2021 sausio rezultatai

Paruošta 2021 metų sausio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Mėnuo buvo teigiamas. Per sausį investicijų vertės indeksas augo 6.12%. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 25.96%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 28.55% (investuota 1319.17 EUR, investicijų vertė 1695.80 EUR)

Sausio pirma pusė buvo rami. Na neskaitant Brexit, JAV Kapitolijaus šturmo, D. Trumo išmetimo iš socialinių tinklų, JAV prezidento inauguracijos beveik be jokių dalyvių ir kitų panašių smulkmenų – viskas buvo ramu. Antroje sausio pusėje, o ypač pabaigoje, rinkas pakratė. Geriausiai kratė GME istorija, kuri tikėtina mėnesio pabaigoje sukėle bendrą risk-off’ą.

Per gruodį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo 2% nuostolį, MSCI World indeksas krito 1.08% , o S&P 500 užsidarė 1.11% žemiau.

Pagrindinė makro tema išlieka normalizacija. Viso pasaulio dėmesys nukreiptas į vakcinavimą ir vakcinavimo tikėtinas pasekmes. Laukiama bet kokių indikacijų, jog su pandemija susidoroti pavyks iki vasaros pabaigos, dėl ko jau pavasarį galėsime grįžti į įprastus gyvenimus.

Nebent vakcina pasirodys neveiksni ir pandemija niekur nedings, jos valdyti nepavyks, gyvenimas normalizuosis. Nėra jokio pagrindo manyti, kad vieni keisti metai praleisti pusiau karantino sąlygomis atsuks milijonus metų evoliucijos. Žmonės savo elgesio modelių iš esmės, ilguoju laikotarpiu, nekeis. Jei tik pavyks suvaldyti pandemiją, gyvenimas bus toks pats, koks buvo iki jos.

Įdomiausia mėnesio istorija buvo Gamestop. Tačiau apie ją jau rašiau ir kalbėjau tiek, kad kartotis nematau prasmės. Galite patikrinti Swedbank blog’ą, mano facebook paskyrą, LRT mediateką – visur rasit mano galvą kalbančią apie GME istoriją. Taip pat galite pažiūrėti kokį Patrick Boyle youtube, kuris labai detaliai ir gerai paaiškina, kas ir kaip nutiko su Gamestop.

Kol kas papildomų įžvalgų šiuo klausimu neturiu, tad nesiplėsiu. Tik pasakysiu, kad shortinančių fondų papurtymas tikrai galėjo sukelti nedidelę rinkos korekciją. Tačiau kol kas šioms prielaidoms patvirtinti duomenų neturiu. Juo labiau, ta korekcija siekė vos kelis procentus. Tad net korekcija, po 2020 metais matyto veiksmo, tokį juoką pavadinti nesiverčia liežuvis.

JAV doleris pagaliau šiek tiek pabrango euro atžvilgiu. Per mėnesį EUR/USD kursas pavažiavo žemyn 1.3% (doleris stiprėjo prieš eurą), dėl ko investuojantys eurais gavo grąžos per valiutą. Tačiau šis pokytis, palyginti su tuo, kiek doleris krito per 2020, nėra žymus.

Toliau trumpai pagal turto klases ir sektorius.

Crypto toliau išlieka krepšelio lyderiu. ETH brango 28.96%, BTC 17.91%. Sužavėtas šios turto klasės, net į Investuok parašiau tekstą apie tai, kad crypto taps naujuoju auksu. Tą pačią ereziją dėsčiau ir Žinių Radijo laidoje. Bet taip rašau ir kalbu ne todėl, kad crypto važiuoja į dangų, o todėl, kad tikrai tuo tikiu. Mano nuomone, auksas ir kriptovaliutos yra iš esmės identiški aktyvai.

IT sektorius eilinį kartą atrodė gerai (Nasdaq indeksas vienintelis tarp didžiųjų sausį žaliavo). Nepaisant to, antrą mėnesį iš eilės FB pigo ir sugeneravo minus 5.55% grąžą. Šį neigiamą efektą iš dalies atsvėrė MSFT brangęs 4.18%. Tad bendrai iš IT turime minus ~1.5% per mėnesį. Atvirkščiai tiek, kiek sugeneravome gruodį.

IT sektorių sausį papildė Cisco (CSCO). Šios pozicijos vertė per mėnesį iš esmės nesikeitė – sugeneruotas -0.74% rezultatas.

Naftos sektorius vejasi naftą, kuri priartėjo prie 2019 kainų (racionalu tikėtis, kad ties jomis ir apsistos kuriam laikui). Pasaulio normalizacija šiam sektoriui yra geriausias dalykas, kuris tik gali nutikti. Chevron kaina per sausį augo 1%, o Exxon brango net 16.93%. Beveik kaip bitkoinas !

Vartojimo sektorius, tai yra KOHD ir WMT, būtų atrodęs net gerai, jei ne Cola. WMT minus 2.12%, HD viršun 1.88%. Na o sena gera KO nusivožė visais 12.19%. Nors Cola į normalizaciją turėtų reaguoti net labai teigiamai, kol kas ši pozicija yra pati blogiausia ir nuostolingiausia visame krepšelyje. Viliuosi, jog tai tik trumpalaikė reakcija į dalyje pasaulio suaktyvėjusią pandemiją ir situacijai taisantis, KO vėl šaus į viršų.

Finansai, tai yra Wells Fargo, po stipraus kelis mėnesius iš eilės trukusio ralio sustojo atsipūsti ir per mėnesį šio banko kaina rinkoje krito 0.99%. Tikėtina, kad didžioji dalis ralio, kuri buvo sugeneruota dėl to, kad tiek rinka, tiek FED per daug baisiai vertino CoViD-19 pasėkmes, jau praeityje. Dabar pozicijos vertė turėtų daugiau reaguoti į su WFC tiesiogiai susijusią informaciją – ypač ilgamečius teismų procesus, iš kurių įmonė niekaip negali išlipti.

Taiwan Semiconductor (TSM) yra kosmosėlis ir negali per mėnesį augti mažesne nei dviženkle grąža. Sausio rezultatas buvo plius 10.79%. Trys mėnesiai iš eilės fiksuojama dviženklė grąža. Mean reversion, alio ??

Vienintelė sveikatos apsaugos sektoriaus įmonė Johnson & Johnson (J&J), taip pat pasiruošusi pasauliui duoti gerų vakcinų nuo CoViD-19, brango 4.76%. Solidi dividendinė pozicija su gera tikėtina kapitalo grąža vidutiniu laikotarpiu.

Swedbank fondas nuo kovo tik vieną kartą sugeneravo nuostolį. Per sausį +2.40%. Nelabai suprantu, kaip tai vyksta, bet vysta. Kol kas fondo grąža pilnai atperka pakankamai didelį valdymo mokestį.

Baltic Horizon kaina dar šiek tiek augo, o sausio eigoje buvo pakilęs net virš valdymo įmonės skelbiamo GAV (pirmas kartas nuo 2019 metų). Tačiau mėnesį uždarė žemiau minėto GAV (~1.20), ties 1.18. Tai vis tiek buvo geras rezultatas, tai yra 1.59%. Dar labiau priartėjome prie mano tikslinės trumpalaikės kainos (~1.20), ties kuria, bent jau kuriam laikui, nieko apart periodinių išmokų iš BHF nesitikėsiu.

Mintos platformoje padaugėjo vėluojančių ir nemokių paskolų. Galimai sezoninė įtaka, o gal ir antroji CoViD-19 banga ir iš to sekę karantinai. Negaliu pasakyti, bet rezultatas vis dar teigiamas, per mėnesį plius 0.73%.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Ethereum28.96%
Bitcoin17.91%
Exxon Mobil16.93%
TSM10.79%
J&J4.76%
Microsoft4.18%
Swedbank Fondų Fondas 1002.40%
Home Depot1.88%
Baltic Horizon Fund1.59%
Chevron1.00%
Mintos0.73%
Wells Fargo-0.99%
Walmart-2.12%
Facebook-5.55%
Coca-Cola-12.19%

Bendrai – be crypto būtų visiškai įprastas mėnesis, per kurį realiai nieko neatsitiko. Tokių mėnesių investuotojo gyvenime būna daugiausia. Tačiau Lėto pelno atveju, krepšelyje įtraukta alternatyva sukuria daug papildomos grąžos. Dėl ko nukreipti nedidelę dalį ilgalaikio investicinio krepšelio į alternatyvias turto klases verta beveik visuomet.


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.