Categories
LP krepšelio sudėtis Pamokos ir filosofija Skaitytojų klausimai

Du pagrindiniai klausimai

Senokai rašiau ne mėnesio apžvalgas. Kadangi jau radau laiko prisėsti, iš karto aptarsiu dvi temas. Pirmiausia apie turbūt dažniausiai užduodamą jūsų klausimą – ką daryti su didesnėmis sumomis. O antra apie LP ateitį.

Ką daryti su didesnėmis sumomis ?

Vienas dažniausiai į emailą/msg įkrentančių klausimų – o kaip investuoti didesnius pinigus ? Jei noriu investuoti ne po ~100, o po 1000-3000 per mėnesį ? Arba turiu 50k ir noriu iš jų sudėlioti investicinį krepšelį ? Ir panašiai.

Pirmiausia, kaip jau daug kartų rašiau, konsultacijų neteikiu. Investicinių krepšelių nedėlioju. Patarimų, ką pirkti ir ką parduoti, nedalinu. Tai nei mano darbas, nei laisvalaikio pramoga ir artimiausiu metu nebus. Tad eilinį kartą prašau – neprašykit investavimo patarimų ir nesiūlykit už tai pinigų. Nesutarsim. Niekaip.

Tiesiog pasidėliokit galvoje scenarijų. Turite 20k eurų. Norite, kad jums pradėčiau dėlioti patarimus. Ketinate uždirbti 15% per metus. Tad 3k eurų. Kiek nuo šios sumos ketinate sumokėti man ? 500 eurų per metus ? Ar tikrai manote, kad man labai įdomu už tiek užsiimti jūsų investicijomis ? Tai va, tikrai nesutarsime, net nebandykite.

Bendras patarimas, norintiems investuoti per mėnesį daugiau, susidėtų iš dviejų dalių.

Pirma dalis: sekite Lėtą Pelną ir, ne aklai, tačiau apibendrintai, vadovaukitės projekte surašytais patarimais. LP krepšelis dėliojamas taip, kad puikiai tiktų kuo didesnei daliai mažmeninių investuotojų. Tad greičiausiai tiks ir jums.

Skirtumo tarp investuojamų 100 ir 1000 eurų per mėnesį iš esmės nėra. Tos pačios kapeikos, tik su vienu papildomu nuliu. Lėto pelno kontekste naudojami Revo bei Swedbank yra pilnai licencijuoti, prižiūrimi ir tinkami naudojimui. Dėl Mintos klausimų gali būti daugiau, tačiau ir ši platforma pastaraisiais metais gerokai paūgėjo reguliacijos bei patikimumo prasme.

LP būdu valdomų investicijų vienintelis rimtesnis minusas bus Swedbank fondo valdymo mokestis. Kuris, lyginant su įvairias ETF, yra didelis. Tačiau Swed‘as paleido savo Robur fondus, kurių valdymo mokesčiai gerokai mažesni. Galite, vietoj Swed 100, rinktis vieną iš Robur fondų ir taip sutaupyti pinigų, naudodami tą patį banką pirkimams vykdyti.

Antra dalis: sekite pavyzdžiui https://sesinuliai.lt/ . Žmogus perka ETF per Interactive Brokers ir nesuka galvos. Jei netingite atsidaryti sąskaitą IBKR ir galite į ją suleisti bent ~10k eurų, idant IBKR neaktyvumo mokestis (10 USD per mėnesį) nesukeltų skausmo, 6nulių strategija bus puikiai tinkama ilgam laikui beveik visiems mažmeniniams investuotojams.

Jei labai norite, galite pasimixuoti 6nulių ir LP strategijas. Tai neturės didelės reikšmės, gal pridės šarmo. Svarbiausia, ilguoju laikotarpiu investuojant periodiškai ir daugmaž pasyviai (tai yra į indeksus sekančius fondus ir kelias patinkančias pavienes akcijas), kuo įmanoma labiau susimažinti tarpininkams mokamus komisinius mokesčius. Įvertinus IBKR taikomą neaktyvumo mokestį, logika rinktis šį tarpininką ir per jį pirkti low cost ETF‘us, versus Swed 100 arba Swed Robur pirkimą, atsiranda, kai investicijų vertė pasiekia bent 10k+ eurų. Iki tol skirtumo nepajusite.

Viskas. Tiek tų patarimų. Gyvenimas yra paprastas ir pasidaro sudėtingas tik tada, kai stengiatės jį tokiu padaryti.

Lėto pelno ateitis

Dažnai pagalvoju, kaip pakeisti LP krepšelį ir jo lipdymo procesą. Tačiau gero atsakymo vis dar neturiu. Tiksliau, kol kas vienintelis geras atsakymas yra paprastas: keisti nieko nereikia. Nes dabartinis procesas labai gerai dirba pagrindiniam projekto tikslui – mažmeninių investuotojų švietimui ir siekiui parodyti, kad investuoti galima pradėti turint vos 10 eurų. Šis projektas buvo sukurtas būtent tam. Parodyti, jog investavimas nėra baisus ir gali būti prieinamas kiekvienam.

Galėčiau visas investicijas į akcijas iš Swed bei Revo perkelti į IBKR. Tačiau šviečiamosios naudos tame matau nedaug. Naujai projektą sekti pradėjusiam žmogui faktas, kad perkėliau visas investicijas į brokerį, kuriame reikia turėti 10 vidutinių atlyginimų, idant veiktų matematika, nėra nei kiek naudingas. Net ir seniems sekėjams toks investicijų perkėlimas būtų bereikšmis.

Net priešingai, vietoj rodymo, kad su keliais eurais galiu nusipirkti visokių Google, Apple ir ko tik ne, kas mėnesį po 60 eurų mesčiau į vieną ETF. Tai nei įdomu, nei vertinga. Tokį patarimą galite rasti visame internete. Net FinTok tiek sugeba pasakyti. Dėl visų šių priežasčių sumesti tą LP akcijose sukauptą tūkstantį į IBKR kol kas neplanuoju.

Bet juk efektyviau ir pigiau būtų, sakysit jūs. Žinoma, todėl vis apie tai ir parašau. Bet jums taip pat reikia suprasti, kad šis projektas man nėra pinigų uždirbimo šaltinis. Ar šimtas per mėnesį investuotų pinigų sugeneruos 1% daugiau, ar mažiau metinės grąžos, man absoliučiai vienodai. Projekto tikslas yra švietimas ir investuoti bijančių žmonių įtraukimas į šį procesą. Taip ir turi likti.

Vienintelis planuojamas pokytis – Swed 100 pakeitimas į kažkurį Robur. Tačiau dar neapsisprendžiau, ar bukai nusimesti turimus Swed 100 vienetus ir pinigus permesti į Robur, ar pradėti kiekvieną mėnesį pirkti Robur ir palikti turimus Swed 100. Antras variantas atrodo patrauklesnis, nes būtų galima realiai lyginti panašių produktų, su skirtingais mokesčiais investuotojai, grąžą ilguoju laikotarpiu.

Greičiausiai per artimiausius mėnesius taip ir padarysiu.

Daugiau projekto tikslui tarnaujančių ir dėmesio vertų pokyčių nesugalvoju. Nebent surasiu dar neatrastų įdomių priemonių, į kurias pigiai galima mesti po 10-50 eurų per mėnesį, rimtesnių pokyčių LP krepšelyje kol kas nebus. Toliau išlaikysiu pagrindinę komunikacinę liniją – investuoti gali ir privalo kiekvienas.