Categories
Mėnesio apžvalga

2020 rugsėjo rezultatai

Paruošta 2020 metų rugsėjo investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Mėnuo buvo neigiamas. Per rugsėjį investicijų vertės indeksas krito 2.78%. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra minus 0.73%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 5.75% (investuota 880.95 EUR, investicijų vertė 931.60 EUR)

Rugsėjį į rinkas pagaliau grįžo kintamumas. Pirmoje mėnesio pusėje neigiamų dienų buvo ženkliai daugiau, nei teigiamų. Bendrai, staigiai pasikeitė rinkos tonas. Liepos-rugpjūčio mėnesiais, vertinant S&P 500 indeksą, neigiamų dienų skaičius sudarė mažiau nei 30% visų prekybinių sesijų. Tuo tarpu per rugsėjo pirmas tris savaites, neigiamos sesijos jau sudarė 56% visų prekybinių sesijų. O ir vidutinis indekso dienos pokytis, lyginant rugsėjį su vasaros mėnesiais, padidėjo beveik dvigubai.

Pasibaigus vasaros atostogoms, į rinkas grįžo rimtesni investuotojai. Vasarą opcionų rinkose pradėję dominuoti smulkieji buvo pataškyti į visas puses. Jų spekuliaciniai kontraktai tapo puikiu grobiu institucijoms. Tiek WSB subredditas, tiek įvairios kitos, prieš 3 mėnesius užgimusių prekiautojų saviraiškai skirtos medijos, nusidažė raudonai.

Pasibaigus antro ketvirčio duomenų skelbimui (tiek makro, tiek mikro), į populiarias medijas bei rinkas grįžo CoViD-19 naratyvas. Vėl pradėta kalbėti apie augantį užsikrėtimų skaičių, galimus ekonominės krizės scenarijus. Tačiau realiai mirčių nuo CVD skaičius neauga, o valdžios net neketina riboti ekonominio aktyvumo. Todėl medijų bandymas grįžti prie pavasarį daug dėmesio sulaukusių žinučių greitai turėtų išsikvėpti.

Visi pradeda gyventi JAV rinkimais. Kol kas tema, nors eskaluojama, dar tikrai nėra sprogusi. Sprogimas nutiks per spalio mėnesį. Galime tikėtis (o išvestinių finansinių priemonių rinkos jau kurį laiką ir tikisi) padidėjusio kintamumo. Rinkos dalyviai nori, kad JAV prezidento poste išliktų turtingiesiems naudingus sprendimus priimantis D. Trump (kaip keista). Tad J. Biden išrinkimo atveju galime tikėtis trumpalaikio sukrėtimo.

Iki nepaaiškės galutiniai JAV rinkimų rezultatai, verta dirbti taip, lyg būtų dirbama padidinto kintamumo ir neapibrėžtumo sąlygomis.

Euro ir JAV dolerio kursas krito (USD brango). Per mėnesį EUR/USD kursas pasiketė maždaug 1.83% (doleris stiprėjo prieš eurą), dėl ko investuojantys eurais pagaliau galėjo atsikvėpti ir pasidžiaugti, jog valiutų kursų pokyčiai negadina investicinio rezultato.

Toliau trumpai pagal turto klases ir sektorius.

Per rugpjūtį kriptovaliutų kainos krito. ETH smuko 16.50%, BTC 8.94%. Lieku prie senos hipotezės, jog kriptovaliutos tėra itin rizikingi aktyvai, kurie juda kartu su akcijų rinkomis. Tik jų kainos tikėtinų pokyčių amplitudė yra didesnė. Bet jei nuotaikos geros – augam, jei prastos – krentam. Tad, rizikos valdymo prasme, kriptovaliutų pozicija krepšelyje prasmės neturi.

IT sektorius nusileido arčiau žemės. FB krito 10.45%, o MSFT 6.18%. Nors toks kritimas per mėnesį atrodo baisokai, įvertinus prieš tai stebėtą augimą, minus dešimt procentų yra net per mažai.

Naftos sektorius atrodo liūdnai ir krenta visuomet – tiek kai visiems kitiems gerai, tiek kai blogai. Chevron kaina krito 14.45%, o Exxon 14.20%. Naftos sektoriui metai tikrai ne geriausi.

Vartojimo sektorius, tai yra KOHD ir krepšelio naujokas WMT, judėjo skirtingai: WMT augo 1.38%, KO krito 0.62%, o HD smuko 2.48%. Tokie kainų pokyčiai gali būti paaiškinami tiek nuo metų pradžios stebėta šių pozicijų kainų pokyčių dinamika, tiek subsektorių ypatumais – WMT per CVD krizę pajamas didina, o HD, JAV sveikatos reikalams pablogėjus, gali kuriam laikui būti ir uždarytas.

Finansai, tai yra Wells Fargo, krito 2.61%. Tad žemyn važiavo su visa rinka. Sektorius vertės greičiausiai nerodys, kol nepasidarys aiškiau dėl tolimesnės CVD raidos, taip pat, kol nebus aiški preliminari dabartinės krizės pabaigos data (ar tai bus 2021 vasara, ar 2022 pradžia).

Swedbank fondas važiuoja į viršų ir, nepaisant sudėtingos aplinkos, sugeneravo 1.17% mėnesio grąžą. Fondas ir toliau kelia tik teigiamus jausmus.

Baltic Horizon kaina visą mėnesį stovėjo vietoje. Mėnesio pokytis minus 0.18%. Per spalio mėnesį fondą valdanti įmonė ketina platinti naujus vienetus po 1.15-1.17. Na o fondo turto buhalterinė vertė, net po nuvertinimo (susieto su CVD), siekia 1.2 vienetui. Tad iš šios pozicijos tikiuosi 5-8% vertės prieaugio ir 7-10% dividendų pajamingumo.

Mintos platformoje niekas nesikeičia. Dalis paskolų vėluoja ir marinuojasi, dalis buvo grąžinta tas paskolas suteikusios įmonės dėl atėjusio atpirkimo garantijos laikotarpio pabaigos. Bendras mėnesio rezultatas – teigiami 0.84%.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Walmart1.38%
Swedbank Fondų Fondas 1001.17%
Mintos0.84%
Baltic Horizon Fund-0.18%
Coca-Cola-0.62%
Home Depot-2.48%
Wells Fargo-2.61%
Microsoft-6.18%
Bitcoin-8.94%
Facebook-10.45%
Exxon Mobil-14.20%
Chevron-14.45%
Ethereum-16.50%

Bendrai – mėnesis neigiamas, galutinį rezultatą į teigiamą pusę šiek tiek koregavo EUR/USD kurso pokyčiai. Per spalį tikiuosi teigiamų pokyčių iš BHCF, kitų pozicijų pokyčių prasmės spėti, įvertinus aplinką, nėra.