Categories
Mėnesio apžvalga

2020 spalio rezultatai

Paruošta 2020 metų spalio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Mėnuo buvo teigiamas. Per spalį investicijų vertės indeksas augo 1.14%. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra plus 0.57%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 6.40% (investuota 939.08 EUR, investicijų vertė 1054.22 EUR)

Spalio pradžioje atrodė, kad viskas vėl nesustabdomai augs. Tačiau po gražių dviejų savaičių, atėjo kritimas. Antrą mėnesį iš eilės didieji indeksai fiksavo nuostolius, ko nematėme jau ilgą laiką. Volatilumo indeksai taip pat išliko padidintuose lygiuose. Smagu, jog LP krepšelis tokioje aplinkoje sugeneravo teigiamą grąžą.

Jei rugsėjo mėnesį stebėjome daugiau techninę korekciją, spalį rinkos dalyviai ruošėsi svarbiam įvykiui. Jau rytoj, tai yra lapkričio trečią, turėsime rinkimus JAV. Kurių metu bus renkamas ir JAV prezidentas. Rinkoms būtų gerai, tikrai ne dėl vykdomos politikos, o tik dėl to, kad rinkos mėgsta tęstinumą (daugiau aiškumo), jei būtų išrinktas dabartinis prezidentas. Tuo atveju, jei D. Trump pralaimės, galime tikėtis trumpalaikio pakratymo ir korekcijos.

Blogiausias scenarijus – jei D. Trump pralaimės, tačiau nuspręs nepripažinti rinkimų rezultatų ir atsisakys palikti postą. Tokiu atveju JAV kiltų nemaža krizė, o finansų rnkose stebėtumėme staigų ir didelį išsipardavimą.

Prie neapibrėžtumo dėl JAV rinkimų prisideda ir vis augantis CoViD-19 užsikrėtimų skaičius. Europoje pandemija jau siautėja nevaldomai. JAV situacija priklauso nuo valstijos, tačiau bendros tendencijos yra blogos. Dėl artėjančių rinkimų esama valdžia dažnai siekia įtikti rinkėjams ir bijo imtis griežtesnių priemonių.

Rinkimai su CoViD-19 visai už borto išstūmė trečio ketvirčio įmonių rezultatus. Kurie kol kas atrodo pakankamai gerai, ypač technologijų sektoriuje.

Pirmosios lapkričio mėnesio savaitės bus apibrėžtos rinkimais. Vėliau greičiausiai didesnį dėmesį gaus CoViD-19 naratyvai, taip pat artėjanti metų pabaiga. Dabar svarbiausia, jog rinkimai JAV praeitų sklandžiai ir šalyje nekiltų didelė politinė, dėl to ir socio-ekonominė krizė.

Iki nepaaiškės galutiniai JAV rinkimų rezultatai, verta dirbti taip, lyg būtų dirbama padidinto kintamumo ir neapibrėžtumo sąlygomis.

Euro ir JAV dolerio kursas beveik nesikeiė. Per mėnesį EUR/USD kursas pavažiavo žemyn 0.09% (doleris stiprėjo prieš eurą), dėl ko investuojantys eurais pagaliau galėjo atsikvėpti ir pasidžiaugti, jog valiutų kursų pokyčiai negadina investicinio rezultato.

Toliau trumpai pagal turto klases ir sektorius.

Per spalį kriptovaliutų kainos atšoko. ETH brango 7.92%, BTC 28.97%. Kiek teko skaityti įvairių sąmokslo teorijų, dėl artėjančių rinkimų JAV atsirado nemažai bijančių pilietinio karo scenarijaus. Todėl dalis jų keičia USD į kriptovaliutas (bijodami USD kolapso), kas galėjo prisidėti prie ETH bei BTC kainų augimo.

IT sektorius antrą mėnesį iš eilės fiksuoja neigiamą grąžą. FB krito 0.74%, o MSFT 4.92%. JAV technologijų sektorius pradeda stabilizuotis, geri trečio ketvirčio rezultatai skatina investuotojus papildyti tech pozicijas.

Naftos sektorius toliau krenta. Tiesa, kiek mažiau, nei praeitą mėnesį, tačiau kryptis nesikeičia. Chevron kaina krito 3.41%, o Exxon 4.95%. Naftos sektoriui metai tikrai ne geriausi.

Vartojimo sektorius, tai yra KOHD (spalį ši pozicija buvo papildyta) ir WMT, krito kartu su rinka: WMT minus 1.43%, KO minus 2.59%, o HD minus 3.97%. Čia per mėnesį nieko naujo – bijant naujų ekonominės veiklos apribojimų augančio CoViD-19 užsikrėtimų skaičiaus kontekste, bijoma tiesioginės neigiamos įtakos KO bei HD. Tuo tarpu WMT, lyginant su rinka, išlieka stabilus ir jo kainos kritimas labiau sietinas su bendru risk-off.

Finansai, tai yra Wells Fargo, turėjo tragišką mėnesį, per kurį kaina krito 8.68%. Nors įmonė paskelbė pakankamai padorius (įvertinus aplinką) trečiojo ketvirčio rezultatus, rinkos dalyviai itin smarkiai sureagavo į net interest income kritimą bei besitęsiančius teisinius reikalus. Iš pirmo žvilgsnio rinkos reakcija į rezultatus neatrodo adekvati, bet su rinka ginčytis prasmės nėra.

Swedbank fondas turbūt pirmą kartą nuo jo įsigijimo sugeneravo neigiamą rezultatą: minus 0.65%.

Baltic Horizon kaina pagaliau pajudėjo link fondo GAV. Mėnesio pokytis plius 1.42%. Taip pat lapkričio pirmos savaitės pabaigoje bus išmokėta 0.026 EUR dividendų vienetui (rec date 2020-11-04). Nors papildomas vienetų platinimas, vykęs spalio antroje pusėje, nebuvo sėkmingas, fondo vieneto vertė atsispyrė nuo dugno. Artimiausiu metu BHF kainos pokyčiai greičiausiai priklausys nuo Baltijos šalyse taikomų apribojimų ekonominei veiklai ir žmonių noro lankytis parduotuvėse.

Mintos platformoje niekas nesikeičia. Dalis paskolų vėluoja ir marinuojasi, dalis buvo grąžinta tas paskolas suteikusios įmonės dėl atėjusio atpirkimo garantijos laikotarpio pabaigos. Bendras mėnesio rezultatas – teigiami 1.32%.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Bitcoin28.97%
Ethereum7.92%
Baltic Horizon Fund1.42%
Mintos1.32%
Swedbank Fondų Fondas 100-0.65%
Facebook-0.74%
Walmart-1.43%
Coca-Cola-2.59%
Chevron-3.41%
Home Depot-3.97%
Microsoft-4.92%
Exxon Mobil-4.95%
Wells Fargo-8.68%

Bendrai – mėnesis, nepaisant prastos aplinkos, teigiamas. Rezultatą teigiamai pakoregavo ETH, BTC ir BHF kainų pokyčiai. Per lapkritį tikiuosi, kad JAV neprasidės pilietinis karas. Jei šis mano noras išsipildys, kiti reikalai kažkaip išsispręs ir be mano norų.