Categories
Mėnesio apžvalga

2021 gegužės rezultatai

Paruošta 2021 metų gegužės investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Pagaliau LP krepšelis sugeneravo ne pliusą, o minusą ! Ta reta proga galima šauti šampano ir pasidžiaugti trupinėliu realybės. Projekto tikslas – supažindinti skaitytojus su finansų rinkų galimybėmis bei rizikomis. Tačiau kai nėra minuso, nėra pažinties ir su rizika. Todėl valio nuostoliui !

Per gegužę investicijų vertės indeksas mažėjo nuo 1.64 iki 1.55. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 55.06%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 45.72% (investuota 1801.39 EUR, investicijų vertė 2624.99 EUR)

Per gegužę Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo 1.63% pelną, MSCI World indeksas augo 1.26% , o S&P 500 užsidarė 0.55% aukščiau. Obligacijų indeksai ir toliau neturi vieningos krypties – rizikingos obligacijos stovi vietoje, saugių obligacijų kainos po truputį krenta.

Gegužę volatilumas grįžo į agresyvaus augimo technoligijų įmonių akcijas. Tačiau trumpa korekcija neužsitęsė ir mėnesio pabaigoje rinka stabilizavosi, mažiau infliacijai bei palūkanoms jautrios pozicijos pradėjo augti. Nepaisant to, ARKK ETF per gegužę krito 7.18%.

Daugiausiai veiksmo buvo matyti kripto rinkose. Čia stebėta gana rimta korekcija. Pagrindinių kripto žetonų kainos, nuo mėnesio antrą savaitę pasiektų pikų, krito 30-40%. Mažesni žetonai prarado ir po 70% ar daugiau vertės. Tokie pokyčiai tik atspindi, kiek maža ir sekli yra kripto rinka. Tačiau nurašyti jos nereikia. Tai ne pirma rimta korekcija. O po visų istorinių korekcijų turėjome labai gerus atšokimus.

Žiūrint iš toliau – kripto investuotojams nėra ko skųstis. Dar 2020 pradžioje BTC kainavo ~9k USD, o 2021 gegužės pabaigoje žetono kaina siekė 37k USD. ETH atrodo dar rimčiau: 2020 pradžioje šio žetono kaina siekė ~150 USD, o 2021 gegužės pabaigoje ETH kainavo 2.7k USD. Trumpojo laikotarpio korekcijos viso augimo neišvalė.

LP krepšelio vertės sumažėjimą per mėnesį daugiausia lėmė būtent kripto kainų pokyčiai. Tačiau ir vertės augimui per visą projekto istoriją daugiausiai įtakos darė būtent kripto. Todėl nėra ko liūdėti. Juo labiau, 12 iš 16 crypto pirkimų į LP krepšelį buvo įvykdyti už žemesnę, nei gegužės pabaigos kainą. Tad iki pirkimo savikainos dar labai toli.

Įvairios trumpalaikės korekcijos – tiek rinkų, tiek krepšelio lygmeniu – yra labai sveikas ir reikalingas dalykas. Dažniausiai, kuomet kalbama apie finansų rinkų rizikas, kalbama būtent apie kainų svyravimus. Nors crypto sudaro itin didelę LP krepšelio dalį, o gegužės korekcija buvo tikrai rimta, krepšelyje pinigų beveik nesumažėjo.

Todėl bijoti trumpalaikių korekcijų ir kainos svyravimų, jei investuojama periodiškai ir ilgą laiką, bijoti nereikia. Tai yra natūrali proceso dalis. Tokia rizika svarbi tik tais atvejais, kai spekuliuojama, norima išsiimti pinigus arba investuojama visa suma iš anksto.

Jei į finansų rinkas ilgam laikotarpiui investuojate periodiškai po nedidelę sumą, kainų pokyčių rizika, ypač proceso pradžioje, nebus labai svarbi. Nebijokite, kad kainos gali kristi. Tai tik suteiks galimybę kitą investavimo periodą aktyvų įsigyti pigiau !

Toliau trumpai pagal turto klases ir sektorius.

Gegužė crypto buvo liūdna.  BTC pigo 36.81%, ETH krito 5.29%. Kadangi kritpo rinkos didelę dalį sudaro smulkieji investuotojai, o institucijos šią rinką dar tik išbando, korekcija tikrai gali užsitęsti. Smulkieji neturi kantrybės ir cojones, todėl skuba pabėgti, taip didindami pasiūlą, tad ir korekcijos gylį.

IT sektoriaus įmonėms sekėsi labai skirtingai. AAPL pigo 5.22%. MSFT žemyn pavažiavo 0.92%. Na o FB brango 1.28%, CSCO šovė į viršų 3.71%. Prie krepšelio gegužę pajungtos GOOG akcijos per mėnesį fiksavo 2.16% nuostolį.

Naftos sektoriuje rezultatai teigiami, bet gana skirtingi. Chevron kaina per gegužę augo 0.58%, o Exxon šovė į viršų net 10.16%. Augančios žaliavų, tarp jų ir naftos, kainos sektorių toliau veikia teigiamai.

Vartojimo sektorius, tai yra KOHD ir WMT gegužę išgyveno ramiai. WMT plius 1.57%, HD minus 1.31%, o KO brango 2.52%. Labai standartinis ir jokios reikšmingos informacijos neteikiantis mėnesis.

Finansai, tai yra Wells Fargo, pretenduoja tapti pirma pozicija, kurios kaina, skaičiuojant nuo įsigijimo, augo dvigubai. Per gegužę plius 3.71%, o nuo pirkimo plius 86.19%. Šiek tiek gaila, kad xls random funkcija kol kas į krepšelį išrideno tik vieną finansų poziciją.

Taiwan Semiconductor (TSM) kaina per gegužę nesikeitė. Mėnesio rezultatas plius 0.29%.

Johnson & Johnson (J&J) kaina pagaliau pradėjo judėti. Per gegužės mėnesį fiksuotas 3.99% augimas. Nors skundžiausi, kad pozicija nuobodi, tačiau nuo įsigijimo jos vertė jau paaugo 13.06%. Tad tyliai ir nepastebimai J&J generuoja labai neblogą pliusą.

Swedbank fondas sugebėjo prarasti dalį vertės ! Tiesa, vos 0.04%. Tad teisingiau būtų sakyti, jog fondo kaina nesikeitė.

Baltic Horizon išmokėjo kelis centus dividendų, kurie buvo reinvestuoti. Kaip jau skundžiausi praeitą mėnesį, tokia fondo politika – kaupti rezervą ateičiai ir taip skriausti seniau atėjusius investuotojus – yra neteisinga. Po dividendų mokėjimo BHF kaina pradėjo važiuoti žemyn, todėl mėnesio rezultatas minus 1.24%. Labai tikiuosi, jog srautas iš fondo artimiausiu metu normalizuosis. Kitaip bus vis sunkiau pateisinti šios pozicijos laikymą.

Mintos platformoje nieko reikšmingo nenutiko, vėl padidėjo vėlavimai. Per mėnesį plius 0.6%. Norėtųsi šiek tiek daugiau.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Bitcoin-36.81%
Ethereum-5.29%
Apple-5.22%
Home Depot-1.31%
Baltic Horizon Fund-1.24%
Microsoft-0.92%
Swedbank Fondų Fondas 100-0.04%
TSM0.29%
Chevron0.58%
Mintos0.60%
Facebook1.28%
Walmart1.57%
Coca-Cola2.52%
Wells Fargo3.71%
Cisco3.71%
J&J3.99%
Exxon Mobil10.16%

Bendrai – džiugu, jog pagaliau sugeneruotas nuostolis. Tik kartais generuojant nuostolį galima įsitikinti, jog trumpalaikių korekcijų rizika nėra reikšminga ar baisi. Be šio supratimo ilgai investuoti sunku. Korekcijas būtina išmokti išgyventi kuo anksčiau. Kaip ir suprasti, kad trumpalaikiai kainų pokyčiai ilgalaikiam investuotojui yra bereikšmiai.