Categories
Mėnesio apžvalga Uncategorized

2021 spalio rezultatai

Paruošta 2021 metų spalio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Spalį rinkose, po techninės korekcijos, vyko gražus techninis atšokimas. Kadangi rimtų priežasčių rugsėjo kritimui nebuvo, tai ir spalio augimui rimtų priežasčių nereikėjo. Rinkose yra daug bereikšmio triukšmo ir jo reikšmės ar prasmės ieškoti nereikia.

Per spalį investicijų vertės indeksas augo nuo 1.68 iki 1.92. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 91.77%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 64.75% (investuota 2402.14 EUR, investicijų vertė 3957.42 EUR)

Per spal5 Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo plius 5%, MSCI World indeksas augo 5.59% , o S&P 500 užsidarė 6.92% aukščiau. Obligacijų indeksai spalį atrodė skirtingai nuostolius – IEAC ETF smuko 0.74%, o LQD augo 0.34% vertės.

Nors Evergrande istorija nesibaigė, o Kinijos NT sektoriaus problemos tik gilėja, kol ten nėra didesnių bankrotų, tol niekam neįdomu. Taip ir gyvename pusiau neigime. Kas nėra blogai. Galimai Kinijos bėdos tikrai neturės mums absoliučiai jokios įtakos. Tačiau sekti šią temą būtina, nes po to gali būti per vėlu.

Kartu su akcijų rinkomis atsigavo ir kripto žetonai. Šie jau tapo tiesiog egzotiška alternatyvia investicine turto klase. Prieš kurį laiką buvo sakoma, kad BTC reikia pirkti tam, kad apsidraustum nuo rinkų kritimo ir vakarų pasaulio griūties. Tačiau ką parodė tiek CoViD, tiek kiekviena minorinė korekcija akcijų rinkose per pastaruosius kelis metus – tai netiesa.

Kripto žetonai yra itin volatili egzotinė investicinė turto klasė, kurios kainos pokyčių kryptis yra ta pati, kaip kitų rizikingų turto klasių. Tik svyravimai gerokai didesni. Kitaip sakant, kripto žetonai su akcijomis turi labai aukštą (gerokai virš vieneto) betą. Todėl investicinio krepšelio apsidraudimui žetonai nėra tinkami.

Kripto žetonus reikėtų naudoti potencialiai grąžai didinti (sėkmės atveju), didinant ir krepšelio rizikas. Tiek kintamumo, tiek visas kitas, kurias tik galima sugalvoti. Jei didesnės rizikos patinka, kripto krepšely turėti nekenks. Jei rizikos, o ypač svyravimo, kelia baimę – kripto netiks.

Swedbank fondų pokyčiai. Šia tema prašė parašyti ne vienas jūsų. Galvojau dėlioti atskirą tekstą, bet nelabai yra apie ką. Viską parašė pats Swedas:

Ką tai reiškia ? Kad vietoj Swed 100 bus Swed Savings 100. Arba galite parduoti turimus Swed 100 ir už juos nusipirkti kokių kitų fondų vienetų. Arba ledų. Kas jums labiau patinka.

Esminiai skirtumai tarp Swed 100 ir Savings 100 yra: (i) mokesčiai ir (ii) investicijų alokacija. Savings fondas investuotojui kainuos pigiau (~0.6% per metus) ir didesnė dalis jo bus alokuota į JAV, taip pat technologijų sektorių. Tačiau savo esme abu fondai yra vienodi. Minoriniai alokacijos skirtumai neturi realios reikšmės ilguoju laikotarpiu. Tuo tarpu mažesni mokesčiai yra labai gerai.

Jei LP nebūtų edukacinis projektas, rolinčiau visus pinigus į Robur fondą, kuris kainuoja tik 0.3% (Savings 1.2%) per metus. Tačiau LP yra mokomasis projektas ir vienas mano tikslų buvo lyginti du skirtingus Swed fondus su skirtinga mokestine struktūra per ilgesnį laiką. Taigi nieko nekeisiu.

Tiek apie Swed fondų pokyčius.

EUR/USD kursas per mėnesį nelabai keitėsi. Tad valiutos neturėjo įtakos LP krepšelio spalio rezultatui.

Lėto pelno krepšelyje naujų pozicijų nėra, Revo buvo papildyta Apple pozicija. Taip liepė excelis, o su exceliu ginčytis negalima.

Kaip rašiau prieš tris mėnesius, nuo šiol aprašinėsiu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Swedbank fondai. Vertė rugsėjo pabaigoje: 758.90 EUR; vertė spalio pabaigoje: 790.70 EUR; eurų per mėnesį: +31.80 EUR.

Swedbank 100 sugeneravo 3.86% pelną, o Swedbank Robur augo 5.98%. Du mėnesius iš eilės Swed 100 pirmavo prieš Robur, trečią mėnesį Robur nunešė 100. Bet istorija normaliam lyginimui kol kas labai smarkiai per trumpa.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė rugsėjo pabaigoje: 784.98 EUR; vertė spalio pabaigoje: 830.47 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +45.49 EUR.

Spalį augo beveik viskas. Iš Revo krepšelio tik FB sugeneravo neigiamą grąžą (-5.72%) per mėnesį. Visos kitos pozicijos atšoko labai gražiai. Virš 10% augo net trys pozicijos: MSFT +14.53%, HD +12.71%, CVX +10.02%. Tad ir bendras šios krepšelio dalies rezultatas puikus.

Kriptovaliutos. Vertė rugsėjo pabaigoje: 972.57 EUR; vertė spalio pabaigoje: 1385.30 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +412.73 EUR.

Apie kripto žetonus parašiau įžangoje, tad čia nieko nekartosiu. Puiki mėnesio grąža, geras augimas, viskas gerai. Rizikingos alternatyvos krepšelyje man visuomet patinka. Net jei jos gali tapti bevertės per naktį – investuotų pinigų per mažai, jog tai rūpėtų.

NT – Baltic Horizon. Vertė rugsėjo pabaigoje: 621.45 EUR; vertė spalio pabaigoje: 618.75 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -2.70 EUR.

Turėjau progą pabendrauti su BHF valdytoju, tad atgavau bent šiek tiek pasitikėjimo fondu. Taip pat buvo pranešta apie didinamus dividendus, kas yra labai geras ženklas strategiškai. Todėl kentėsiu skausmą toliau ir lauksiu 1.3-1.5 vieneto vertės bei 6-8% metinių išmokų. Noriu tikėti, kad laukiu ne be reikalo. O ties dabartinėmis kainomis sulipdyta pozicija taps gera baze.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė rugsėjo pabaigoje: 328.51 EUR; vertė spalio pabaigoje: 331.91 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +3.40 EUR.

Mintos įvyko man nepatinkančių pokyčių. Mano mėgstamiausias paskolų tiekėjas pabėgo iš platfomos. Tuo tarpu antras mėgstamiausias siūlo nebent 5+ metų paskolas. Tad teko investuoti į trečią mėgstamiausią, kuris siūlo šūdiną grąžą. Strategiškai tokie pokyčiai labai negeri, nuo galvojimo ką veikti su BHF fokusas pereina į galvojimą, ką reiks daryti su Mintos, jei situacija nesikeis.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Bitcoin43.57%
Ethereum42.29%
Microsoft14.53%
Home Depot12.71%
Chevron10.02%
Wells Fargo8.95%
Walmart8.88%
Google7.94%
Coca-Cola6.09%
Swedbank Robur Access Edge Global5.98%
Exxon Mobil5.76%
Apple4.85%
Berkshire B4.05%
Swedbank Fondų Fondas 1003.86%
TSM1.58%
Cisco1.49%
J&J1.25%
Mintos1.10%
Baltic Horizon Fund-0.44%
Facebook-5.72%

Bendrai – kaip rašiau prieš mėnesį:

Juo labiau, tokios nedidelės techninės korekcijos net neturėtų būti laikytinos kritimu. Tai yra tipiniai bereikšmiai rinkos judesiai. Triukšmas.

Po triukšmo ateina kitas triukšmas – po kritimo, kilimas. Rinkos kartais kyla, kartais krenta, bet ilguoju laikotarpiu turi tendenciją augti. Jei nėra rimtų priežasčių į baltą triukšmelį dėmesio kreipti ilgalaikiam investuotojui nėra tikslo.