Žinojau, kad bus krizė.

Kiekvieno prekiautojo, o ypač smulkaus, amžina svajonė – nuspėti, ką veiks rinka. Nors to negali niekas, tačiau svajoti juk neuždrausi. Šią svajonę sėkmingai išnaudoja įvairūs tiesos nešėjai, siūlantys savo kursus ir paslaugas bei žadantys atskleisti metodus, leisiančius visuomet žinoti, kur rinka bus rytoj. Ypač noro tikėti mitais, kaip ir įvairių šarlatanų, padaugėja po sukrėtimų.

Per CoViD-19 šoką į biržas atėjo begalė naujų investuotojų. Jau senokai tarpininkai nematė tokio gausaus smulkiųjų prekiautojų antplūdžio. Į galvas daugelį metų kemšamos idėjos, jog per krizę galima gerai uždirbti, padarė savo. Žmonės atėjo į rinkas uždirbti visų gyvenimo pinigų.

Žinoma, niekas tiems žmonėms nesakė, kad jei prieš krizę turėjai tūkstantį eurų, tai, teisingai juos sudėjęs, po krizės gali turėti gal du. Na gerai, labai gerai parizikavęs, ir dešimt kokių galėtum pakelti. Bet nuo realaus praturtėjimo tai yra labai toli. Iš kelių tūkstančių per vieną krizę milijonų nepadarysi.

Taip pat žmonėms niekas nesakė, kad tik pradėjus domėtis investavimo temomis, tiek Youtube, tiek Facebook, tiek Insta pasipils begalybė sponsored arba algoritmų siūlomo turinio investavimo ir prekybos temomis. Didelė dalis kurio bus tiesiog pasipinigauti iš pradedančiųjų norinčių pseudo mokytojų turinys. Dažniausiai labai brangus ir absoliučiai nieko vertas turinys.

Nemaža dalis šio turinio prasideda įvairiais gebėjimų įrodymais. Kai kurie tuos gebėjimus tiesiog sukuria, kiti duoda nuorodas į savo senus filmukus/tekstus/kitokį turinį, kuriame jie garsiai šaukia, jog tuoj bus krizė. Taip leisdami suprasti, jog jie šių metų kovo mėnesį vykusį kritimą finansų rinkose numatė iš anksto.

Apie tuos, kurie tiesiog scamina ir su photoshop‘u piešia įrodymus nekalbėsiu. Jie nėra verti mūsų laiko.

Tačiau tie, kurie kaip gebėjimų įrodymą pateikia nuorodas į seną turinį, kuriame aiškino apie ateinančią krizę, dėl ko jie dabar gali jus išmokyti nuspėti ir būsimą krizę, yra pavojingi velniai. Todėl apie juos verta pakalbėti šiek tiek plačiau.

Visų pirma – taip teigti galėčiau ir aš. Ne kartą viešai maždaug metus iki CoViD-19 esu rašęs, jog investicinį krepšelį derėtų ruošti sukrėtimui, didinti grynųjų poziciją ir taip toliau. Nes akcijų kainos atrodo aukštos, skolų ekonomikoje nuolat daugėja, palūkanos turėjo po truputį augti.

Tad vienok buvau teisus. Kas manęs klausė, galėjo džiaugtis ir kritimo metu užsipirkti pigiau.

Tačiau pats savimi nesidžiaugiu nei kiek.

Jei panagrinėsite visų teigiančiųjų, kad jie nuspėjo sukrėtimą, turinį, pastebėsite, jog didžioji jų dauguma vystė tą patį naratyvą, kaip ir aš: daug skolų, akcijos brangios, palūkanos turi kilti, tad laukia gera korekcija. Niekas nesakė, kad 2019/2020 žiemą pacanas Kinijoje suvalgys šikšnosparnį, dėl ko prasidės virusas, kuris nuneš visą turizmo sektorių, avialinijas ir panašiai.

Niekas.

Todėl mano spėjimai absoliučiai nepasitvirtino. Nes teiginiai apie skolas ir vertinimus yra nei kiek su CoViD-19 sukelta krize nesusiję. Rinkos krito ne dėl to, jog PE santykis pasiekė itin aukštą lygį ar XYZ įmonė nebegalėjo aptarnauti skolų. Rinkos krito, nes visi išsigando viruso ir tikėtinų jo padarinių, tad įvyko masinis išsipardavimas.

Tarp nuspėjimo, kad rinkos kris ir kodėl taip nutiks yra labai didelis ir esminis skirtumas. Jei kiekvieną ketvirtį sakai, kad jau tuoj bus kritimas, tai anksčiau ar vėliau būsi teisus. Tačiau tavo teisumas bus absoliučiai bevertis.

Tuo tarpu jei pasakai ir kad ir kodėl, tuomet akivaizdu, kad gebi žiūrėti ten, kur reikia ir gerai analizuoji situaciją. Tačiau net ir tokiu atveju tikimybė, jog nuspėsi ir kitą krizę yra menka. Nes visos krizės iš esmės skiriasi. Jei 2006/08 metais analizavai JAV NT paskolas ir supratai, jog ten yra burbulas, tai tikrai nereiškia, kad būtum sugebėjęs nuspėti 2001 metų Dot-com burbulą. Nes analizuodamas NT paskolas to burbulo nebūtum pastebėjęs.

Nors tie, kurie sugeba pasakyti tiek kad, tiek kodėl tikrai yra verti didelės pagarbos, tačiau jie dėl to neįgauna super galių. Tuo tarpu tie, kurie sugeba atspėti, kad, neturi iš vis jokios vertės. Nes girtas dėdė stovintis prie ruletės ir visą vakarą rėkiantis TUOJ KRIS 17, gali būti kokį kartą (ar net kelis) per vakarą teisus. Tačiau nei jis pinigų ant to 17 stato (nes nebeturi), nei tam spėjimui naudoja kažkokius gebėjimus. Rėkia ir tiek.

Taip pat yra su įvairias akcijų rinkų pranašais. Jie, ypač dabartinei krizei nuspėti, nepanaudojo jokio savo gebėjimo. Tiesiog atspėjo, kad kažkas bus ir dabar bando tą faktą išnaudoti, monetizuoti. Jūsų darbas tokiems pigiems pardavimo triukams nepasiduoti.

Ko jus apie finansų rinkas gali išmokyti kiti žmonės ? Bazinių dalykų, paprastų analizės metodų, tam tikrų strategijų ir tų strategijų įgyvendinimo mechanikos, rizikos valdymo technikų ir panašių dalykų. Tačiau niekas vaikštantis šia žeme niekada negali išmokyti nuspėti rinkos (krizių, burbulų ir kitokių trumpalaikių judesių).

Jei žmogus galėtų tai padaryti, jis ne iš Youtube‘o su jumis kalbėtų, o turėtų visus pasaulio pinigus ir nesuktų galvos. Bet galvą suka ir bando prikalbinti pervesti jam pinigų tam, kad galėtų išmokytų unikalų metodą, leisiantį nuspėti kainų pokyčius ateityje. Skamba logiškai ? Ne, neskamba. Nes nėra nei kiek logiška.

Rinkos nuspėti neįmanoma ir ši krizė labai gerai tai parodė. Visi spėliotojai prašovė pro šalį ir buvo visiškai neteisūs. CoViD-19 sukelta korekcija tėra eilinis įrodymas, jog smulkusis investuotojas geriausių rezultatų beveik visais atvejais pasieks tiesiog investuodamas į plačiai diversifikuotą indeksus sekančių fondų krepšelį.

Tuo tarpu krizių spėliojimas ir bandymas atrasti geriausius taktinius momentus pirkimui ir/ar pardavimui yra bevertis laiko leidimo būdas. Kuris ilguoju laikotarpiu sumažina grąžą, padidina rezultatui pasiekti reikalingų resursų kiekį bei sukelia daug nervų. Dienos pabaigoje tai yra bevertis, itin neefektyvus užsiėmimas.

Nebandykit būti gudresni už visus ir tikėti, kad ateitį įmanoma nuspėti. Neįmanoma. Niekas to negali nei padaryti, nei išmokyti. Prekyba bandant nuspėti, ar kaina artimiausiu laiku kils, ar kris, nėra prekyba. Tai yra lošėjui prastą pabaigą beveik garantuojantis azartinis lošimas.


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.