Categories
Mėnesio apžvalga

2020 metų apžvalga

Baigėsi pirmieji projekto metai, surašytos visų 2020 mėnesių ataskaitos, pinigų uždirbta. Viskas gerai. Uždarius metus įprasta tuos metus apžvelgti ir tai yra vienas nemėgstamiausių mano užsiėmimų. Nes, žiūrėdamas atgal, visuomet gali būti be galo gudrus ir viską žinoti. Tik tas žinojimas nieko kito, apart arogancijos arba liūdesio dėl neišnaudotų galimybių, neduoda.

Bet dėl bendros tvarkos ir archyvavimo manau nebus blogai tokias turėti.

Finansiniai rezultatai

Bendrai per 2020 metus į Lėto Pelno (hereinafter – LP) krepšelį sudėjau 1209.68 eurus. Kiekvieną mėnesį bandžiau dėti po 110 eurų (11*110=1210), bet dėl Baltic Horizon Fund pirkimo pavedimų, kuomet perkamas vienetų skaičius, o ne konkreti eurų suma, galutinė suma yra kiek mažesnė už planuotą 1210.

Uždirbti tikėjausi kažką tarp 6-9%. Toks yra ilgalaikis metinis mano tikslas LP krepšeliui. Praeitų metų pabaigoje sąskaitose viso jau buvo 1488.05 eurai. Tad per 2020 vienuolika mėnesių uždirbta 23.01%. Rezultatas 3-4 kartus geresnis, nei tikėtasi. Bet vieni metai absoliučiai nieko nereiškia. Vidutinius metinius rezultatus skaičiuosim po 5-7 metų.

Geriausiai krepšelyje per 2020 metus pasirodė kriptovaliutos. Į jas per metus sumečiau 110 eurų, o metų pabaigoje ši krepšelio dalis jau buvo verta 303 eurų. Maždaug 175% grąža per vos vienuolika mėnesių. Solidu.

Kaip rašiau viename pirmųjų Lėto Pelno įrašų, ši krepšelio dalis buvo skirta paprastam tikslui: jei crypto pasaulis sugrius, tai prarasim nedaug pinigų. Jei crypto šaus į dangų, tikėtina uždirbti labai neblogai. Įvyko antras scenarijus, uždirbom visai gerai pinigų (skaičiuojant procentais). Būtent tam krepšelyje ir reikia turėti rizikingų alternatyvų dalį.

Blogiausiai per praeitus metus pasirodė Baltic Horizon Fund. Ši pozicija uždirbo tik kiek daugiau nei 1%, įskaičiuojant sukauptus dividendus. Metai BHF‘ui nebuvo patys geriausi ir tik 2020 pabaigoje jo kaina šoktelėjo į viršų. Palūkanų sumokėta taip pat, palyginti su praeities laikotarpiais, kukliai. Bet vis dar tikiuosi, kad ilguoju laikotarpiu BHF generuos 7-9% metinę grąžą. Pagrinde iš dividendų srauto.

Atskiro garbingo paminėjimo nusipelno Swedbank 100 fondas, kuris uždirbo 17.5%. Tai yra tikrai mano metų atradimas ir mažytis stebuklas.

Visus metus grąžą žemyn varė EUR/USD kursas. Nuo projekto pradžios, doleris euro atžvilgiu atpigo 11.8%. Todėl investicijos į JAV akcijas, atliekamos per Revolut, sugeneravo tik ~5% grąžą, skaičiuojant eurais. Kai tuo tarpu skaičiuojant JAV doleriais, Revo esančių pozicijų grąžos vidurkis buvo dviženklis. Ilgainiui valiutų kursų įtaka turėtų išsividurkinti ir normalizuotis, bet trumpuoju laikotarpiu erzina.

Įžvalgos ir pamokos

Pagrindinė įžvalga – pasaulio pabaigos nebūna. O jei pasaulio pabaiga bus, investicijos neberūpės. Kol rūpi investicijos, tol nėra pasaulio pabaigos, tol reikia investuoti. Baimė pradėti investuoti dėl galimo rinkų kritimo ir to kritimo įtakos finansiniam turtui visuomet yra nepagrįstai per didelė.

Antra įžvalga – pinigų kiekis negali būti priežastimi neinvestuoti. Į skirtingas platformas išmėčiau po 10-30 eurų. Per visą laiką nesumokėjau niekam jokių komisinių. Neskaitant Swed 100 valdymo mokesčio, nepatiriu su investicijomis susijusių sąnaudų. O turiu labai gerai diversifikuotą krepšelį.

Tad ypatingai mažas sumas, tai yra net ir po 10 eurų, investuoti periodiškai tikrai galima. Tereikia šiek tiek pasidomėti galimybėmis, kurias siūlo pasaulis. Net ir po eurą kiekvieną mėnesį įmanoma investuoti. Didesnių finansinių resursų trūkumas nėra priežastis neinvestuoti.

Perbalansavimas, pelnų fiksavimas, alokacija

Į visus tris paantraštėje įvardintus reikalus turiu vieną atsakymą – ne.

Krepšelis nebus perbalansuojamas. Bent kol kas nematau jokio tikslo tai daryti. Gal po 5 metų ir susikaups priežastys aptvarkyti išvažiavusius skirtingų investicinių priemonių svorius. Tačiau šiuo metu nematau pagrindo tokiems veiksmams. Kiekviena nauja įmoka vis dar sudaro beveik 10% viso krepšelio vertės. Todėl krepšelio perbalansavimas vyksta natūraliai.

Čia LP, ne LB krepšelis – nevaldau investicijų pagal rizikos pariteto principus ir tokiame krepšelyje perbalansavimas greičiau sukels daugiau žalos, nei naudos. Todėl tegul važiuoja viskas toliau.

Pelnų fiksuoti taip pat neketinu. Pelnus fiksuosime po 10-20 metų. Lėtas gi pelnas, ne greitas.

O šiaip su pelnų fiksavimu susijusi pagrindinė bėda – ką veiksi, kai nufiksuosi ? Neturiu gero atsakymo, kur padėčiau pinigus, fiksavęs crypto grąžą. Klasikinė teorija sakytų, kad verta fiksuoti crypto pelnus ir juos perkelti į mažiau uždirbusias akcijas. Nes in the long run vis tiek visi aktyvai generuos po 7-10% per metus. Bet akcijų santykinės kainos nėra tokios jau mažos, o ir kiekvieno mėnesio įmoka pakankamai didelė, lyginant su visa crypto dalimi krepšelyje. Tad po staigaus kilimo crypto dalis gal ir išsipūtė, gal ir atrodo reikalinga ją fiksuoti, bet tai tik momentinės problemos. Juo labiau, nesu pranašas ir nežinau, kas kiek ateityje pigs ar brangs.

Galiausiai alokacija. Taktinės alokacijos šiame krepšelyje nevykdau. Ilgalaikiame investiciniame krepšelyje ją vykdyti gali tada, kai turi labai daug laiko. Bet apčiuopiamos naudos iš jos niekada labai daug nebus.

Strateginė alokacija nesikeis. Krepšelio sudėtis man iš esmės patinka, asmeniniam skoniui gal kiek per mažai rizikos, bet kaip ilgalaikis investicinis instrumentas šis krepšelis tarnauja puikiai. Nei vienos turto klasės nenoriu iš jo mesti, taip pat nesugalvoju, ką galėčiau pridėti.

Tiek perbalansavimas, tiek pelnų fiksavimas, tiek alokacijos keitimas būtų veiksmas dėl veiksmo be didesnės ilgalaikės naudos ar strateginės prasmės. Tiesiog daryti, nes reike kaška dariti, nemėgstu.

Platformų keitimas

Nuolat gaunu klausimų, kada keisiu naudojamas platformas. Trumpas atsakymas – ne per artimiausius 3-5 metus, nebent tam atsiras aiškus pagrindas.

Šiuo metu kiekviename iš aktyvų investuota per maža suma, jog būtų verta keisti jų gyvenamąją vietą. Bendrai LP krepšelyje vos 1500 eurų. Į skirtingus aktyvus investuota po 300-350 eurų. Su tiek pinigų judėti nėra tikslo. Efektyvumo ir komisinių prasme bandymas perkelti šį micro investicinį krepšelį būtų tolygus bandymui nuogam perbristi Nerį ties Vingio parku. Visos tokio veiksmo baigtys nėra geros.

Pokyčiai ir idėjos 2021 metams

Jau turbūt aišku, kad jokių rimtų pokyčių neplanuoju. Krepšelis veikia gerai, pinigų uždirba, turtas jame po truputį kaupiasi. Taip, kai kuriems pusantro tūkstančio eurų yra juokinga suma, tačiau kitiems tai yra dviejų mėnesių pajamos – šis trinklaraštis skirtas daugiau antrai grupei. Todėl viskas man iš esmės tinka, veikiančio daikto gadinti neketinu.

Vienintelis svarbus pokytis – kiekvienais metais didinsiu investuojamą sumą maždaug 10%. Tai yra geroji investavimo praktika. Suprantu, jog ne visiems ir ne visada tai gali pavykti. Bet kuomet įprantate per mėnesį investuoti 110 eurų, padidinti investicijas iki 120 eurų jau nėra taip ir sudėtinga. Juk tik 10 papildomų eurų. Būtų žymiai sudėtingiau tiesiog pradėti nuo 120 eurų.

O įpročio didinti investicijas kiekvienais metais po 10% įtaka ilgojo laikotarpio rezultatui yra milžiniška. Aišku, taip agresyviai didinti pavyks ne visada. Tačiau jei 20 metų investuotum po 110 eurų su 7% grąža, termino pabaigoje turėtum maždaug 60 tūkstančių eurų. Tuo tarpu jei investuojamą sumą kiekvienais metais didintum 10%, po 20 metų sąskaitoje turėtum daugiau nei 150 tūkstančių eurų.

Tiesa, po 10 metų jau reikėtų investuoti po maždaug 250 eurų per mėnesį, o paskutinius kelis metus ir po 650 eurų per mėnesį. Bet net jei uždėtumėme įmokų lubas ties 420 eurų per mėnesį (jas pasiektumėme po maždaug 15 metų), termino gale sąskaitoje būtų apie 135 tūkstančiai eurų.

Atrodytų toks nekaltas kaupimo padidinimas dešimčia eurų, nieko nereiškiantis trumpuoju laikotarpiu, per ilgą laiką daro žymią įtaką galutiniam rezultatui.

Todėl stenkitės didinti investuojamą sumą, kai tik galite tai daryti. Ypač šis įprotis svarbus tik pradėjus investuoti, o vėliau, augant krepšeliui, jo reikšmė vis mažėja.

Papildomi 10 eurų, skirti Lėto Pelno krepšeliui, nuo 2021 sausio keliauja į Mintos platformą. Pinigų alokacijos palyginimas tarp 2020 ir 2021 metų:

Įmokos per mėnesį
2020 metai2021 metai
Swedbank 100 €        30.00 €        30.00
BHF €        30.00 €        30.00
Revo akcijos €        30.00 €        30.00
Crypto €        10.00 €        10.00
Mintos €        10.00 €        20.00
VISO €     110.00 €     120.00

Tikiuosi 2021 nebus blogesni, nei 2020.