parašysiu sausį. Kai galutinai sudėliosiu visus planus.

NT – Baltic Horizon. Vertė spalio pabaigoje: 657.50 EUR; vertė lapkričio pabaigoje: 613.02 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -44.48 EUR.

BHF išmokėjo padidintus dividendus, kurie buvo reinvestuoti (nupirkti papildomi 9 BHF vienetai). Nepaisant dividendų padidinimo, rinkos dalyviai neliko sužavė ir BHF krito iki GAV vertės. Omikronas, infliacija ir kiti baisūs žodžiai traukia smulkiuosius investuotojus lauk iš nekilnojamo turto fondo. Bet, kaip rašiau prieš mėnesį, sukandu dantis ir laukiu pavasario.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė spalio pabaigoje: 351.91 EUR; vertė lapkričio pabaigoje: 354.24 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +2.33 EUR.

Į Mintos vėl grįžo viena mano mėgstama įmonė – valio. Reinvestuoju į jos paskolas, kol dar liko. Bendrai rezultatas nuobodus ir teisingas. Tikras fiksuotas pajamingumas.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Ethereum11.01%
Apple9.10%
Home Depot8.06%
TSM2.61%
Swedbank Robur Access Edge Global1.19%
Facebook1.03%
Mintos0.70%
Microsoft0.56%
Intel0.49%
Chevron-0.64%
Swedbank Fondų Fondas 100-1.94%
Cisco-2.30%
Google-3.10%
Berkshire B-3.13%
J&J-3.16%
Bitcoin-5.75%
Walmart-5.75%
Wells Fargo-6.50%
Exxon Mobil-6.78%
Coca-Cola-6.81%
Baltic Horizon Fund-6.85%

Bendrai – padidėjo rizikas fonas, todėl rinkos paraudonavo. Kaip visuomet, rinka pirmiausiai reaguoja į potencialias rizikas, o tuomet jau visi aiškinasi, kiek tos rizikos realios. Pažiūrėsim.


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.