Categories
Mėnesio apžvalga

2020 lapkričio rezultatai

Paruošta 2020 metų lapkričio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Mėnuo buvo teigiamas. Per lapkritį investicijų vertės indeksas augo 10.35%. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 10.98%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 16.70% (investuota 1100.64 EUR, investicijų vertė 1284.45 EUR)

Lapkritis buvo labai smagus. Per pirmąją mėnesio savaitę didieji akcijų indeksai šoko aukštyn ~9%. Tuomet kainų augimas JAV sustojo, tačiau tęsėsi likusiame pasaulyje. Per lapkritį Europos 50 didžiausių įmonių indeksas fiksavo net 18.06%, o MSCI World indeksas 12.66% grąžą. Pagrindiniams JAV akcijų indeksams lapkritis buvo antras geriausias, o Europos ir bendrai pasaulio akcijoms, pats geriausias 2020 mėnesis.

Rugsėjį bei spalį stebėjome išsipardavimą ir rizikos mažinimą. Rinkos dalyviai ruošėsi dideliam rizikos įvykiui lapkričio pradžioje – tai yra rinkimams JAV. Šis įvykis smarkiai didino neapibrėžtumą. Ypač antrosios pandemijos bangos kontekste.

Nors rinkimai tikrai nesibaigė ramybe, sąlyginai greit tapo aišku, kad naujuoju JAV prezidentu bus J. Biden. O dabartinio prezidento pareiškimai ir išsišokimai atrodė vis labiau tragikomiškai. Tai lėmė neapibrėžtumo susijusio su kitu JAV prezidentu mažėjimą.

Įdomu, jog pagrindiniai užsipirkimai, panašu spekuliatyvūs, tad ir akcijų kainų augimas, vyko per rinkiminę savaitę. Investuotojai puolė pirkti atpigusias akcijas, bijodami nespėti į traukinį po rinkimų. Normaliu atveju, po rinkimų savaitės ir pirmųjų D. Trump pareiškimų buvo racionalu tikėtis tam tikro išsipardavimo.

Tačiau į sceną atėjo Pfizer, vėliau ir kiti vakcinų gamintojai. Jų pareiškimai smarkiai sumažino vidutinio laikotarpio neapibrėžtumą – tapo aišku, jog vakcina nuo CoViD-19 tikrai bus. Tik laiko klausimas. Bet per 2021, visai tikėtina iki 2021 rudens (kito gripo sezono), nemaža dalis žmonių jau galės būti paskiepyta. Tad vakarėlis akcijų rinkose tęsėsi.

Vėliau D. Trump komandos pareiškimai dėl suklastotų rinkimų, iš pradžių kėlę tam tikrą nerimą, pradėjo darytis apgailėtini. Kuomet į viešumą iškilo teismų sprendimai ir teismuose dėstomos visų pusių pozicijos, net ir dabartinio JAV prezidento mylėtojams darėsi vis sunkiau palaikyti D. Trump kuriamą naratyvą.

Todėl per pirmas lapkričio savaites iš esmės dingo neapibrėžtumas dėl rinkimų JAV bei dėl vakcinos. Žinoma, tai nesumažino neapibrėžtumo susijusio su realia ekonomika. Tačiau optimizmo bangą paskatino. Artimiausiu metu sužinosime, ar tas optimizmas nebuvo kiek perteklinis.

JAV doleris vėl pigo euro atžvilgiu. Per mėnesį EUR/USD kursas pavažiavo aukštyn 1.91% (doleris silpnėjo prieš eurą), dėl ko investuojantys eurais vėl prarado grąžą per valiutą.

Toliau trumpai pagal turto klases ir sektorius.

Per spalį kriptovaliutų kainos kilo į kosmosą. ETH brango 50.92%, BTC 36.19%. Šios priemonės visuomet palankiai reaguoja į rizikos apetito didėjimą. Bet, dėl menko likvidumo, jas vis tiek varinėja emocijos ir smulkieji investuotojai. Tad kriptovaliutos, bent jau šiuo atveju, tiesiog puikiai parodo smulkiųjų sentimentą.

IT sektorius gerai atsigavo. FB brango 5.81%, o MSFT 5.99%. Šis sektorius po ypatingai gero pirmo pusmečio stabilizuojasi ir demonstruoja kuklesnį augimą. Bet augimas yra augimas, juo reikia džiaugtis.

Naftos sektorius pagaliau atsigavo. Naujienos dėl vakcinos ir optimizmas dėl gyvenimo normalizacijos tapo geru katalizatoriumi šio sektoriaus įmonėms. Chevron kaina šoko aukštyn net 26.23%, o Exxon brango 17.72%.

Vartojimo sektorius, tai yra KOHD ir WMT toliau rodo rinkai daugmaž lygius rezultatus: WMT plius 10.20%, KO up 7.68%, o HD brango 4.05%. Silpniausiai, lyginant su rinka, iš šio sektoriaus krepšelyje vis dar atrodo HD. Įmonė neigiamai reagavo antros bangos pradžioje, o paskelbus geras naujienas dėl vakcinos atsigauti neskuba.

Finansai, tai yra Wells Fargo, turėjo nuostabų mėnesį, per kurį kaina brango visais 28.48%. Banko kainų pokyčiai nusileido tiktais kriptovaliutoms. Kaip ir naftininkai, finansų sektoriaus įmonės buvo prispaustos CoViD-19 baimių. Naujienos apie vakcinas ir tikėtina normalizacija mažina plataus masto bankrotų ir finansų sistemos likvidumo krizės tikimybes.

Į krepšelį buvo įtraukta nauja įmonė Taiwan Semiconductor (TSM). Šią įmonę priskirsime prie gamybinio sektoriaus, nors ji ir yra labai glaudžiai susijusi su technologijomis. Per mėnesį TSM brango net 16.43%.

Swedbank fondas brango iš esmės tiek pat, kiek rinka – tai yra 9.52%. Kuo ilgiau stebiu šį fondą, tuo jis man labiau patinka kaip alternatyva investavimui į kokį nors S&P 500 ar MSCI World ETF’ą. Bet pusmetis nėra pakankamas laiko tarpas toli siekiančioms išvadoms daryti.

Baltic Horizon kaina visą mėnesį buvo stabili, paksutinę dieną šiek tiek kristelėjo, todėl fiksuotas 0.99% kritimas. Tačiau lapkričio pradžioje buvo išmokėta 0.026 EUR dividendų vienetui (rec date 2020-11-04). Šios išmokos lygios ~2.3% grąžai. Todėl viso BHF rezultatas per mėnesį yra maždaug plius vienas procentas. Fondas pagaliau atlieka savo, kaip stabilios srautinės investicijos, vaidmenį.

Mintos platformoje niekas nesikeičia. Dalis paskolų vėluoja ir marinuojasi, dalis buvo grąžinta tas paskolas suteikusios įmonės dėl atėjusio atpirkimo garantijos laikotarpio pabaigos. Bendras mėnesio rezultatas – teigiami 1.17%.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Baltic Horizon Fund-0.99%
Mintos1.17%
Home Depot4.05%
Facebook5.81%
Microsoft5.99%
Coca-Cola7.68%
Swedbank Fondų Fondas 1009.52%
Walmart10.20%
TSM16.43%
Exxon Mobil17.72%
Chevron26.23%
Wells Fargo28.48%
Bitcoin36.19%
Ethereum50.92%

Bendrai – mėnesis net labai teigiamas. Didelis optimizmas ir vėl grįžęs rizikos apetitas bei viltis per 2021 normalizuoti gyvenimą užkūrė neblogą raketą. Ant kurios mes ir sėdim. Džiugu, kad Lėto Pelno krepšelis pagauna didžiąją dalį optimizmo ir neatsilieka nuo didžiųjų akcijų indeksų.