Categories
Mėnesio apžvalga

2021 rugsėjo rezultatai

Paruošta 2021 metų rugsėjo investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Rugsėjis rinkose buvo raudonas. Istoriškai, bent jau žiūrint į JAV akcijų rinkas, rugsėjis yra vienas dažniausiai raudonai nusidažančių mėnesių. Po vasaros į darbus grįžęs jaunimas padaro veiksmo.

Per rugpjūtį investicijų vertės indeksas krito nuo 1.76 iki 1.68. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 78.07%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 47.73% (investuota 2281.68 EUR, investicijų vertė 3347.92 EUR)

Per liepą Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 4.45%, MSCI World indeksas krito 4.29% , o S&P 500 užsidarė 4.76% žemiau. Obligacijų indeksai rugsėjįv vėl generavo nuostolius – IEAC ETF smuko 0.65% grąžą, o LQD prarado 1.68% vertės.

Pagrindinės temos rinkoje trys: CoViD-19, infliacija, Evergrande. Visame pasaulyje didėjant atvejų skaičiui bei didėjant įtampoms dėl suvaržymų, vakcinacijos, auga ir neapibrėžtumas. Ypač tai aktualu kelionių bei HORECA sektoriams. Šių sektorių įmonių akcijų kainos išlieka gerokai volatilesnės, nei gerais iki-pandeminiais laikais.

Infliacija tapo madingiausia tema. Visi šia tema turi nuomonę ir geriausia, jei ta nuomonė yra apokaliptinė. Tokia nuomonė parsiduoda geriausiai, skaitosi įdomiausiai.

Tačiau realiai kol kas stebime bazės efektą bei energijos kainų augimą. Nebent tikimės, kad energija brangs iki begalybės, ilgalaikės itin aukštos infliacijos bijoti nėra pagrindo. Galvojant apie infliaciją, geriausia vadovautis Europos centrinio banko arba Lietuvos banko prognozėmis. Jos beveik visuomet bus pakankamai tikslios.

Įdomiausia per rugsėjį buvo Evergrande tema. Pačios įmonės bankrotas didelių tiesioginių pasekmių turbūt neturės. Jau akivaizdu, kad Kinijos valdžia, per įvairias valstybines įmones, supirks Evergrande turtą už partijai tinkamas kainas, taip minimizuodama bankroto įtaką kreditoriams.

Tačiau jei krizė nepasibaigs ties viena įmone, o persimes į visą sektorių ir Evergrande taps tik pirmąja kregdže, bus įdomiau. Nes tokio scenarijaus atveju realu tikėtis ženklaus žaliavų paklausos sumažėjimo, taip pat mažesnio vartojimo Kinijoje. Kas pirmiausia turės didelę neigiamą įtaką Australijai, o galimai ir visam pasauliui. Todėl būtina stebėti, kas vyksta Kinijos NT rinkoje ir reaguoti atitinkamai.

Spalį nieko įdomaus nenusimato. Bet tai nereiškia, jog nieko neįvyks. Po techninės rugsėjo korekcijos, galima tikėtis tam tikros stabilizacijos. Na o lapkritį, jei tikėsime kad istorija kartojasi, gero atšokimo ir rinkų žaliavimo. Nebent istorija nesikartos, tada žaliavimo nebus.

Jei lis, tai žolė bus šlapia. Jei ne, tai ne. Ačiū geros dienos.

EUR/USD kursas per mėnesį iš važiavo žemyn: doleris brango 2.5%. Tad valiutos turėjo teigiamą įtaką LP krepšelio rugsėjo rezultatui.

Lėto pelno krepšelyje naujų pozicijų nėra, Revo buvo papildyta BRK/B pozicija. Taip liepė excelis, o su exceliu ginčytis negalima.

Kaip rašiau prieš du mėnesius, nuo šiol aprašinėsiu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Swedbank fondai. Vertė rugpjūčio pabaigoje: 743.99 EUR; vertė rugsėjo pabaigoje: 728.90 EUR; eurų per mėnesį: -15.09 EUR.

Swedbank 100 sugeneravo 1.92% nuostolį, o Swedbank Robur krito 2.69%. Kol kas du mėnesius iš eilės Swed 100 laimi prieš Robur. Bet istorija normaliam lyginimui kol kas labai smarkiai per trumpa.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė rugpjūčio pabaigoje: 755.57 EUR; vertė rugsėjo pabaigoje: 754.98 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -0.6 EUR.

Per rugsėjį viskas apsivertė – šį mėnesį blogiausiai atrodė technologijų sektorius, kur akcijos krito 5-10%, o geriausiai atrodė nafta. Exxon uždirbo 11.64%, Chevron 7.78%. Bendrai viso Revo krepšelio pokytis apie nulį – gerai subalansuotas daiktas. Veikia.

Kriptovaliutos. Vertė rugpjūčio pabaigoje: 1098.15 EUR; vertė rugsėjo pabaigoje: 962.57 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -135.58 EUR.

Jau nusibodo kartoti, bet crypto yra volatiliausia krepšelio dalis. Kai kyla, tempia viršun visą krepšelį. Kai krenta, tampa viso kritimo pagrindinėmis kaltininkėmis. Žiūrint iš toliau, nuo praeito pavasario stebėtas crypto šuolis apstojo. Jau kelis mėnesius iš eilės žetonų kainos trinasi vietoje. Pasibaigus karantinams ir nemokamiems pinigams iš valdžių, srautas į šią turto klasę prislopo. Be rimtesnio katalizatoriaus tikėtina ir toliau malsimės vietoje aplink dabartinius lygius. Aišku, crypto atveju vietoje reiškia +-30%.

ETH minus 14.08%, o BTC minus 7.36%. Nieko labai dramatiško, bet jaučiasi.

NT – Baltic Horizon. Vertė rugpjūčio pabaigoje: 595.95 EUR; vertė rugsėjo pabaigoje: 590.99 EUR; eurų pokytis per mėnesį: -4.95 EUR.

Neturiu komentarų. Laukiam iki kitų metų ir tada spręsim, ar BHF verta laikyti toliau, ar geriau pasikeisti į EfTEN.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė rugpjūčui pabaigoje: 306.29 EUR; vertė rugsėjo pabaigoje: 308.51 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +2.22 EUR.

Mintos nieko naujo ar įdomaus nevyksta. Vėlavimai iš esmės nesikeičia, paskolos po truputį grįžta ir būna reinvestuojamos. Grąža visiškai logiška ir tenkinanti. Ramiausia krepšelio dalis.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Ethereum-14.08%
Facebook-9.71%
Bitcoin-7.36%
J&J-7.36%
Walmart-7.35%
Cisco-6.71%
TSM-6.15%
Apple-6.14%
Coca-Cola-5.92%
Google-5.71%
Microsoft-4.51%
Berkshire B-3.62%
Swedbank Robur Access Edge Global-2.69%
Swedbank Fondų Fondas 100-1.92%
Baltic Horizon Fund-0.88%
Mintos0.78%
Home Depot1.19%
Wells Fargo3.04%
Chevron7.78%
Exxon Mobil11.64%

Bendrai – neigiamas mėnesis nėra blogas mėnesis. Tik rinkoms krentant gali suprasti, ar gerai viskas sudėliota krepšelyje. Juo labiau, tokios nedidelės techninės korekcijos net neturėtų būti laikytinos kritimu. Tai yra tipiniai bereikšmiai rinkos judesiai. Triukšmas.