Categories
Mėnesio apžvalga

2021 lapkričio rezultatai

Paruošta 2021 metų lapkričio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Lapkritis prasidėjo teigiamai ir ramiai. Visi pamiršo Kinijos nekilnojamo turto rinkos problemas, infliaciją ir net virusą. Tačiau mėnesio viduryje pradėjo iš naujo suktis kalbos apie infliaciją, o tuomet kalė omikronas. Tad rinkos gerokai nukrito.

Per lapkritį LP investicijų vertės indeksas augo nuo 1.92 iki 1.96. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 96.10%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 65.10% (investuota 2530.89 EUR, investicijų vertė 4178.47 EUR)

Per lapkritį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 4.19%, MSCI World indeksas krito 2.30% , o S&P 500 užsidarė 0.83% žemiau. Obligacijų indeksai lapkritį atrodė skirtingai – IEAC ETF augo 0.24%, o LQD prarado 0.31% vertės.

Didžiausios mėnesio temos – infliacija ir covidėlis. Kurios į mūsų gyvenimą sugrįžo tik antroje lapkričio pusėje.

Vis auganti infliacija kelia didelę baimę tarp investuotojų. Ypatingai kenčia technologijų, agresyvaus augimo sektoriai. Tai yra tie sektoriai, kurie ypatingai gerai gyvena žemų palūkanų erdvėje, tačiau gali susidurti su tam tikromis likvudmo problemomis joms augant.

Kadangi JAV centrinio banko vadovas pasakė, jog jau laikas į pensiją išleisti “transitory inflation” terminą ir susitaikyti, kad infliacija liks, visi pametė galvas. Nors tiek FED, tiek ECB, tiek LB jau senokai prognozuoja, kad vidutinio-ilgo laiko infliacija turėtų siekti 2-3%.

Tad labai įdomi tiek FED vadovo, tiek rinkos pozicija – ekonomistai diskutuoja nebent dėl infliacijos dydžio (pvz pats nemanau, kad ji liks 10% ribose, o kris iki 0-3% rėžio jau kitais metais). Bet visi sutaria, kad dar kurį laiką tam tikrą infliaciją turėsim – forced savings ir fiskaliniai stimulai ateina į realią ekonomiką. Todėl nelabai yra kuo stebėtis.

Bet centrinių bankų veiksmų sulaukti galime jau kitais metais. O augančios palūkanos agresyvaus augimo įmonėms yra blogas ženklas.

Omikronas, tuo tarpu, rimtesnis nežinomasis. Kol kas niekam neaišku, ar ši atmaina tikrai sukels rimtą šoką, ar pasirodys ne tokia baisi. Duomenų teks laukti dar kurį laiką. Jei išaiškės, kad pergyventi nebuvo ko, turėsime rinkose daug žalumos. Ypač staigiai žemyn nuvažiavusiame kelioniniame sektoriuje.

Galiausiai nereikia pamiršti ir Kinijos temos. Nors ją kol kas užgožia kiti blogi dalykai, labai tikėtina, kad artimu metu Kinija vėl gąsdins rinkas. Ypač žaliavų. Situacija ten tik blogėja, sprendimų gerų nelabai yra, valdžia bando atrasti balansą, kuris per daug užskolintoms vystymo įmonėms nebus geras. Tad bent trumpalaikis šokas tikėtinas.

Bendrai – rizikų pakankamai. Todėl rinkos ir neramios. Tokios jos tikėtina išliks dar kurį laiką.

EUR/USD kursas per mėnesį pajudėjo žemyn (USD naudai) 2.42%. Dolerio stiprėjimas LP krepšeliui turėjo teigiamą įtaką.

Lėto pelno krepšelyje atsirado Intel, nes taip liepė magiškas exceliukas.

Toliau aprašu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Swedbank fondai. Vertė spalio pabaigoje: 820.70 EUR; vertė lakpričio pabaigoje: 814.98 EUR; eurų per mėnesį: -5.71 EUR.

Swedbank 100 pasikeitė į Savings 100 ir sugeneravo -1.94% nuostolį (su pasikeitimu nesusiję), o Swedbank Robur augo 1.19%. Kelis mėnesius pirmavo 100, kitus kelis jį aplenkė Robur. Jokios aiškios tendencijos. Bet po dar kelių mėnesių jau pradėsiu daryti grafiką, kuris leis geriau sekti, kaip keičiasi šių dviejų fondų vertės.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė spalio pabaigoje: 890.47 EUR; vertė lapkričio pabaigoje: 915.89 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +24.42 EUR.

Lapkritį visą Revo krepšelį viršun tempė sąlyginai didelė AAPL pozicija – akcijos kaina augo 9.1% per mėnesį. Taip pat puikiai pasirodė HD su 8% grąža. Daugiau labai rimtų pliusų nebuvo, didžioji dalis Revo akcijų per lapkritį krito nuo 0 iki 7%.

Kriptovaliutos. Vertė spalio pabaigoje: 1395.30 EUR; vertė lapkričio pabaigoje: 1479.89 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +84.59 EUR.

Kripto rinka laikosi pakankamai gerai. Nors gruodžio pradžioje žetonų vertės gerokai krito, bendrai turto klasė man vis labiau patinka. Nuo naujų metų planuoju pokyčius šioje LP krepšelio dalyje, bet apie juos parašysiu sausį. Kai galutinai sudėliosiu visus planus.

NT – Baltic Horizon. Vertė spalio pabaigoje: 657.50 EUR; vertė lapkričio pabaigoje: 613.02 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -44.48 EUR.

BHF išmokėjo padidintus dividendus, kurie buvo reinvestuoti (nupirkti papildomi 9 BHF vienetai). Nepaisant dividendų padidinimo, rinkos dalyviai neliko sužavė ir BHF krito iki GAV vertės. Omikronas, infliacija ir kiti baisūs žodžiai traukia smulkiuosius investuotojus lauk iš nekilnojamo turto fondo. Bet, kaip rašiau prieš mėnesį, sukandu dantis ir laukiu pavasario.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė spalio pabaigoje: 351.91 EUR; vertė lapkričio pabaigoje: 354.24 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +2.33 EUR.

Į Mintos vėl grįžo viena mano mėgstama įmonė – valio. Reinvestuoju į jos paskolas, kol dar liko. Bendrai rezultatas nuobodus ir teisingas. Tikras fiksuotas pajamingumas.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Ethereum11.01%
Apple9.10%
Home Depot8.06%
TSM2.61%
Swedbank Robur Access Edge Global1.19%
Facebook1.03%
Mintos0.70%
Microsoft0.56%
Intel0.49%
Chevron-0.64%
Swedbank Fondų Fondas 100-1.94%
Cisco-2.30%
Google-3.10%
Berkshire B-3.13%
J&J-3.16%
Bitcoin-5.75%
Walmart-5.75%
Wells Fargo-6.50%
Exxon Mobil-6.78%
Coca-Cola-6.81%
Baltic Horizon Fund-6.85%

Bendrai – padidėjo rizikas fonas, todėl rinkos paraudonavo. Kaip visuomet, rinka pirmiausiai reaguoja į potencialias rizikas, o tuomet jau visi aiškinasi, kiek tos rizikos realios. Pažiūrėsim.