2020 kovo rezultatai

Paruošta 2020 metų kovo mėnesio investicijų ataskaita. Ją galite rasti čia. Vasario mėnesio ataskaita taip pat ten. Ten bus ir kitos.

Nusprendžiau, jog ne tiesiog kelsiu pdf su skaičiais, o ir trumpai pakomentuosiu. Kad būtų aiškiau, kaip vertinu rezultatus.

Kovas buvo neigiamas. Per mėnesį investicijų vertė sumažėjo 18.2%, o nuo investavimo pradžios prarasta ~20% pinigų. Baisu ?

Ne. Šiaip tai px.

Būtent toks atsakymas turėtų nuskambėti iš kiekvieno investuotojo lūpų. Nes jei atsakymas ne toks – darot kažką labai neteisingai. Arba investuojat per daug pinigų. Arba nelabai suprantat, į ką investuojat. Arba išsirinkot neteisingus produktus. Arba arba arba.

Tačiau bet kokiu atveju 20% kritimas trumpuoju laikotarpiu gąsdinti neturėtų. Nes kritimas gali siekti ir 70%. Taip yra buvę, taip per ateinančius 20 metų dar bus. Kol negirdit kaukiančių sirenų, nematot į jus skrendančių raketų ir per televizorių pasaulio lyderiai nekalba apie pasaulio pabaigą – tol kritimas gąsdinti neturi.

Nes jūsų investicinis horizontas yra 10-20 metų. Ne 3-6 mėnesiai. Volatilumas jums nesvarbus. Jums svarbu tik likvidumo, mokumo, pasaulinio karo ir ateivių invazijos rizikos. Visa kita ne.

Gerai diversifikuotas investicinis krepšelis, ypač jei investuojat periodiškai, per laiką atsigaus. Nebūna taip, kad neatsigautų. Tam, kad jūsų krepšelis neatsigautų, reikėtų kapitalizmo pabaigos. Tačiau tokiu atveju investicijos bendrai jums neberūpėtų.

Net pradėjus investuoti Japonijos rinkoje prieš patį piką ir investavus per visą burbulą, ilgainiui turėtumėte teigiamą investicinę grąžą. Labai nedidelę, bet teigiamą:

Tad net paėmus turbūt blogiausią įmanomą pavyzdį, iš jo, investuodami periodiškai, galime išeiti su pliusu. Juo labiau, grafike neskaičiuojami dividendai. Nikkei su sukauptais dividendais vertė yra 61% didesnė, nei tiesiog Nikkei 225 indekso. Tad per tuos 36 metus surinkti dividendai bendrą investicijų grąžą darytų minimaliai pakenčiama.

Bet dabar ne apie tai.

Kadangi šio projekto krepšelis investuoja ne į vienos valstybės aktyvus ir ne tik į akcijas, ką turėtų daryti didžiosios dalies smulkiųjų investuotojų krepšeliai, 20% kritimas jokių emocijų nekelia. Neturi ir negali kelti. Nes tai yra, įvertinus krepšelio sudėtį, sąlyginai mažas kritimas. Kuris gali būti ir didesnis.

Pakalbėkime apie konkrečias pozicijas. Rikiuosi pagal kainos pokytį per mėnesį (procentais, skliaustuose).

Mintos (+2.24%) – vienintelė pozicija generuojanti teigiamą grąžą. Tačiau džiaugtis per daug neverta, nes finansų rinkos visuomet reaguoja greičiau, nei reali ekonomika. Mintos tuo tarpu atspindi realią ekonomiką – tai yra žmones, kurie pasiskolino pinigų ir turi juos grąžinti. Pas visas P2P etc paskolų platformas vėlavimai prasidės su 1-3 mėnesių atidėjimu. Tad kol kas smagu, bet artimoj ateity greičiausiai bus reikalų. Priklausomai, kokio gilumo krizę sukels karantinas.

Facebook (-12.37%) – kadangi vyko aktyvus fondų (ETF, mutual etc) išsipardavimas, mėnesio pradžioje dėl tokio didelio forced sale realiai visos akcijos krito ~vienodai. Vėliau prasidėjo tam tikras atsigavimas, kurio favoritėmis tapo stiprios ir žinomos įmonės. FB šiame kontekste pasirodė gana vidutiniškai, tačiau neblogai. Investuotojai vis dar mėgsta ir tiki Facebook, bet tai tikrai nėra kažkoks saugus užutėkis.

Swedbank 100 (-12.90%) – kol kas Swed fondas yra vienintelė mane stebinanti pozicija. Kainas žiūriu dažniau nei kartą per mėnesį ir jos nuolat atrodo geriau, nei tikėjausi. Pažiūrėsime, kas bus, kai grįšime į bulių rinką (augimą). Tačiau meškų rinkoje Swed 100 yra vertas pagarbos. Kudos.

Tiesa, turbūt kaip ir visi tokio tipo fondų valdytojai, Swed 100 yra valdomas pagal minmax regret principą. Remiantis kuriuo (kalbant itin supaprastintai) valdytojas siekia minimizuoti savo nuostolius, o ne maksimizuoti grąžą. Tad tikėtina, jog atsigavimo metu fondas augs lėčiau, nei pavienės krepšelio akcijos. Pažiūrėsim.

Coca Cola (-17.27%) – įmonė buvo itin brangi dar tuomet, kai ją įtraukiau į krepšelį. Nors fundamentaliai Cola yra labai stipri, gera, dividendinė įmonė, tačiau labai brangios ir dalinai pervertintos įmonės visuomet randa kelią į labiau realybę atitinkančias vertes. Tai vyko ir su KO. Bet ilguoju laikotarpiu šitai nėra svarbu, nes Cola perkama dėl normaliu atveju dividendų.

Bitcoin (-25.73%) – pirkdamas BTC ir ETH slapčia tikėjausi, kad atėjus krizei išsipildys senos pranašystės ir šie instrumentai pasirodys tikrai esą naujuoju auksu. Tai ne, nepasirodė. Vienu metu abi mano turimos kriptovaliutos buvo didžiausią nuostolį generuojantys aktyvai ir labai nedaug trūko, jog taip būtų ir kovo 31 dieną.

Baltic Horizon Fund (-27.76%) – čia gerokai gavau per ausį. Dar formuodamas krepšelį aiškinau apie tai, kaip BHF vėluos reaguodamas į pokyčius pasaulinėje rinkoje ir taps tam tikru hedge’u. Tai va, tuo metu negalvojau, kad uždarysim visas parduotuves ir verslo centrus. Kadangi BHF 50% krepšelio sudaro verslo centrai, o didžiąją dalį likusio 50% prekybos centrai, kurie šiuo metu realiai neveikia, investuotojai natūraliai įvertino tikėtina mažėsiančius gautinus ateities BHF srautus ir tai lėmė didelę kainos korekciją. Atrodo baisiai, tačiau ilguoju laikotarpiu, jei karantinas nesitęs metus, didelių rizikų susijusių su BHF nematau. Tikiuosi užsipirkti pigiau ir gauti geresnį dividendų pajamingumą.

Ethereum (-41.23%) – lol. Tas pats, ką rašiau apie BTC. Labai volatilus aktyvas, visiškai kol kas neatitinkantis store of value reikalavimų. Tai yra visiškai spekuliacinė kripto žaliava, kuriai iki realių pinigų, kaip ir jos draugui BTC, labai labai toli.

Bendrai – viskas yra taip, kaip buvo galima tikėtis. Nors per mėnesį -18% gali atrodyti baisiai, tačiau taip nutinka. Nors daugelis įsivaizduoja ir absoliučiai nesuprasdami kartoja dėdės W. Buffet taisyklę niekada neprarask pinigų, tačiau dėdės investicinis krepšelis yra gerokai volatilesnis, nei akcijų rinkos (bei daugelio įsivaizdavimas).

Ir dėdė dažnai praranda bei ilgą laiką būna praradęs pinigus. Yra buvę atvejų, kai BRK krito daugiau nei 50%. Per dabartinę krizę dėdė buvo praradęs 30% pinigų:

Tačiau visa tai nesutrukdė Warrenui uždirbti beveik šimto milijardų. Tad nesutrukdys ir jums. Svarbiausia disciplina.

P.S. Akylesni pastebės, kad PDF vienoje vietoje rezultatas nuo investavimo pradžios yra -19.41%, o kitoje -20.64%. Kodėl taip nutinka ? Nes vienoje vietoje skaičiuoju pagal fondo vienetų skaičiavimo metodiką, remiantis kuria skaičiuoju skirtingu metu įdarbintų pinigų skirtingus uždarbius. Tuo tarpu kitas skaičius yra bukas įdėjau-galiu atgauti skirtumo skaičiavimas.

Paprastam investuotojui bukas skaičiavimas yra aktualesnis ir svarbesnis. Fondo skaičiavimo principai naudojami tam, kad rezultatus būtų lengviau ir geriau palyginti su įvairiais indeksais.


temose:

Atskleidimas

SVARBI INFORMACIJA APIE PROJEKTĄ

  1. Projekto tikslas – skaitytojų švietimas. Pateikiama informacija griežtai nėra ir negali būti laikoma investavimo rekomendacija, patarimu dėl konkrečių finansinių priemonių. Visos konkrečios finansinės priemonės yra minimos tik specifiniame kontekste, kurio vienintelis tikslas skaitytojų švietimas.
  2. Projekto rengėjai nesiekia gauti ir faktiškai negauna tiesioginės ar netiesioginės finansinės ar kitokios naudos iš skaitytojų ar paslaugų teikėjų. Projektas yra griežtai nekomercinis.
  3. Informacija apie investicijas bei sandorius susijusius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis yra pateikiama su uždelsimu, praėjus tam tikram laikotarpiui (ne mažiau nei savaitei) po jų atlikimo. Todėl skaitymo metu visa tinklapyje pateikta informacija apie atliktus sandorius negali būti naudojama sandoriams su tomis pačiomis finansinėmis priemonės informacijos publikavimo metu (ar po jo) sudaryti – rinkos sąlygos bei kontekstas, kuriame buvo atliktas konkretus sandoris, informacijos publikavimo metu jau pasikeitę (galimai iš esmės).
  4. Su investavimu bendrai, bei kiekviena konkrečia finansine priemone atskirai, yra susijusi rizika prarasti dalį ar visus investuotus pinigus. Kiekvienas konkretus produktas (ar finansinė paslauga) turi unikalų rizikos profilį, kuris yra priimtinas tik daliai investuotojų. Kiekvienu atveju šiame tinklapyje aprašomos finansinės priemonės bus tinkamos tik tam tikriems skaitytojams. Tam tikrais atvejais aprašomas sandoris ar finansinė priemonė nebus tinkama nei vienam skaitytojų. Projekto rengėjai neprisiima įsipareigojimo ar atsakomybės nuspręsti, kuri finansinė priemonė ir/ar paslauga gali būti tinkama kažkuriam konkrečiam, visiems ar bet kuriam iš skaitytojų.

Visais atvejais konkretus finansinis produktas ar paslauga tam tikrai investuotojų grupei gali būti netinkami, o tinkamumas turėtų būti įvertintas ir nustatomas kiekvienam konkrečiam investuotojui, įvertinus jo žinias, patirtį, finansinę padėtį bei investavimo tikslus. Tai gali atlikti tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

  1. Lietuvos respublikos teisės aktai draudžia manipuliuoti rinka ir naudotis viešai neatskleista informacija – negalimas klaidinančios, neteisingos ar melagingos informacijos skleidimas, taip siekiant daryti įtaką akcijų kainoms (manipuliavimas rinka). Jei per klaidą ar bendrovei netinkamai atskleidus informaciją žiniasklaidai skaitytojai galimai sužinos per biržą nepaskelbtą informaciją, tai tokia informacija draudžiama naudotis, ją perduoti ar skelbti.

Šis projektas (toliau – Projektas) bei jame pateikiama informacija yra parengiama bei skelbiama informacijos, turimos šios informacijos paskelbimo dieną, pagrindu. Jeigu aiškiai nenurodyta ir kontekstas nereikalauja kitaip, Projekte pateikta informacija turi būti suprantama kaip atitinkanti faktines aplinkybes informacijos paskelbimo dieną. Dalis informacijos, tai yra informacija apie konkrečius sandorius, visuomet yra pateikiama su uždelsimu. Tokia informacija nėra aktuali ir jos pateikimo dieną, ji yra skirta ir naudojama tik šviečiamaisiais tikslais, edukaciniu pagrindu.

Projektas bei jame pateikia informacija nėra ir neturi būti laikoma rekomendacija pirkti ar parduoti bet kokias finansines priemones, paslaugas. Priimdami sprendimą sudaryti bet kokį sandorį susijusį su finansų rinkomis ar finansinėmis priemonėmis, skaitytojai privalo vadovautis savo žiniomis, patirtimi, finansine padėtimi. Visus šiuos faktorius bei konkrečių investicinių priemonių ar paslaugų tinkamumą patikrinti bei patvirtinti gali tik licencijuotos finansinės institucijos, kaip nurodo Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymas bei kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai, Europos Sąjungos direktyvos. Projekte pateiktas turinys negali būti suprantamas kaip patarimas investicijų, teisės ar mokesčių klausimais. Siekdamas visapusiškai suvokti su investicijomis į bet kokias finansines priemones susijusius privalumus bei rizikas, kiekvienas potencialus investuotojas turėtų kreiptis į savo finansų, teisės, verslo ar mokesčių konsultantus.

Skaitytojas neturi ir negali Projekte pateikiamos informacijos naudoti kaip pagrindo sudaryti konkrečius sandorius su konkrečiomis finansinėmis priemonėmis. Projekto rengėjai neprisiima jokios atsakomybės ir neatsako už bet kokius jūsų patirtus nuostolius perkant ir parduodant finansines priemones ir/arba finansines paslaugas. Visus sprendimus, susijusius su investicijomis, turite priimti patys. Net tais atvejais, kai manote, kad vieną ar kitą sprendimą investuoti priimate atsižvelgdami į Projekte pateikiamą medžiagą, tai yra jūsų asmeninis sprendimas už kurį, kaip ir jo tiek tiesiogines, tiek netiesiogines pasekmes, projekto rengėjai neatsako bei jokios atsakomybės neprisiima.

Projekte yra pateikiami teiginiai būsimuoju laiku, kurie grindžiami autorių nuomone, lūkesčiais bei prognozėmis dėl ateities įvykių ir finansinių tendencijų. Teiginiai būsimuoju laiku apima informaciją apie galimus ar numanomus įmonių veiklos rezultatus, makroekonominius faktorius, investicijų strategiją, sutartinius santykius, investavimo sąlygas, būsimo reguliavimo poveikį ir kitą informaciją. Teiginiai būsimuoju laiku yra paremti informacija, turima tos informacijos paskelbimo dieną. Projekto rengėjai įsipareigoja viešai patikslinti ar pakeisti šiuos teiginius tik tiek, kiek tai yra reikalaujama pagal įstatymus.

Spausdamas “Sutinku”, šio puslapio lankytojas pripažįsta, jog yra tinkamai supažindintas su šiuo įspėjimu ir yra perskaitęs bei sutinka su projekto “Lėtas pelnas” Privatumo politika.