Categories
Mėnesio apžvalga

2020 rugpjūčio rezultatai

Paruošta 2020 metų rugpjūčio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Kaip ir visų kitų mėnesių ataskaitas.

Mėnuo buvo teigiamas. Per rugpjūtį investicijų vertės indeksas augo 4.06%. Nuo investavimo pradžios indeksuota visų investicijų bendra grąža yra 2.11%. Skirtumas tarp viso investuotų pinigų ir investicijų vertės yra 10.02% (investuota 771.58 EUR, investicijų vertė 848.87 EUR)

Rugpjūtis buvo rekordinis mėnesis JAV akcijoms – S&P 500 taip stipriai per rugpjūtį paskutinį kartą augo prieš daugiau nei 30 metų. Europos indeksai nuo JAV gerokai atsiliko, MSCI World ėmė vidurį tarp Europos ir JAV indeksų. Augimą pirmyn toliau veda penkios itin didelės įmonės, kurios jau sudaro 10-40% pagrindinių akcijų indeksų.

Nors mėgstama teigti, kad pastaraisiais mėnesiais stebimą augima skatina centriniai bankai, remiantis duomenimis galima daryti prielaidą, jog už augimą labiau verta dėkoti į rinką ateinantiems naujiems investuotojams. Nemokamų pinigų injekcijos, priverstinis taupymas per karantiną bei visame pasaulyje išpopuliarėjusi nemokama prekyba (kuomet tarpininkas netaiko komisinio mokesčio) paskatino į rinką ateiti dešimtis ar šimtus tūkstančių naujų investuotojų. Istoriškai profesionalo statuso neturintys investuotojai vidutiniškai JAV akcijų rinkoje sudarydavo ~10% apyvartos. Dabar šis skaičius siekia 20-25%.

Rinkos dalyviai nekreipia jokio dėmesio į augantį CoViD-19 užsikrėtimų skaičių, galimą antrosios bangos scenarijų ir paties fakto, kad niekam CoViD-19 nebėra įdomu, keliamą riziką. Stonks only go up.

Euro ir JAV dolerio kursas toliau didėjo (USD pigo). Tačiau jau mažiau, nei praeitą mėnesį. Per mėnesį EUR/USD kursas pasiketė maždaug 1.38% (euras stiprėjo prieš dolerį), dėl ko investuojantiems eurais reali mėnesio grąža yra kiek mažesnė, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Kadangi jau antrą mėnesį kalbu apie valiutos riziką, šiek tiek pakeičiau ataskaitą. Skaičiuojant Lėto Pelno krepšelio indeksą, prieš gaunant galutinį rezultatą, viskas yra konvertuojama į eurus. Tad net pozicijos, kurios šiaip jau guli USD, skaičiavimo tikslais yra konvertuojamos į EUR pagal tuometinę EUR/USD vertę.

Tuo tarpu pavyzdžiui S&P 500 indekso vertė skaičiuojama USD. Kuomet kurso pokyčiai buvo nedideli į skirtingų bazinių valiutų keliamus netikslumus vertinant ir lyginant grąžą žiūrėjau pro pirštus. Tačiau dabar tie netikslumai jau per daug bado akis. Todėl įdėjau naują grafiką, kuriame atvaizduojamas Lėto Pelno krepšelio indeksas (EUR), S&P 500 indeksas (USD) ir S&P 500 indeksas (EUR). Pastarasis skaičiuojamas taip pat, kaip LP USD pozicijos – atsižvelgiant į valiutų kursų pokyčius.

Taip pat įdėjau grafikėlį, kuris parodo investuotą sumą ir viso investicijų vertę kiekvieno mėnesio pabaigai. Idant geriau matytųsi, kaip per ilgą laiką skiriasi šie du stulpeliai.

Toliau trumpai pagal turto klases ir sektorius.

Per rugpjūtį kriptovaliutų kainos augo labai skirtingai. ETH brango 23.66%, BTC 2.97%. ETH antrą mėnesį iš eilės buvo krepšelio lyderis pagal kainos pokyčius.

IT sektorius atrodo gal kiek per gerai. FB augo 17%, o MSFT 10.45%. Pagrindinės 5 vos ne visų indeksų įmonės – AAPL, AMZN, FB, MSFT, GOOGL – realiai tempia į viršų tuos indeksus ir verčia mus galvoti, kad akcijų rinka važiuoja aukštyn. Pasyvus investavimas į įvairius ETF toliau skatina šių akcijų kainų augimą, didina jų dalį indeksuose, dėl ko jų kainų augimas dar labiau stiprėja. Procesas pradeda atrodyti baisokai.

Naftos sektorius atrodo liūdnai. Chevron kaina nesikeitė, o Exxon, po beveik 100 metų, buvo išspirtas iš Dow Jones Industrial Average indekso, tad jo kaina per mėnesį krito 5.06%. Pašalinimas iš DJIA indekso yra bloga naujiena, tačiau XOM vis dar priklauso S&P 500 ir kitiems svarbiems indeksams. Tad masino priverstinio įmonės akcijų pardavimo rinkoje nebuvo.

Vartojimo sektorius, tai yra KO ir HD, augo po 5.1% ir 7.38% atitinkamai. Tačiau sektorius yra labai jautrus CoViD-19 krizei. Jei valstybės imsis griežtesnių saugumo priemonių, abi šios įmonės tikrai nukentės. Cola per pirmąją CoViD-19 bangą buvo praradusi daugiau nei trečdalį vertės.

Į krepšelį buvo nupirkta pirmoji finansų sektoriaus įmonė Wells Fargo. Senokai norėjau turėti šiame krepšelyje ką nors iš dabar smarkiai nuvertinto JAV finansinio sektoriaus. WFC yra turbūt mažiausiai investuotojų meilės nuo vasario/kovo gaunantis didysis JAV bankas. Tad, ilguoju laikotarpiu, potencialo augimui daug. Per mėnesį pozicijos kaina iš esmės nesikeitė.

Swedbank fondas kalė net 3.37% mėnesio grąžą. Įvertinus jo sudėtį, fondas ir toliau kelia tik teigiamus jausmus.

Baltic Horizon kaina visą mėnesį stovėjo vietoje. Tada, per paskutinę savaitę, smigo žemyn. Per mėnesį fiksuotas 0.79% nuostolis. Tačiau buvo išmokėti dividendai (0.015 EUR vienetui arba 1.29% kainai), kurie buvo suinvestuoti atgal į BHF. Tad ne viskas taip blogai. Tiesa, išmokėta buvo tiek, kad užtektų 2.3 vienetams, bet po 0.3 jų neparduoda, tad nupirkta tik 2 vienetai, o likę 30-50 centų liks neapskaityti, nes tingiu dėl jų žaisti su skaičiavimais.

Mintos platformoje toliau marinuojasi vėlavimai. Tačiau jau greitai kelias paskolas privalės išpirkti paskolos originatorius, tad valio. Gauti centai palūkanų, dalis pagal grafiką, dalis pagal kažką neaiškaus. Bendrai šios krepšelio dalies vertė augo 1.04% per mėnesį.

Visų rezultatų lentelė:

PozicijaKainos pokytis per mėnesį
Ethereum23.66%
Facebook17.00%
Microsoft10.45%
Home Depot7.38%
Coca-Cola5.10%
Swedbank Fondų Fondas 1003.37%
Bitcoin2.97%
Mintos1.04%
Chevron0.24%
Wells Fargo-0.58%
Baltic Horizon Fund-0.79%
Exxon Mobil-5.06%
VISO3.35%

Bendrai – mėnesis labai teigiamas, galutinį rezultatą į neigiamą pusę šiek tiek koregavo EUR/USD kurso pokyčiai. Vis daugiau nerimo kelia FB ir MSFT pozicijos.