Categories
Mėnesio apžvalga

2021 liepos rezultatai

Paruošta 2021 metų liepos investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Liepa buvo teigiama. Kiek atsigavo crypto rinkos, akcijos žaliavo, nors kintamumas šiek tiek augo, didelių sukrėtimų nebuvo. Apie infliacijos baimes visi pamiršo, pereiname prie DELTA atmainos bijojimo. Nes nieko nebijoti nuobodu.

Per liepą investicijų vertės indeksas augo nuo 1.54 iki 1.6. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 59.54%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 44.44% (investuota 2042.28 EUR, investicijų vertė 2949.78 EUR)

Per liepą Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo minus 0.53%, MSCI World indeksas augo 1.72% , o S&P 500 užsidarė 2.19% aukščiau. Obligacijų indeksai taip pat neblogai augo – sekamas saugesnių obligacijų ETF parodė net 1.23% grąžą, o rizikingesnis generavo 0.78%.

Liepą įmonės JAV skelbė veiklos rezultatus. Remiantis FactSet, tarp iki 2021 liepos 30 paskelbusių, net 88% įmonių pranoko analitikų lūkesčius. Bet džiaugtis čia nėra kuo. Analitikai, bijodami pandemijos įtakos, jau kurį laiką prognozuoja silpnesnius rezultatus. Nes taip saugiau – geriau prognozuoti prasčiau, tuomet įmonėms parodžius geresnius rezultatus, galima bus rašyti teigiamas apžvalgas apie labai greitą atsigavimą. O jei priprognozuosi per gerai, teks po to klientams aiškintis. Analitikams apsimoka būti atsargiems, tokie jie ir yra.

Nepaisant gerų rezultatų, S&P 500 išlieka pakankamai brangus. Indekso PE laikosi virš istorinių vidurkių. Tai nereiškia, jog akcijų kainos privalo kristi. Tai tiesiog reiškia, kad S&P 500 yra visai brangus. Brangumas apie ateities kainos pokyčius, ypač trumpuoju laikotarpiu, nepasako nieko.

Kripto žetonai šiek tiek atsigavo po to, kai pasklido kalbos apie tai, kad Amazon priims atsiskaitymus Bitcoin’u. Vėliau Amazon pareiškė, kad čia tik gandai, bet katalisto užteko pagrindiniams kripto žetonams atsispirti nuo dugno ir fiksuoti neblogus mėnesio rezultatus.

Vienas smagiausių mėnesio įvykių – Robinhood IPO. Labai liūdna, kad IBKR man IPO mėtė tokias žinutes, tad negavau pasidžiaugti:

Ir tik antrą prekybos dieną, kai kaina jau buvo gerokai pakritusi, atsiuntė taikos balandį:

Bet, nors nepavyko kelių centų uždirbti, bent buvo juokinga stebėti medijas tiek ~savaitę iki IPO, tiek pačio IPO metu. Nors antrą prekybos dieną $HOOD šiek tiek atsigavo, šviesa įmonės ateitimi (ilguoju laikotarpiu) gana sunku tikėti. Bet pažiūrėsim.

EUR/USD kursas per mėnesį iš esmės nesikeitė: euras brango vos 0.06%. Tad valiutos įtakos liepos rezultatui neturėjo.

Lėto pelno krepšelyje liepą turime net dvi naujas pozicijas: Berkshire B ir Swedbank Robur Access Edge Global. Kodėl būtent šis Robur fondas ? Nes diversifikuotas Global ir su mažu TER, todėl atrodė tinkamiausias projekto kontekste. BRK nupirkta Revo, o į Robur fondą nuo liepos keliaus investicijos iki tol skirtos Swed 100 fondui. Tiek pokyčių krepšelyje.

Nusprendžiau pakeisti šios mėnesio apžvalgos formatą. Nuo šiol aprašinėsiu ne pavienes pozicijas, o skirtingas alokacijos klases: (i) Swed fondai, (ii) Revo akcijos, (iii) Crypo, (iv) NT ir (v) Fiksuotas pajamingumas. Gale pateiksiu įprastą rezultatų lentelę, kad būtų aiškiau, kas darė didžiausią įtaką to mėnesio rezultatui.

Pastabesniems skaitytojams: žemiau skaičiai praeito mėnesio pabaigai yra nurodyti pridedant naujo mėnesio investicijos nominalią vertę. Pvz kadangi į kripto liepos pradžioje įdėta 10 eurų, tai prie birželio pabaigos vertės pridedu 10 eurų. Todėl čia esantys skaičiai kiek skirsis nuo PDF ataskaitoje esančių skaičių.

Swedbank fondai. Vertė birželio pabaigoje: 662.59 EUR; vertė liepos pabaigoje: 665.66 EUR; eurų per mėnesį: +3.06 EUR.

Swedbank 100 sugeneravo 0.44%, o Swedbank Robur 1.99%. Abu rezultatai teigiami, bet Robur ženkliai geriau. Aišku, vieno periodo rezultatai yra beprasmiai ir bereikšmiai. Iki rimtesnio vertinimo ir analizės dar teks palaukti.

Revolut akcijų krepšelis. Vertė birželio pabaigoje: 664.64 EUR; vertė liepos pabaigoje: 677.16 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +12.51 EUR.

Tarp pavienių akcijų geriausiai atrodė Google (+10.23%) bei Apple (+6.46%). Technologijų įmonių augimas buvo ženkliausias. Tuo tarpu liūdniausiai atrodė naftininkai: Chevron minus 2.79%, o Exxon minus 8.82% per liepą. Bendrai skųstis nėra kuo, akcijų krepšelio augimas iš esmės nesiskyrė nuo S&P 500 pokyčio per mėnesį.

Dividendus išmokėjo TSM (0.14 USDc) bei Cisco (0.27 USDc).

Kriptovaliutos. Vertė birželio pabaigoje: 709.58 EUR; vertė liepos pabaigoje: 795.79 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +86.21 EUR.

Kaip visuomet, crypto yra volatiliausia krepšelio dalis. Šį mėnesį didelis kripto žetonų kintamumas tapo privalumu. Birželį ir gegužę buvo minusu. Tai yra puikus praktinis pavyzdys, kaip didelio kintamumo pozicijos gali pajudinti visą krepšelį ir kodėl klasikinė finansų teorija siūlo diversifikuoti turo klases.

ETH plius 9.35%, o BTC plius 18.84%. Tiesa, didžioji dalis pokyčio sugeneruota iš kart po gandų apie tai, kad Amazon jau greitai priims atsiskaitymus crypto pasklidimo. Tad ralis turbūt nebus ilgalaikis ir vėl grįšim prie stagnacijos, kurią stebėjome gegužę-birželį.

NT – Baltic Horizon. Vertė birželio pabaigoje: 544.99 EUR; vertė liepos pabaigoje: 547.00 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +2.01 EUR.

BHF niekur nejuda. Ties 1.17 stovėjęs didelis pardavėjas panašu dingo iš rinkos, tačiau virš 1.17 kaina vis tiek nelipa. Naujai paskelbta fondo turto vertė dar mažesnė – per mėnesį sumažinta 9%.

Nenuostabu, jog BHF valdytojai nusprendė keisti turto vertintoją. Pats, lygiai kaip BHF, nesutinku ir nematau jokių realių prielaidų, dėl kurių BHF valdomo turto vertė per birželį turėjo kristi 9%. Tai yra labai neigiama turto vertintojo spekuliacija dėl Baltijos šalių ekonomikų ateities, kuri greičiausiai grįsta ne tiek lengvai apginamomis tezėmis, kiek noru įvertinti žemiau rinkos kainos tam atvejui, jei tikrai bus blogai ir DELTA mus visus nuneš.

Teko ne kartą susidurti su panašiu požiūriu iš didesnių įmonių. Kai arba dėl savų baimių, arba vadovybės nurodym,ų užsiimama apokalipsės piešimu tam, kad nuosavas užpakalis liktų pridengtas visais atvejais. Turbūt normalu, bet vis tiek atrodo neteisinga.

Fiksuotas pajamingumas – Mintos. Vertė birželio pabaigoje: 261.28 EUR; vertė liepos pabaigoje: 263.83 EUR; eurų pokytis per mėnesį: +2.55 EUR.

Mintos nieko naujo ar įdomaus nevyksta. Vėlavimai iš esmės nesikeičia, paskolos po truputį grįžta ir būna reinvestuojamos. Grąža visiškai logiška ir tenkinanti. Kol kas ramiausia krepšelio dalis.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Exxon Mobil-8.82%
Chevron-2.79%
TSM-2.75%
Berkshire B0.17%
Baltic Horizon Fund0.37%
Swedbank Fondų Fondas 1000.44%
Walmart0.93%
Mintos1.06%
Wells Fargo1.32%
Swedbank Robur Access Edge Global1.99%
Facebook2.51%
Home Depot2.66%
J&J4.24%
Cisco4.71%
Microsoft5.23%
Coca-Cola5.34%
Apple6.46%
Ethereum9.35%
Google10.23%
Bitcoin18.84%

Bendrai – vis galvoju, ar neverta kada perbalansuoti krepšelio, nes kripto pokyčiai šokdina rezultatą ir suteikia projektui daug kintamumo. Bet, bent kol kas, tokie veiksmai atrodo kaip nuėjimas nuo edukacijos ir perėjimas prie aktyvaus krepšelio valdymo, siekiant optimizuoti, maksimizuoti. Vietoj rodymo, kas gali nutikti, kai darai taip ar taip.

Todėl, bent kol kas, optimizacijų ar perbalansavimų nebus. Kripto nuvažiavimas iki 0 taptų puikia praktine pamoka skaitytojams, kodėl verta bent kartais peržiūrėti bei perbalansuoti krepšelį.

Dar galvoju, kad nuo naujų metų pridėsiu DeFI. Bet kol kas tik galvoju. Nes toks veiksmas gal jau kiek per stiprus gautųsi.